Nemcsak a városi piacokon árulják már a bárányhúst a juhtartó gazdák, egyre többen az online térben is értékesítik a húsvéti ünnepi asztalra valót. A székelyföldi városokban kilónként átlagban 45–50 lejért kínálják a bárányhúst, hasonló áron, mint tavaly.
2025. április 16., 21:032025. április 16., 21:03
Ahogy közeledik a húsvét, megnő az érdeklődés a bárányhús iránt – arról érdeklődtünk, hogy a székelyföldi városokban milyen áron kínálják a húsvéti ünnepi asztalra való finomságot.
Hargita megyében majdnem minden vágóhídon vágnak bárányt, továbbá három ideiglenes vágópontot is engedélyeztek a húsvétot megelőző hétre: Kászonban, Felsősófalván és Csíkszentmiklóson – válaszolta kérdésünkre István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Hozzátette, szerdáig ezeken a vágópontokon 125 bárányt vágtak le, egy részüket a csíkszeredai piacra vitték, a többit rendelés alapján értékesítették.
Az ívói Berke vágóhidat is megemlítette a szakhatóság vezetője, ahol 302 bárányt vágtak le szerdáig. Az említett vágóhidakon és vágópontokon a következő napokban is folytatódik az állatok vágása. Azt is fontos tudni, hogy
A csíkszeredai zöldségpiacon szerdától már árusítják a bárányhúst a Kászonokból, Csíkszentmiklósról és Sófalváról érkező juhtartó gazdák.
Csak hatóságilag ellenőrzött húst árulhatnak a piacokon
Fotó: Borbély Fanni
Kelemen István kászonjakabfalvi gazda a Székelyhonnak elmondta, a tavalyi árnál nem drágább a bárányhús, tavaly is 50 lej körüli áron adták kilogrammját, ennél többért nem kínálják idén sem.
lehet azért, mert nagyok a bárányok, s inkább áruházakból vásárolják meg az emberek, de aki minőséget és ellenőrzött bárányhúst keres, az a csíkszeredai piacon talál” – emelte ki.
Szerdán nagy volt a nyüzsgés a sepsiszentgyörgyi piacon, a hentesüzletekben is állandó volt a vevő
Fotó: Tuchiluș Alex
Hozzátette, a Kászonokból négy juhtartó gazda árul bárányhúst a csíkszeredai piacon, minden évben eljönnek. „Az első napra 15 bárányt vágtunk, de még többet fogunk hozni a következő napokban” – osztotta meg.
Erős Ágota csíkszentmiklósi juhtartó megerősítette, nagy a kínálat a csíkszeredai piacon, több gazda is hozott bárányhúst. „Ehhez képest évről évre egyre kevesebben vásárolnak,
A nagyáruházakban lehet, hogy olcsóbban hozzájutnak, de az a hús nem friss, az állatot levágják egy héttel korábban vagy hamarabb, be van vákuumozva, az nem hasonlítható össze a friss hússal, amit
– magyarázta. Standjánál kilogrammonként 49 lejért kínálta a bárányhúst. Elmondta azt is, hogy a csíkszentmiklósi tanyájukon ötszáz juhot tartanak, és ugyan megéri juhtartással foglalkozni, de nehéz jó munkaerőt találni ehhez.
Egy helybéli vásárló csak egy kisebb combot vásárolt, mint mondta, egy személynek annyi is elég. Azt is hozzátette,
Csíkszeredához képest Gyergyószentmiklóson és a környező gyergyói falvakban olcsóbban lehet bárányhúshoz jutni. Számos gazda kínál eladásra húsvéti bárányokat, akár élve vagy levágva; van, aki házhoz is szállítja a megrendelt bárányhúst. Élősúlyban kilogrammonként 20 lejért, levágva 40 lejért kínálják a bárányhúst.
Az udvarhelyszéki állattartók idén kilogrammonként 40–45 lejért kínálják a levágott bárányt, míg élősúlyban 20–25 lej körüli áron adják. Természetesen
Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza sajtóreferense érdeklődésünkre azt közölte, hogy a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság jóváhagyta a hagyományos nagypénteki és nagyszombati bárányvásár megszervezését Székelyudvarhelyen. A vásárt április 18-án és 19-én tartják a városi barompiacon, reggel 7 órától.
Fotó: Tuchiluș Alex
A vásáron kizárólag olyan állatok kínálhatók eladásra, amelyek szerepelnek az országos nyilvántartásban, és a gazda rendelkezik a körzeti állatorvos által kiállított jóváhagyással. A hatóság kiemelten figyel arra, hogy a vásár területére ne kerülhessenek be olyan állatok, amelyek dokumentumai hiányosak vagy nem felelnek meg az előírásoknak.
Bárányfejleves, töltött bárány, báránypaprikás – mindenki másképpen készíti a hagyományos húsvéti főételt, aminek a legfontosabb hozzávalóját tavalyhoz képest változatlan árban kínálják Sepsiszentgyörgyön. A központi piacon idén három termelőtől lehet vásárolni, mindannyian kilogrammonként 50 lejért kínálják a bárányhúst.
A szárazajtai Incze család idén is eljött, ők az egyedüli magyar állattartók a központi piac standjainál, akik bárányhúst árulnak. Mint mondták, nem lehet panaszuk az eladásra, de az is igaz, hogy
A helyi termelők a közösségi oldalakon, csoportokban is hirdetnek, ott már 40–45 lejért rendelhető bárányhús, sőt kérésre házhoz is szállítják.
Örsi Csaba, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta: a megyében egyetlen ideiglenes vágópont sem működik, állandó vágóhíd is csak Lemhényben, és csak rendelésre dolgoznak. Idén a piacon 300–400 bárányt adnak el, kilogrammonként 50 lejért.
Fotó: Tuchiluș Alex
Hozzátette, március 24-től csaknem 350 ellenőrzést végeztek Háromszéken, sok más mellett hentesüzletekben, élelmiszerboltokban és a piacokon is. Közülük 12 esetben figyelmeztetést, 21 alkalommal bírságot szabtak ki, mintegy 50 ezer lej értékben. A leggyakoribb problémák között szerepelt az élelmiszerek helytelen tárolása és címkézése, a hőmérséklet-ellenőrzés hiánya, engedély nélküli árusítás.
Szerdán nagy volt a nyüzsgés a sepsiszentgyörgyi piacon, a hentesüzletekben is állandó volt a vevő. A főzni való húsvéti sonkát kilónként 45 lejért kínálták, a fűszeres, szárított sonkát 55 lejért. A tojás darabja 1,5–2 lej, a házi sajtok kilónkénti ára 35–40 lej között mozog.
Marosvásárhelyen a napi piacokon nincsenek ideiglenes vágóhidak, és élő bárányt sem lehet vásárolni. Aki élő bárányt szeretne beszerezni az ünnepekre, az megveheti a környékbeli gazdáktól.
Legtöbben a közösségi hálón, a Helyi termelők piaca nevű csoportban kínálják eladásra a bárányokat, kecskegidákat. Ezek ára élősúlyban 20–22 lej kilogrammonként, levágva 45–50 lej, 55 lejért már házhoz is szállítják. Idén gond nélkül lehet fél bárányt is vásárolni. Tavaly a gazdák csak akkor vágták le az állatot, ha mindkét félre került gazda, idén rugalmasabbak.
Élő súlyban olcsóbb
Fotó: Borbély Fanni
A nagyáruházakban, mészárszékekben is lehet bárányhúst – általában legalább egy fél bárányt – venni, kilogrammonként 50 lejért, de olyan boltot is láttunk, ahol combot is lehetett vásárolni, kilogrammonként 70 lejért.
A napi piacokon mindent meg lehet venni az ízletes ünnepi ebédhez. Van sárgarépa és petrezselyem, előbbi 6–7 lejért, utóbbi 20 lejért, de kapható zeller is, darabonként 6–8 lejért. A krumpli kilogrammonként 5–6 lejbe kerül, míg a retek és zöldhagyma kötése 3 lej. Spenót, fejes saláta és medvehagyma is van, frissen szedett az összes. Házi tojást csak az ismerősöknek adnak el, darabja 1,50 lej, de a házi tészta (laska) mindenki számára elérhető 45–55 lejes kilogrammonkénti áron – húszdekás és félkilós csomagolásban is árulják. Érdemes megnézni a virágfelhozatalt is, hiszen a húsvéti asztalra dukál a szép cserepes vagy vágott virág.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús gránátot szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
szóljon hozzá!