
A székelyudvarhelyi Művelődési Ház épülete. Mi lesz a benne levő kulturális intézmények sorsa, ha a kormány végigviszi az összevonást célzó tervezetét?
Fotó: Erdély Bálint Előd
Döbbenettel értesültek, és tiltakoznak a Székelyudvarhely Megyei Jogú Város fenntartásában működő kulturális intézmények vezetői a kormány által nyilvánosságra hozott gazdasági megszorításokat tartalmazó kormányhatározat-tervezetről. A közös állásfoglalást Simon Mária Tímea, a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház igazgatója, Orendi István az Udvarhely Néptáncműhely vezetője, Nagy Pál a Tomcsa Sándor Színház igazgatója, Szőcs Endre, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár vezetője és Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója írják alá.
2023. augusztus 04., 21:212023. augusztus 04., 21:21
2023. augusztus 04., 21:232023. augusztus 04., 21:23
Mint a szerkesztőségünknek is elküldött állásfoglalásban fogalmaznak: aggodalommal követik a fejleményeket, az ügyben, hiszen intézményeik létét veszélyeztető, mérhetetlen veszteségeket előidéző intézkedéseket helyez kilátásba.
„Amennyiben a román kormány nyilvánosságra hozott tervezetét életbe léptetik, a székelyudvarhelyi kulturális élet teljesen ellehetetlenül.
– fogalmaznak az állásfoglalásban.

Ötven intézkedést magába foglaló sürgősségi rendelettel készül csökkenteni a kormány a költségvetési kiadásokat - jelentette be a pénzügyminiszterrel tartott szerdai találkozója utáni sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Azt is írják, hogy Székelyudvarhelyen az elmúlt évtizedek intézményteremtő közgondolkodása mára egy sokszínű, önálló, a város kulturális életét meghatározó intézményrendszert hozott létre, amely magyar identitásunk legfőbb bástyája.
„Közösségként való cselekvőképességünk szűnik meg, ha elveszítjük identitásunkat, ha nem vigyázunk kulturális értékeinkre.
Éppen ezért elutasítunk minden olyan törekvést, amely fűnyíróelv mentén a helyi realitások figyelmen kívül hagyásával kezelné az ország kulturális intézményrendszerének átalakítását” – olvasható a dokumentumban.

„Lakatot tehetünk minden kulturális és sportintézményünkre és programra, amely Csíkszereda város életnek a sava-borsát adta” – mondta Korodi Attila városvezető arra a kormányrendelet-tervezetre reagálva, amely a közigazgatásban hozna megszorításokat.
Az intézményvezetők tiltakoznak a létszám alapú és diszkriminatív intézkedés ellen, amely jogi keretet szolgáltat a kulturális intézmények létező hálózatának felszámolásához, az egyes ágazatok sajátos problémafelvetéseinek eltörléséhez, továbbá szerintük

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján bírálta azt a sürgősségikormányrendelet-tervezetet, amely az önkormányzatok költségvetését szabályozná.
„A lokális értékeket és jellegzetességeket mellőző központosító intézkedések nagy kárt tudnak okozni a kisközösségek életében, pótcselekvések sorozatát, céltalan sodródást és megfelelési kényszert idézve elő. Ezért gondoljuk indokolatlannak a kulturális, sport és vallási ágazatokra fordítható keretösszegek kormányrendelet általi leszabályozását, főleg olyan kontextusban, hogy ezeket a kiadásokat a helyi önkormányzatok saját bevételi forrásaikból, pontosabban a lokális közösség adózásából finanszírozzák.
– áll még a dokumentumban.
A kulturális alapszolgáltatás fenntarthatósága jegyében, határozottan kérjük, hogy az oktatás, egészségügy, igazságszolgáltatás (stb.) számára biztosított létszámalapú intézményi összevonási és költségkorlátozási mentességet terjesszék ki a kulturális ágazatokra is! – zárul az állásfoglalás.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
1 hozzászólás