Fotó: Haáz Vince
Első alkalommal szerveznek Marosvásárhelyen olyan interetnikai néptáncfesztivált, ahol a román és magyar néphagyományok mellett a szász és cigány táncokat, szokásokat is bemutatják.
2019. április 23., 14:542019. április 23., 14:54
2019. április 23., 17:102019. április 23., 17:10
A Folkfórum Maros Megyei Hagyományőrző Fesztivált május 17–19. között szervezik meg a várban és a várfalakon kívül, a Vársétányon – tájékoztattak kedden a szervezők. A Maros Művészegyüttes és a budapesti Hagyományok Háza
– hívta fel a figyelmet Barabási Attila Csaba, a művészegyüttes igazgatója és Török István, a Hagyományok Háza erdélyi képviselője.
Nemcsak a székely és magyar, illetve a román táncokat, népviseletet, népzenét és népi mesterségeket mutatják be a résztvevőknek, hanem a szász és a roma kultúrával is megismerkedhetnek mindazok, akik e napokban ellátogatnak a marosvásárhelyi várba.
Fotó: Haáz Vince
A programot ismertetve elmondták, jelen lesz többek között a szabadkai Róna néptáncegyüttes Szerbiából, Magyarországról az eleki román hagyományőrzők csoportja, a méhkeréki román néptánccsoport, mellettük pedig számos népművész, fafaragó, szövő-fonó, bőrdíszműves stb. várja az érdeklődőket, de lesznek népi zenekarok, gyerek- és ifjúsági néptánccsoportok is.
A Mészárosok, Kádárok, Szabók és Vargák bástyájában fotó- és népművészeti kiállítást, könyvbemutatót tartanak, az információs központnak helyet adó üvegkupolában pedig előadást a romák világáról.
Az ötlet Török Istvántól származik – hívta fel a figyelmet Barabási Attila Csaba, aki úgy fogalmazott, hogy
Ezért is karolta fel a budapesti Hagyományok Háza erdélyi képviselőjének a javaslatát, hogy együtt kell bemutatni mindazt az értéket, ami Erdélyben még él, létezik.
Török István arra hívta fel a figyelmet, hogy miért jó együtt látni ezeket az együtteseket, egymás után nézni táncaikat, hallgatni zenéiket. „Mert egyik sem tud teljesen elszigetelődni a másiktól. Erdélyben hatást gyakorolt egymásra a különböző népcsoportok művészete, tánca, zenéje, viselete, egyik megőrizte a másikét, tovább éltette azt, amit már lehet, hogy különben elfelejtettünk volna” – magyarázta Török István.
A Folkfórum rendezvénye egy időben lesz a Múzeumok éjszakájával, így a szervezők még nagyobb sikerre, látogatottságra számítanak.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
2 hozzászólás