Demkó Attila: a rossz tanácsok rossz irányba vitték Ukrajnát

2022-ben még jelentős volt az optimizmus, hogy majd kiverik Ukrajnából az oroszokat

Demkó Attila: 2022-ben még jelentős volt az optimizmus, hogy majd kiverik Ukrajnából az oroszokat

Fotó: Pinti Attila

Ukrajna egy demográfiailag és gazdaságilag összeomló ország, amelynek lakossága nagyon sötét jövőképet lát, és ez valószínűleg valós – nyilatkozta a Székelyhonnak adott interjújában Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő.

Kozán István

2025. július 28., 07:492025. július 28., 07:49

– Ukrajna és Oroszország esetében nagyon sokan nincsenek tisztában alaptényekkel, jelezte az egyik tusványosi beszélgetésen. Pontosan mire gondolt?

– Az anyaországi magyarok 99,9 százaléka nem járt Kárpátalján túl, belső Ukrajnában. És így vannak nagyon sokan Románia, Erdély esetében is: az anyaországiak döntő többsége esetleg Székelyföldön és Kolozsváron járt, ám Erdély és Románia ennél azért jóval több.

Idézet
Ukrajnát tényleg nem ismerik az emberek, ott pedig nagyon rossz a helyzet. Így bármilyen ukrán vagy akár nyugati hatás éri őket – amit nevezhetünk néha propagandának is –, azt azonnal elhiszik.

Ukrajna hatalmas és komplex ország, amire igaz egy csomó minden, például a korrupció. De ez nem azt jelenti, hogy a korrupció és az ottani nemzetiségekkel szembeni fellépés maga Ukrajna. A teljes képet kellene nézni, hiszen ez az ország 2014 óta háborúban áll. Ha nem ezt tesszük, akkor nem marad más hátra, mint a klisékben való gondolkodás. Ha nem lenne háború, akkor érdemes lenne meglátogatni mondjuk Kijevet és Lvivet (Lemberget), mert nagyon szép városok. Most nyilván nem ajánlom senkinek.

– És milyen Oroszország?

– Oroszország rossz irányba haladt az elmúlt 15 évben. Nem tekinthető demokráciának, ami nyilván nem azt jelenti, hogy Vlagyimir Putyinnak nem lenne legitimitása, hiszen nagyon sokan támogatják őt. Valószínűleg egy tiszta választáson is megválasztották volna őt elnöknek. Oroszországot nem ismerem annyira, mint Ukrajnát, én csak Moszkvában és környékén jártam, azt nagyon fejlett városnak láttam, az emberek európai színvonalon élnek.

Idézet
Moszkva azonban nem képezi le teljesen az országot. Hatalmas ország hihetetlen lehetőségekkel, ezt azonban a háború miatt nem tudja teljesen kiaknázni.

Ilyen értelemben hasonlít Romániára, amely nagyon jó adottságú, még Ó-Románia is egy jobb adottságú ország, mint a mai Magyarország, hiszen van tengerpartja, olaja, földgáza, rengeteg édesvízkészlete, hegyei. Amikor „bezzeg Romániáznak” odahaza, akkor mindig azzal kezdem a válaszom, hogy „nem kell feltétlenül csodának tekinteni, hogy Románia valamennyire feljött Magyarország mellé – különösen a nagy hitelfelvétellel és a fogyasztásalapú növekedéssel”.

Idézet
Románia egy kicsit olyan, mint a tücsök, Magyarország pedig mint a hangya; ez egyébként a néplélekben is benne van: a románok hajlamosabbak jobban költekezni, a magyarok pedig megtakarítani.

Az oroszok is egy picit ilyenek: költekező és nagy lábon élő ország, amely a jövőjét éli fel ezzel a háborúval és azt megelőzően a korrupcióval is, ami jellemezte az egész országot.

A frontvonalak mögötti 20-30 kilométeres sáv is halálos, mert nemcsak az ukránok, hanem az oroszok is mindent látnak Galéria

Demkó Attila: a frontvonalak mögötti 20-30 kilométeres sáv is halálos, mert nemcsak az ukránok, hanem az oroszok is mindent látnak

Fotó: Pinti Attila

– Három éve tart az orosz-ukrán háború, ez idő alatt többször járt Ukrajnában. Milyen Ukrajnára emlékszik három évvel ezelőtt, és milyen most?

– Kijevig jutottam el az elmúlt években, azelőtt viszont a frontokon is jártam, például 2016-ban. Azt azonban itt el kell mondani, hogy a frontvonalak mögötti 20-30 kilométeres sáv is halálos, mert nemcsak az ukránok, hanem az oroszok is mindent látnak. Sőt be tudnak csapni bárhová. Ön jól tudja, hogy a román határnál, a Duna-delta közelében is voltak becsapódások. Tehát ez is jelzi, hogy nemcsak a front veszélyes, hanem mindenhol.

Idézet
2022-ben még jelentős volt az optimizmus, hogy majd kiverik Ukrajnából az oroszokat, sőt még a Krím-félszigetet is felszabadítják. Ezzel szemben nemrég készítettek egy közvélemény-kutatást arról, hogy milyen az ország jövője. A válaszadók 47 százaléka úgy látja, hogy Ukrajna egy demográfiailag és gazdaságilag összeomló ország.

Gondoljunk csak bele: a lakosság nagyon sötét jövőképet lát, és ez valószínűleg valós. A demográfiai összeomlás mindenképp valós: amíg Magyarországon 78 ezer, Romániában pedig 149 ezer gyerek született tavaly, addig a lényegesen nagyobb lakosságszámú Ukrajnában 170 ezer. Csak itt jegyzem meg, hogy a három országban lakosságarányosan Magyarországon születik a legtöbb gyerek – de ez csak egy zárójel volt.

– Akkor mi lesz Ukrajna jövője?

– Azt semmiképp sem látom, hogy Ukrajnában hogyan lehet majd egy német, japán vagy dél-koreai típusú feltámadás. Oroszországgal párhuzamosan Ukrajna is egy nagyon jó természeti adottságú és ásványkincsekben gazdag ország, és mégis már a háború előtt sem ment jól nekik, nagyon le voltak maradva a közép-európai térséghez képest is.

– Nemrég készítettem interjút egy közös ismerősünkkel, Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértővel, akitől többek között ugyanazt kérdeztem, amit most Öntől is fogok. Íme az első: ha lehetősége adódna feltenni Putyinnak egy kérdést, mi lenne az?

– Nagyon jó kérdés, sok mindent kérdeznék tőle. Például azt, hogy valóban szükségszerű volt-e ez a háború, és jót tesz-e ez a háború Oroszországnak hosszútávon? Mert őszintén nem látom feketén-fehéren a dolgokat,

Idézet
Oroszországot provokálták, de ettől függetlenül agressziónak tartom a háborút.

Nyilván lenne még néhány kérdésem: vannak-e ufók (nevet), ki ölte meg Kennedyt?

Demkó Attila megkérdezné az orosz elnöktől, hogy valóban szükségszerű volt ez a háború? Galéria

Demkó Attila megkérdezné az orosz elnöktől, hogy valóban szükségszerű volt ez a háború?

Fotó: Pinti Attila

– És ha Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől is kérdezhetne, mi lenne az?

– Hát az, hogy 2022 tavaszán mi volt a legfontosabb ok, amiért kihátrált az isztambuli tárgyalásokból? És miért nem valósította meg az ígéretét, hogy békét teremt az oroszokkal. Mi akadályozta őt ebben? Nyilván azt tudjuk, hogy 2022-ben sok nyugati sugallat jött, hogy „Putyin már meg is halt nyolcszor”, és „nehogy feladjátok a háborút, mert nyertek”. Ezt vajon miért hitte el Zelenszkij?

Idézet
Az egy tragédia, hogy a rossz tanácsok miatt rossz fele vitték el Ukrajnát, mert szerintem azt a háborút akkor le lehetett volna zárni.

Nyilván politikailag rendkívül nehéz lett volna meglépni ezt úgy, hogy el kellett volna fogadni a területi veszteségeket. A jó politikus nem feltétlenül nagy államférfi, utóbbi ugyanis bevállalta volna – az ország túléléséért – azt a hihetetlen népszerűségvesztést és fizikai veszélyt, amit egy ilyen döntés jelentett volna.

– Szeptember közepén jár le a Trump-féle ötven napos ultimátum, amit az amerikai elnök Putyinnak adott, hogy ezalatt szülessen valamilyen megállapodás. Mi lesz szeptember közepe után?

– Jóslásokat kér tőlem, ráadásul még papíron is megjelenik ez az interjú?

– Nyugalom, csak online jelenik meg!

– Szerintem nem áll meg a háború, Oroszország most még nem fog fegyverszünetet kötni, mert ebből a harci szezonból a nagy esőzésekig még van bő másfél hónap. Lehet, hogy Oroszország majd újabb szankciókat kap, de amúgy is a világ legszankcionáltabb országa.

Idézet
Én valahogy úgy érzem, hogy 2026 első felében be kell fagyasztani ezt a háborút, Európának pedig sajnos el kell majd fogadnia, hogy az oroszok sok olyat fognak kérni, amit Európa nem akar majd megadni.

A katonai realitás határozza majd meg a fegyverszünet feltételeit.

Bendarzsevszkij Anton: elsősorban azt kérdezném meg Putyintól, hogy mi ment félre 2019-2020 környékén Galéria

Bendarzsevszkij Anton: elsősorban azt kérdezném meg Putyintól, hogy mi ment félre 2019-2020 környékén

Fotó: Pinti Attila

Bendarzsevszkij Anton mit kérdezne Putyintól és Zelenszkíjtől?

A Magyarországon élő Bendarzsevszkij Anton külpolitikai- és biztonságpolitikai szakértővel is összefutottunk Tusványoson. A Székelyhon újságírója neki is feltett két kérdést.

– Ha kérdezhetne valamit Vlagyimir Putyin orosz elnöktől, mi lenne az?

– Elsősorban azt kérdezném meg, hogy mi ment félre 2019-2020 környékén? Nem az orosz belpolitika szempontjából, hanem az ukrán-orosz kapcsolatok tekintetében. Mert volt egy ígéret Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részéről a kapcsolatok rendezésére, és volt egy erős várakozás Vlagyimir Putyin részéről is, hogy a korábbi ukrán elnök, Petro Porosenko leváltása után valami javulás fog történni. Amúgy

Idézet
Zelenszkij egyik nagy választási ígérete volt, hogy véget vet a háborúnak Kelet-Ukrajnában.

Több egyeztetés is volt akkor mind a két fél között, mind pedig a normandiai formátumban, amiben négy ország, Ukrajna, Franciaország és Németország, valamint Oroszország vett részt. Még fogolycsere is volt, aztán 2020-ban mindez megállt. Nem tudjuk az okát, ezért kérdeznék rá erre szívesen.

– És ha Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől kérdezhetne, mi lenne az?

– Azt nem tudom, hogy ukrán szempontból lehetett-e volna valamit másként csinálni – őszintén szólva nem hiszem. De azért megkérdezném, hogy megbánt-e valamit, csinált-e volna valamit másként? Szerintem amúgy

Idézet
Ukrajna számára lett volna egy lehetőség 2022 végén és 2023 elején egy tárgyalásra, amikor viszonylag jól álltak; azt az esélyt elmulasztották.

Kíváncsi lennék, megbánta-e, hogy bizonyos helyzetekben nem tárgyalt, amikor lehetőség lett volna rá, vagy azt gondolja, hogy minden tökéletes úgy ahogy van.

Vele egyébként személyesen is találkoztam: tízen voltunk egy beszélgetésen, ahol ő is jelen volt. Ez még 2021 augusztusában volt, a Krími Platform csúcs után. Akkor Ukrajna próbált találni egy olyan új formátumot, amelyben nemzetközi összefogással valahogy visszaszerezhetné a 2014-ben elcsatolt Krím-félszigetet. Akkor csak fél évvel voltunk a tulajdonképpeni orosz-ukrán háború előtt, és nem érződött, hogy ez lesz.

4 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 28., hétfő

Közterületen történő alkoholfogyasztás miatt is bírságolt a csendőrség Tusványoson

Nyolc alkalommal bírságolt közterületen történő alkoholfogyasztás miatt a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság a 34. Tusványos Nyári Egyetem és Diáktábor idei kiadását. Ugyanakkor egy bűnügyi eljárást is indítottak – közli a hatóság.

Közterületen történő alkoholfogyasztás miatt is bírságolt a csendőrség Tusványoson
2025. július 28., hétfő

Újabb halálos áldozata van a Suceava megyei áradásoknak

Holtan találtak rá egy nőre a hatóságok hétfőn az előző napi felhőszakadások nyomán megáradt Beszterce folyó medrében, a Suceava megyei Broșteni városhoz tartozó Neagra településen.

Újabb halálos áldozata van a Suceava megyei áradásoknak
2025. július 28., hétfő

Hatósági felügyelet alatt marad Cristian Popescu Piedone

A brassói törvényszék hétfőn alaptalannak találta és elutasította Cristian Popescu Piedone fellebbezését, így az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) volt elnöke hatósági felügyelet alatt marad.

Hatósági felügyelet alatt marad Cristian Popescu Piedone
2025. július 28., hétfő

Drónnal is keresték a Maroshévízről eltűnt férfit

Önszántából távozott maroshévizi otthonából július 26-án az a 72 éves férfi (Diacănu Vasile), akit hétfőn nagy erőkkel kerestek a hatóságok – még a polgármesteri hivatal drónját is bevetették, de nem jártak sikerrel.

Drónnal is keresték a Maroshévízről eltűnt férfit
2025. július 28., hétfő

Aláírták a finanszírozási szerződést, épülhet a 37 millió eurós „okosút”

Ha minden a tervek szerint zajlik, öt év múlva korszerű és környezetbarát úton közlekedhetünk Kézdiszentlélek Lemhény között. A 37 millió eurós, uniós beruházás finanszírozási szerződését július 28-án írták alá.

Aláírták a finanszírozási szerződést, épülhet a 37 millió eurós „okosút”
2025. július 28., hétfő

Eltűnt szászbogácsi férfit keresnek

Arad megye irányába indult el lakhelyéről június 8-án a 39 éves szászbogácsi Bidi Remus, ám senkit nem értesített arról, hogy megérkezett-e úticéljára, ugyanakkor azóta sem lehet elérni őt – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.

Eltűnt szászbogácsi férfit keresnek
Eltűnt szászbogácsi férfit keresnek
2025. július 28., hétfő

Eltűnt szászbogácsi férfit keresnek

2025. július 28., hétfő

Kritikus időszak mostantól holnap délig: villámárvizek alakulhatnak ki Székelyföldön is

Másofokú árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) kilenc megye folyóira.

Kritikus időszak mostantól holnap délig: villámárvizek alakulhatnak ki Székelyföldön is
2025. július 28., hétfő

Csövekben folyik a Korond-patak vize a sóbányánál

Már csak kisebb munkálatok maradtak hátra a beszakadt parajdi sóbányánál kialakított munkatelepen, hiszen az ott megépített vezetékrendszerbe terelték a Korond-patak vizét. A későbbiekben egy újabb patakmeder kialakítását tervezik.

Csövekben folyik a Korond-patak vize a sóbányánál
2025. július 28., hétfő

Nőtt a háztartások átlagjövedelme, de a kiadások is

Az idei első negyedévben 9148 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,7 százalékkal nagyobb mint 2024 ugyanezen időszakában; a kiadások az összeg 83,8 százalékát kitevő 7667 lejt vittek el.

Nőtt a háztartások átlagjövedelme, de a kiadások is