Fokozódhat a pályakezdő orvosok és asszisztensek elvándorlása, ha az egészségügyi rendszerben is megszüntetik a megüresedett állások többségét. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
A megüresedett állások megszüntetését tartják a legaggasztóbb problémának a kormány által tervezett intézkedések közül az általunk megkérdezett megyei szakhatóságok vezetői. A kabinet költségcsökkentési elképzelései között ugyanakkor az is szerepel, hogy több megyei szakhatóságot áthelyez a megyei önkormányzatok hatáskörébe.
2023. augusztus 07., 08:002023. augusztus 07., 08:00
2023. augusztus 07., 08:012023. augusztus 07., 08:01
A nagy port kavart és heves tiltakozást kiváltó állami költségcsökkentési tervezetnek a megüresedett állások megszüntetése mellett számos megyei szakhatóság decentralizációja is a része. A vonatkozó sürgősségi kormányrendelet tervezete szerint a költségvetési kiadások csökkentésére irányuló intézkedések részeként
Ez érintené az egészségügyi minisztérium irányítása alá tartozó
megyei népegészségügyi igazgatóságokat,
a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóságokat – amelyek jelenleg a Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság irányítása alá tartoznak –,
az ifjúsági és családügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó megyei ifjúsági és sportigazgatóságokat,
a kulturális tárca által koordinált megyei kulturális igazgatóságokat,
a mezőgazdasági minisztérium hatáskörébe tartozó megyei mezőgazdasági igazgatóságokat,
valamint az oktatási tárcához tartozó megyei tanfelügyelőségeket.
Az említett közszolgáltatások decentralizálásával és a megyei közhatóságokra történő átruházásával együtt jár az állami költségvetési bevételekből származó pénzügyi források átadása is – áll a kormányrendelet-tervezetben. Ugyanakkor arra is kitérnek, hogy
A decentralizáció korábban már legalább ötször terítékre került, de Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője továbbra sem látja, hogy miként lehetne ezzel csökkenteni a költségvetési kiadásokat. A törvény értelmében a kormány nem adhatja át egy intézmény hatáskörét egy más közigazgatósági hatóságnak anélkül, hogy ehhez költségvetési forrást biztosítana, tehát
– vetette fel a kérdést Tar Gyöngyi.
Ő azonban a tervezett decentralizációnál aggasztóbb problémának tartja azt, hogy a kormány meg akarja szüntetni a be nem töltött állásokat, továbbá ezek esetében sem érti, hogy miként valósulhat meg a költségcsökkentés.
„Nem látom, hogy lesz abból spórlás – főként azonnali –, hogy a be nem töltött üres állásainkat elveszik, amelyek többnyire orvosi állások. Ez egy óriási érvágás lenne nekünk, mert
Valahogy mindig találtam rövid időre – egy-két évre, de inkább kettőre – kollégát, aki addig kitartott, majd talált magának egy jobb bérezésű állást, és akkor harag nélkül el kellett engedjük, mert többet adni nem tudunk, és már az is jó volt, hogy egy fiatal kolléga két évig segítette a munkánkat. Eddig legalább tudtunk így az üres helyekre embereket keresni, legalább ideig-óráig, de ha elveszik ezeket az üres helyeket, akkor gyakorlatilag nálunk
– fogalmazott a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője. Példaként megemlítette, hogy náluk az aligazgatói állás is betöltetlen, de a mintegy nyolc megüresedett poszt között több orvosi állás is van, és ezeknek a megszüntetése jelentené a legnagyobb problémát. Ezekre az állásokra nagyon nehéz jelentkezőt találni, főként azokra az orvosi állásokra, amelyek egyben köztisztviselői állások is, ugyanis ezek rosszul fizetett munkakörök,
Tar Gyöngyi azt is elmondta, a kórházakat is érinti a tervezett költségcsökkentési intézkedés, annyi különbséggel, hogy ott a megüresedett állások 70 százalékát szüntetnék meg. Ezzel egyebek mellett az a gond szerinte, hogy miközben évek óta problémát jelent az orvosok elvándorlása, a megüresedett állások megszüntetése éppen ezt a jelenséget erősítené, hiszen a pályakezdő orvosok számára nem maradna elhelyezkedési lehetőség.
Ha megvalósul a megüresedett állások megszüntetése, az nehéz helyzet elé állítja majd a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóságot is. Az intézményben hét megüresedett állás van, ezek közül kettő már meg van hirdetve, remélik, legalább az a kettő megmaradhat – bizakodik István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
„Lakatot tehetünk minden kulturális és sportintézményünkre és programra, amely Csíkszereda város életnek a sava-borsát adta” – mondta Korodi Attila városvezető arra a kormányrendelet-tervezetre reagálva, amely a közigazgatásban hozna megszorításokat.
Elmondta, korábban sikeresen hirdettek versenyvizsgát a megüresedett állások egy részére, majd amikor indították volna a második meghirdetést, megjelent a 34-es sürgősségi kormányrendelet, ami befagyasztotta a még el nem foglalt állásokat. Ha elveszítik ezeket állásokat, az nagy gondot okoz majd, mert
Ha nem tudják majd maradéktalanul elvégezni a szükséges ellenőrzéseket, az az élelmiszer-biztonsági kockázatok nevekedését eredményezi. Hargita megyében négy vágóhíd kezdi meg a működését rövidesen, tehát épphogy a személyzet bővítésére lenne szükség az élelmiszer-biztonsági szakhatóságnál, nem az állások számának csökkentésére. „A vágópont egy olyan egység, ahol az élő állatból hústermék lesz”, elengedhetetlen, hogy ezt a folyamatot szakember felügyelje – mutatott rá István Róbert.
Döbbenettel értesültek, és tiltakoznak a Székelyudvarhely Megyei Jogú Város fenntartásában működő kulturális intézmények vezetői a kormány által nyilvánosságra hozott gazdasági megszorításokat tartalmazó kormányhatározat-tervezetről.
Ami a szakhatóság decentralizációjának a terveit illeti, az igazgató elmondta, kettős irányításról van szó a sürgősségi kormányrendelet tervezetében, és ha így is valósul az meg, akkor az nem hoz lényeges változást az intézmény működésében.
hiszen nagyon szerteágazó az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság tevékenysége, nem lehet az irányítást decentralizálni – hangsúlyozta. A szakhatóság jelenlegi szerkezete európai uniós követelmény, emiatt sem lehetne a szakmai koordináció hierarchiáján változtatni – tette hozzá. Bővebben azonban még korainak tartja beszélni a témáról, úgy véli, meg kell várni amíg végleges formát ölt a vonatkozó rendelet, hiszen addig módosulhat még a tartalma.
Közel ötezren írták alá eddig azt a petíciót, amelyet Vladimir Anton rendező, a Csíki Játékszín művészeti vezetője kezdeményezett Állítsátok meg a kultúra elpusztítását! címmel. A napokban közzétett sürgősségikormányrendelet-tervezet ellen tiltakoznak.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Székelyföldre látogatott pénteken Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, hogy az RMDSZ kampányát segítse.
Még mindig van pénzalap, így ingyenesen lehet elvégeztetni a család- vagy szakorvos által felírt laboratóriumi vizsgálatokat a marosvásárhelyi nagykórházban.
Az Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT) mutatja be William Shakespeare darabját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata péntek este.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
szóljon hozzá!