Fotó: Veres Nándor
Igény szülte a Csík Metropoliszövezet létrehozását, hiszen az új európai uniós pályázati kiírások már leginkább a nagyvárosoknak és a megyeközpontoknak kedveznek, egy ilyen övezettel azonban a vidéki kis önkormányzatok is „labdába rúghatnak”.
2021. március 03., 15:562021. március 03., 15:56
2021. március 03., 16:042021. március 03., 16:04
A Székelyhon olvasói számára nyilván nem ismeretlen a metropoliszövezet fogalma, hiszen gyakran írunk a Marosvásárhelyi metropoliszövezetről, az azonban újdonság lehet, hogy Székelyföldön létrejött a Csík Metropoliszövezet is – az egyesületi alapon működő társulást a bíróság be is jegyezte. Ezt a hírt osztották meg a kezdeményezők.
Fotó: Veres Nándor
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere látja el a Csík Metropoliszövezet Egyesület elnöki feladatait, ebben a minőségében számolt be a tudnivalókról szerdán. Mint megtudtuk, Kászonaltíz és Balánbánya kivitelével Csíkszék összes önkormányzata tagja az új formációnak – az említett két település csak azért maradt a „körön kívül”, mert a közigazgatási központtól, azaz Csíkszeredától távolabb esnek, mint harminc kilométer, ez pedig alapkritérium egy ilyen egyesület tagjainak kiválasztásánál.
Romániában jelenleg 30 metropoliszövezet működik, például Marosvásárhely, Kolozsvár, Brassó, Nagyvárad és Nagybánya környékén.
– fejtette ki Korodi Attila.
Fotó: Veres Nándor
Borboly Csaba megyeitanács-elnök ezúttal elnökségi tagként volt jelen. Szerinte
„Erre egymagában sem Csíkszereda, sem a csíki községek nem lennének képesek, ilyen típusú egyesületi munkában azonban már van erre lehetőség. A szakoktatás, a turizmus, az úthálózat (például bicikliutak) kiépítésében gondolkodunk; nagy kihívás számunkra, hogy a mostaninál hatékonyabbá tegyük a tömegközlekedést” – sorolta Borboly, egyúttal rávilágítva egy nagyon fontos szempontra.
Fotó: Veres Nándor
Meglátása szerint ennek a metropoliszövezeti munkának a legnagyobb előnye az lesz, hogy ha valahol egy utat kiépítenek, az nem ér véget a mező szélén, hanem össze lehet majd kötni egy másikkal, hogy el is érjen valahová.
Az eseményen jelen volt Kedves Róbert csíkszenttamási és Gergely Károly gyimesközéploki polgármester is, mindketten azt mondták: a vidék csak nyertesen kerülhet ki egy ilyen metropoliszövezeti tagságból.
A Csík Metropoliszövezet Egyesületnél a következő hetekben kezdődik el a szakmai munka.
Akárcsak tavaly, idén sem csak a burkolatjavításra készülnek a Hargita megyei országutakon. Két olyan útszakaszon várható összesen 19 kilométernyi új aszfaltburkolat leterítése, ahol hosszú ideje csak az időközönként megjelenő kátyúkat tüntették el.
Mi lesz a 13A országúttal?
A Székelyhon kérdésére, hogy milyen lehetőséget látnak a Csíkszereda és Balavásár közötti, 13A jelzésű, egyre rosszabb állapotba kerülő országút javítására, Borboly Csaba a következőt válaszolta: „épp jövő héten lesz a Központi Fejlesztési Régió közgyűlése, ahol napirenden szerepel ennek az útnak is a felvétele az úgynevezett mestertervbe”. A kérdésre válaszként Korodi azt mondta: „a kormányprogramban szerepel a Csíkszeredától nyugatra és észak-dél irányba haladó szakaszok további fejlesztése. Ennél azonban lényegesebb, hogy legyen végre néhány évnyi kormányzati stabilitás Romániában; ezek a munkálatok ugyanis években mérendőek. Az azonban világos, hogy ahogy egyre közelebb kerülnek Székelyföldhöz az autópályák, azokat gyorsforgalmi utakkal mindenképp össze kell kötni”.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
2 hozzászólás