Egy évtizede, hogy kistérségi társulásba tömörültek az alcsíki települések. Tíz év után elmondható: nem volt hiábavaló a kistérség létrehozása, melynek nagy szerepe volt abban, hogy a térségben tevékenykedő polgármesterek igazi csapattá kovácsolódtak – fogalmazott Gergely András, a kistérség elnöke.
2011. január 27., 23:052011. január 27., 23:05
2011. január 28., 11:042011. január 28., 11:04
Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere, az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás elnöke
A legnagyobb eredmény az együttgondolkodás és az egymással szembeni tolerancia – vélekedett Gergely András. Csíkszentmárton polgármestere, aki egyben a kistérség soros elnöki tisztségét is betölti, úgy véli, éppen a rendszeres találkozás, a közös programok tették lehetővé azt, hogy kialakuljon a közös gondolkodás.
Míg korábban mindenki a maga gesztenyéjét akarta kikaparni, ma már felnőttünk oda, hogy egyik közösség le tud mondani a másik javára – fogalmazott az elnök. A források leosztása terén erre gyakran szükség van, mivel a lehetőségeket túlságosan felaprózva nem lehetne látványos eredményeket felmutatni. Ilyenkor szükség van arra, hogy egyik a másik javára tudjon lemondani – mondja Gergely András.
A kistérség jelentős eredménye, hogy létrejöhetett az alcsíki hulladékgazdálkodási vállalat. A PHARE támogatással létrehozott beruházás az egész térség számára meghatározó.
A kistérségnek a közösségépítés és a hagyományőrzés terén is jelentős szerepe van. Ennek a munkának köszönhetően Alcsíkon mindenütt ütőképes, felkészült tűzoltócsapatok vannak. A tűzoltók versenyének rendszeres megszervezése szintén hozzájárult ahhoz, hogy bevetés esetén is összehangoltan tudnak fellépni. A hagyományőrzés terén a huszártoborzó, illetve a fogathajtó versenyek megszervezésében is érdemei vannak a kistérségnek.
Nem volt mindig így – jegyzi meg az elnök –, aki szerint a rendszeres találkozók, a folyamatos egyeztetés gondolkodásban eggyé formálta az alcsíki térséget.
Gál Sándor-díjat alapítottak
A jubileumi évfordulón díjat is alapított a kistérség, mellyel a térségben és a térségért dolgozó személyek munkáját szeretnék elismerni. Az alcsíki születésű honvéd-tábornokról, Gál Sándorról elnevezett díjat első alkalommal a kistérség ünnepi ülésén adták át tizenöt személynek, köztük a térség jelenlegi polgármestereinek, valamint dr. Csedő Csaba Istvánnak és Bartha Gábornak.
Az oklevél mellett a díjazottak egy-egy, Gál Sándor tábornokot ábrázoló kisméretű mellszobrot is kaptak. A szobor Sárpátki Zoltán szobrászművész alkotása.
Bodó Dávid, Kozmás polgármestere is átvehette a Gál Sándor-díjat
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!