
A székelyudvarhelyi Művelődési Ház épülete. Mi lesz a benne levő kulturális intézmények sorsa, ha a kormány végigviszi az összevonást célzó tervezetét?
Fotó: Erdély Bálint Előd
Döbbenettel értesültek, és tiltakoznak a Székelyudvarhely Megyei Jogú Város fenntartásában működő kulturális intézmények vezetői a kormány által nyilvánosságra hozott gazdasági megszorításokat tartalmazó kormányhatározat-tervezetről. A közös állásfoglalást Simon Mária Tímea, a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház igazgatója, Orendi István az Udvarhely Néptáncműhely vezetője, Nagy Pál a Tomcsa Sándor Színház igazgatója, Szőcs Endre, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár vezetője és Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója írják alá.
2023. augusztus 04., 21:212023. augusztus 04., 21:21
2023. augusztus 04., 21:232023. augusztus 04., 21:23
Mint a szerkesztőségünknek is elküldött állásfoglalásban fogalmaznak: aggodalommal követik a fejleményeket, az ügyben, hiszen intézményeik létét veszélyeztető, mérhetetlen veszteségeket előidéző intézkedéseket helyez kilátásba.
„Amennyiben a román kormány nyilvánosságra hozott tervezetét életbe léptetik, a székelyudvarhelyi kulturális élet teljesen ellehetetlenül.
– fogalmaznak az állásfoglalásban.

Ötven intézkedést magába foglaló sürgősségi rendelettel készül csökkenteni a kormány a költségvetési kiadásokat - jelentette be a pénzügyminiszterrel tartott szerdai találkozója utáni sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Azt is írják, hogy Székelyudvarhelyen az elmúlt évtizedek intézményteremtő közgondolkodása mára egy sokszínű, önálló, a város kulturális életét meghatározó intézményrendszert hozott létre, amely magyar identitásunk legfőbb bástyája.
„Közösségként való cselekvőképességünk szűnik meg, ha elveszítjük identitásunkat, ha nem vigyázunk kulturális értékeinkre.
Éppen ezért elutasítunk minden olyan törekvést, amely fűnyíróelv mentén a helyi realitások figyelmen kívül hagyásával kezelné az ország kulturális intézményrendszerének átalakítását” – olvasható a dokumentumban.

„Lakatot tehetünk minden kulturális és sportintézményünkre és programra, amely Csíkszereda város életnek a sava-borsát adta” – mondta Korodi Attila városvezető arra a kormányrendelet-tervezetre reagálva, amely a közigazgatásban hozna megszorításokat.
Az intézményvezetők tiltakoznak a létszám alapú és diszkriminatív intézkedés ellen, amely jogi keretet szolgáltat a kulturális intézmények létező hálózatának felszámolásához, az egyes ágazatok sajátos problémafelvetéseinek eltörléséhez, továbbá szerintük

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján bírálta azt a sürgősségikormányrendelet-tervezetet, amely az önkormányzatok költségvetését szabályozná.
„A lokális értékeket és jellegzetességeket mellőző központosító intézkedések nagy kárt tudnak okozni a kisközösségek életében, pótcselekvések sorozatát, céltalan sodródást és megfelelési kényszert idézve elő. Ezért gondoljuk indokolatlannak a kulturális, sport és vallási ágazatokra fordítható keretösszegek kormányrendelet általi leszabályozását, főleg olyan kontextusban, hogy ezeket a kiadásokat a helyi önkormányzatok saját bevételi forrásaikból, pontosabban a lokális közösség adózásából finanszírozzák.
– áll még a dokumentumban.
A kulturális alapszolgáltatás fenntarthatósága jegyében, határozottan kérjük, hogy az oktatás, egészségügy, igazságszolgáltatás (stb.) számára biztosított létszámalapú intézményi összevonási és költségkorlátozási mentességet terjesszék ki a kulturális ágazatokra is! – zárul az állásfoglalás.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
1 hozzászólás