Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Maros megyei szakemberek hangolják össze a Központi Fejlesztési Régióban azt a szakminisztérium által kezdeményezett ingyenes tbc-szűrőprogramot, amely szeptemberben kezdődik. A mobil laboratóriumokban helyben kimutatják, hogy a jelentkező személy fertőzött-e, még akkor is, ha tünetmentes.
2019. augusztus 06., 09:082019. augusztus 06., 09:08
2019. augusztus 06., 10:152019. augusztus 06., 10:15
A tbc-szűrőprogramot kormányzati és uniós vissza nem térítendő pénzalapokból valósítják meg az ország nyolc régiójában. Összértéke 70 millió lej, fő célja kiszűrni azokat a személyeket, akik megfertőződtek, de betegségük még latens állapotban van és ők maguk még nem fertőznek.
Mint a Maros Megyei Kórház orvosigazgatója, Ianosi Edith a Székelyhonnak elmondta, a központi régióban ők fogják összehangolni a szűrést. Ehhez már kiválasztottak és kiképeztek egy szakorvost, egy pszichológust és egy szociális asszisztenst.
De azt is elmondják nekik, hogy mit kell tenniük, kihez kell fordulniuk, ha kiderül, hogy tuberkulózisosok. A szakember elmondta, hogy a szűrőprogram négy évig zajlik majd, s a napokban közlik Bukarestből, hogy szeptember első napjaiban pontosan hol kezdődik.
de a mozgó laboratóriumok útvonaláról Bukarestben döntenek.
Az orvosigazgató kihangsúlyozta, nagyon fontosnak tartja ezt a szűrőprogramot, hiszen életünk során megfertőződhetünk a tuberkulózist okozó vírussal, de csupán az esetek 5–10 százalékában lesz ebből aktív a betegség, válik fertőzővé a beteg.
– hívta fel a figyelmet. Országos szinten a tbc-s betegek száma évről évre csökken, de Románia még mindig az elsők között szerepel európai viszonylatban, az országban tavaly 11 600 beteget tartottak nyilván. Maros megyében tavaly 159 beteg volt, Hargita megyében idén augusztusig 33 új beteget vettek nyilvántartásba, összesen pedig 56 személyt kezelnek.
Fontos időben felismerni a betegséget ahhoz, hogy elkerülhető legyen a fertőzés továbbterjedése
Több száz TikTok-felhasználó kezdett el népszerűsíteni egy hétfőre esedékes Simion-féle tiltakozást, amelyre a bukaresti csendőrség is felfigyelt. Május 26. az a nap, amikor Nicușor Dan hivatalosan megkezdi az elnöki mandátumát.
Baktérium jelenléte miatt kivonja a forgalomból a Penny az Agro Ardeal 250 grammos szalonnáját – hívja fel a figyelmet a népszerű üzletláncot működtető Rewe Románia az élelmiszer-biztonsági hatóság honlapján közzétett dokumentumban.
Tucatnyi pontban mondott köszönetet Nicușor Dan megválasztott romániai elnök a Facebook-oldalán. A pontok közé befért többek között a romániai magyarság is.
Halálesetet és komoly károkat okozott Románia-szerte a viharos időjárás, miközben újabb, immár másodfokú figyelmeztetést is kiadtak a hétvégére. Székelyföldről is beavatkozási erőket csoportosítanak át a viharok által leginkább érintett megyékbe.
A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmezteti az intézmény a romániai vállalkozókat.
Egyértelművé vált, hogy az Urbana Rt. nem tette meg azokat az elengedhetetlen lépéseket, amelyek javították volna a működés hatékonyságát, a gazdaságosságot és a szolgáltatás színvonalát. Lemondások és visszahívások a vezetőtanácsban.
Kamionnal ütközött egy autóbusz péntek délután a Iași megyei Lețcani településen. Tizennégy felnőttet és három kiskorút szállítottak kórházba.
Lemondott bukaresti főpolgármesteri tisztségéről a Románia elnökévé választott Nicușor Dan, a főváros képviselő-testülete pedig a nemzeti liberális párti alpolgármestert, Stelian Bujduveanut választotta ügyvivő főpolgármesterré.
Két hét alatt nagyot változott a politikai helyzet Romániában, az esélytelennek tartott jelölt végül legyőzte ellenfelét. A végeredményhez hozzájárultak a romániai magyarok is.
Ezer lejre bírságoltak az állatrendőrség egy csíkszentsimoni személyt, mert hatósági engedély nélkül tartott fogságban egy őzet – közölte pénteken a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!