Később érhetnek a helyszínre a Hargita megyei mentők a következő időszakban, hisz négy mentőpontot zártak be a megyében, és 26 személlyel kevesebb dolgozik a mentőszolgálatnál. Az intézmény az újfajta, a megye lakosságszámára alapozó finanszírozás miatt kellett szűkítse tevékenységét és a személyzet számát.
2011. szeptember 27., 17:402011. szeptember 27., 17:40
2012. február 10., 13:502012. február 10., 13:50
Korábban beszámoltunk már arról, hogy jelentősen csökkentette az egészségügyi minisztérium a Hargita Megyei Mentőszolgálat finanszírozását, és hogy ennek nyomán kénytelenek lesznek leépítéseket eszközölni, illetve szűkíteni a tevékenységet. Péter Szilárd, a mentőszolgálat igazgatója elmondta, végül lakosonkénti 40 lejes finanszírozást kapott a mentőszolgálat, ami 18,25 százalékkal jelent kevesebb pénzt az intézmény számára erre az évre, mint amiből tavaly gazdálkodhattak.
Ennek következtében sajnos, különböző lépéseket kellett tennünk – jegyezte meg az igazgató. Elsőként a zetelaki mentőpontot zárták be, ott azonban már a leépítés előtt beadták a felmondásukat, illetve nyugdíjba vonultak az alkalmazottak. Emellett a parajdi, a csíkszentmihályi és a gyergyóhollói mentőpontok szűntek meg, mindeniknél két-két gépkocsivezető és két-két asszisztens tevékenykedett. A leépítés nyomán elbocsátott személyek között asszisztensek, gépkocsivezetők, kapusok vannak, olyan személyek, akik nyugdíjasként dolgoztak be, ideiglenesen voltak alkalmazva, vagy pedig nem kaptak átmenőjegyet a szakmai felmérésen – közölte az igazgató. A munka nélkül maradottak között van, aki nyugdíjba vonulhatott, de számos fiatal is.
Az igazgató rámutatott, a megtett intézkedések dacára pillanatnyilag még nem elég a pénz ahhoz, hogy zökkenőmentesen zárják az évet, azonban leszögezte, ha ezután is leépítésre vagy mentőpontok bezárásra kényszerülnek, lényegében működésképtelenné válik a mentőszolgálat, akkor már nem beszélhetünk sürgősségi betegellátásról. Az eddig bezárt mentőpontok tevékenységét a többi mentőpont jelenleg még le tudja fedni, a kiérkezési idő azonban megnőtt, előfordulhat, hogy a beteg többet kell várjon ezután a mentőre, mint eddig – vázolta Péter Szilárd. Kifejtette, a jelenlegi autóállománnyal és személyzettel a határvonalán van már a mentőszolgálat annak, hogy el tudja látni a tevékenységét. Erre példaként megemlítette, hogy hétfőn Csíkszeredában már előfordult: egy adott pillanatban egyetlen mentő sem volt a városban, az összes szolgálatban lévő autó terepen volt. „Lehet, hogy abban a pillanatban egyetlen hívás sincs, de a következőben esetleg már három lehet, amire nem tudunk autót küldeni” – mondta Péter Szilárd.
Bár reményét fejezte ki, hogy tovább nem csökken a finanszírozásuk, előrevetítette, hogy a következő évekre sem túl derűsek a kilátások, a minisztérium korábbi bejelentése szerint ugyanis a következő két évben még csökkentenék a lakosonkénti finanszírozást. Hargita megye számára a mentőszolgálat lakosok száma szerinti finanszírozása nem előnyös, a terület ugyanis nagy, a lakosság száma pedig alacsony, és a kórházakból számos osztály hiányzik, így a mentők sok utat kell tegyenek a nagyobb kórházakig a betegek szállítására. 2013-tól az Európai Unió megszabja, hogy mennyi idő alatt kell kiérjenek a mentők a helyszínre, és bár eddig a Hargita Megyei Mentőszolgálat 96 százalékban be tudta tartani a városban 15, vidéken 20 percet, a leépítések és mentőpontbezárások után ez már nehéz lesz – hangsúlyozta az igazgató. Péter Szilárd nem érti, miért fejlesztik vissza azon mentőszolgálatokat, amelyek ezt az elvárást teljesíteni tudták, ahelyett, hogy a többi állomást fejlesztenék fel erre a szintre.
A Hargita Megyei Mentőszolgálatnál a létszámcsökkentés után 363-an dolgoznak, köztük hat orvos van, a többiek asszisztensek, gépkocsivezetők, adminisztratív személyzet.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.
szóljon hozzá!