Györffy Gábor alpolgármester és Daguly Ervin polgármester ismertették az önkormányzatnál történt fejleményeket • Fotó: Gergely Imre
Több mint egy hónap után újra jogszerűen tudja végezni munkáját a szárhegyi képviselő-testület. Ehhez arra volt szükség, hogy az októberben lemondott hét önkormányzati képviselőből egy meggondolja magát – ezt a lépést a güdüci Vizoli István tette meg.
2018. december 04., 20:522018. december 04., 20:52
Válságos állapotnak nevezte Danguly Ervin gyergyószárhegyi polgármester azt az október 24-étől november 29-éig tartó időszakot, amin Gyergyószárhegy önkormányzata immár túllépett. Októberben ugyanis hét szárhegyi képviselő benyújtotta lemondását, ezzel működésképtelenné téve a testületet.
Ez a helyzet Vizoli Istvánnak, az RMDSZ listáján bejutott képviselőnek köszönhetően oldódott meg, aki visszavonta lemondó nyilatkozatát.
Mint ismerete, a szárhegyi testületet teljes létszámban 13 képviselő alkothatja. A 2016-os választáson az MPP-EMNP koalíció 7, az RMDSZ 6 mandátumot szerzett.
A megmaradt hat képviselővel azonban nem lehetett határozatképes a testület, hiszen az kevesebb lett, mint az eredeti létszám fele. Minden afelé haladt, hogy feloszlik a tanács, és előrehozott választások következnek. Ez a helyzet azonban megváltozott – mondta sajtótájékoztatón Danguly Ervin polgármester.
Heten hozták meg október 24-ig azt a döntést, hogy nem kívánnak a gyergyószárhegyi képviselő-testület tagjai lenni a továbbiakban. Az öt RMDSZ-es és két szövetségi (MPP-EMNP koalíció) képviselő, akik lemondásukat már iktattatták, úgy tudják, lesznek még, akik követik példájukat.
Miután a lemondások megtörténtek, az októberi soros ülést már nem tudták megtartani, így a lemondó nyilatkozatokat sem tudta elfogadni a testület. A november 29-re kiírt újabb soros ülés előtt azonban
A polgármester elmondása szerint azért tette, mert a községhez tartozó Güdüc falu lakóival egyeztetve belátta, hogy a testület felbomlása miatt az önkormányzat és az egész közösség hátrányos helyzetbe fog kerülni. Elmaradhatnak nagyon fontos beruházások a határozatok hiánya miatt. Hogy ez mit jelent, már átélte egyszer a község: 2015 nyarától a 2016-os választásokig ugyanis nem volt működő testület Szárhegyen.
Miután a novemberi ülésen lekerült a napirendről Vizoli István lemondása, vele együtt heten már határozatképesen tudtak szavazni. Elfogadták a hat képviselő távozását, és beiktatták az MPP-EMNP koalícióból lemondott két személy helyére az új testületi tagokat, így
A szárhegyi képviselő-testület tehát ismét jogszerűen tudja végezni a munkáját. Amint Danguly Ervin elmondta, az elmúlt egy hónap alatt a prefektusi hivatallal közösen megvizsgáltak minden jogi lehetőséget. Kérték időközben mindhárom párt megyei szervezetét, hogy hivatalosan erősítsék meg, hogy azok a személyek, akik az ő választási listáján a lemondottak után következnek, azok továbbra is az adott párt hivatalos jelöltjeinek tekinthetők. Az MPP és az EMNP válaszolt, így történhetett meg az új képviselők beiktatása, az RMDSZ azonban még nem küldött erre vonatkozó választ. Ha ez megérkezik, akkor megtörténhet az RMDSZ frakció kiegészülése is.
Danguly közölte, a lemondásokról tudomást szerezve beszélt Barti Tihamérrel, az RMDSZ gyergyószéki elnökével is, aki elmondta neki, hogy tudomása van a lemondási szándékról, de elhatárolódott tőle. Györffy Gábor szárhegyi alpolgármester is megerősítette, hogy
Közölte, annak ellenére, hogy ő is az RMDSZ listáján jutott be a testületbe, vele sem egyeztettek frakciótársai a szándékukról. Ha lett volna egy ilyen megbeszélés, valószínűleg sikerült volna jobb belátásra bírnia kollégáit, és nem alakult volna ki ez a helyzet. Mivel a leköszönt képviselők mindegyike személyes okokra hivatkozva nyújtotta be lemondását, és hivatalos pártdöntés sem volt ebben a tekintetben, Vizoli Istvánt sem érheti semmilyen szankció az RMDSZ részéről – állapította meg Danguly Ervin.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Ismét nagyon megnőtt a sofőriskolások számára a gyakorlati vizsgára való várakozási idő, ezért hosszabb kihagyás után a Kovászna megyei prefektusi hivatal újból más megyékből meghívott rendőrökkel gyorsítaná fel a vizsgáztatás folyamatát.
Futballmeccs és RMDSZ-kampányindító is lesz Csíkszeredában október 30-án, szerdán, ezért a városvezetés arra kéri az autósokat, hogy hagyják szabadon az Erőss Zsolt Aréna és az FK Csíkszereda stadionjának környékét.
Elérte a 30,9 Celsius-fokot a Szent Anna-tó vízhőmérséklete fél méter mélységben július 15-én kora délután. Ez az érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan.
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet semmi baj, csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már késő lehet. A szűrőprogramok pedig sok életet megmenthetnek – hívja fel a Gyergyói Hoki Klub októberi akciója.
Nem lesz vízszolgáltatás több székelyudvarhelyi utcában szerdán rácsatlakozási munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad-Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden a Facebook-oldalán a szállításügyi miniszter.
szóljon hozzá!