Később érhetnek a helyszínre a Hargita megyei mentők a következő időszakban, hisz négy mentőpontot zártak be a megyében, és 26 személlyel kevesebb dolgozik a mentőszolgálatnál. Az intézmény az újfajta, a megye lakosságszámára alapozó finanszírozás miatt kellett szűkítse tevékenységét és a személyzet számát.
2011. szeptember 27., 17:402011. szeptember 27., 17:40
2012. február 10., 13:502012. február 10., 13:50
Korábban beszámoltunk már arról, hogy jelentősen csökkentette az egészségügyi minisztérium a Hargita Megyei Mentőszolgálat finanszírozását, és hogy ennek nyomán kénytelenek lesznek leépítéseket eszközölni, illetve szűkíteni a tevékenységet. Péter Szilárd, a mentőszolgálat igazgatója elmondta, végül lakosonkénti 40 lejes finanszírozást kapott a mentőszolgálat, ami 18,25 százalékkal jelent kevesebb pénzt az intézmény számára erre az évre, mint amiből tavaly gazdálkodhattak.
Ennek következtében sajnos, különböző lépéseket kellett tennünk – jegyezte meg az igazgató. Elsőként a zetelaki mentőpontot zárták be, ott azonban már a leépítés előtt beadták a felmondásukat, illetve nyugdíjba vonultak az alkalmazottak. Emellett a parajdi, a csíkszentmihályi és a gyergyóhollói mentőpontok szűntek meg, mindeniknél két-két gépkocsivezető és két-két asszisztens tevékenykedett. A leépítés nyomán elbocsátott személyek között asszisztensek, gépkocsivezetők, kapusok vannak, olyan személyek, akik nyugdíjasként dolgoztak be, ideiglenesen voltak alkalmazva, vagy pedig nem kaptak átmenőjegyet a szakmai felmérésen – közölte az igazgató. A munka nélkül maradottak között van, aki nyugdíjba vonulhatott, de számos fiatal is.
Az igazgató rámutatott, a megtett intézkedések dacára pillanatnyilag még nem elég a pénz ahhoz, hogy zökkenőmentesen zárják az évet, azonban leszögezte, ha ezután is leépítésre vagy mentőpontok bezárásra kényszerülnek, lényegében működésképtelenné válik a mentőszolgálat, akkor már nem beszélhetünk sürgősségi betegellátásról. Az eddig bezárt mentőpontok tevékenységét a többi mentőpont jelenleg még le tudja fedni, a kiérkezési idő azonban megnőtt, előfordulhat, hogy a beteg többet kell várjon ezután a mentőre, mint eddig – vázolta Péter Szilárd. Kifejtette, a jelenlegi autóállománnyal és személyzettel a határvonalán van már a mentőszolgálat annak, hogy el tudja látni a tevékenységét. Erre példaként megemlítette, hogy hétfőn Csíkszeredában már előfordult: egy adott pillanatban egyetlen mentő sem volt a városban, az összes szolgálatban lévő autó terepen volt. „Lehet, hogy abban a pillanatban egyetlen hívás sincs, de a következőben esetleg már három lehet, amire nem tudunk autót küldeni” – mondta Péter Szilárd.
Bár reményét fejezte ki, hogy tovább nem csökken a finanszírozásuk, előrevetítette, hogy a következő évekre sem túl derűsek a kilátások, a minisztérium korábbi bejelentése szerint ugyanis a következő két évben még csökkentenék a lakosonkénti finanszírozást. Hargita megye számára a mentőszolgálat lakosok száma szerinti finanszírozása nem előnyös, a terület ugyanis nagy, a lakosság száma pedig alacsony, és a kórházakból számos osztály hiányzik, így a mentők sok utat kell tegyenek a nagyobb kórházakig a betegek szállítására. 2013-tól az Európai Unió megszabja, hogy mennyi idő alatt kell kiérjenek a mentők a helyszínre, és bár eddig a Hargita Megyei Mentőszolgálat 96 százalékban be tudta tartani a városban 15, vidéken 20 percet, a leépítések és mentőpontbezárások után ez már nehéz lesz – hangsúlyozta az igazgató. Péter Szilárd nem érti, miért fejlesztik vissza azon mentőszolgálatokat, amelyek ezt az elvárást teljesíteni tudták, ahelyett, hogy a többi állomást fejlesztenék fel erre a szintre.
A Hargita Megyei Mentőszolgálatnál a létszámcsökkentés után 363-an dolgoznak, köztük hat orvos van, a többiek asszisztensek, gépkocsivezetők, adminisztratív személyzet.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!