Fotó: Veres Nándor
Tanácsi határozatban kérvényezte a csíkszeredai önkormányzat évekkel ezelőtt, hogy a Lidl nagyáruház újonnan létesülő üzletében az elárusítók ismerjék a magyar nyelvet is. Az önkormányzat a város etnikai összetételével indokolta kérését. A gyakorlat sok esetben mást mutat.
2015. november 11., 11:222015. november 11., 11:22
„Sok esetben nem szoktak magyar nyelven kiszolgálni a pénztárnál. Úgy megy a fizetés, hogy én magyarul beszélek, a kasszás pedig románul” – mondta a csíkszeredai Incze Erika, az üzlet egyik vásárlója. Ónodi Attila, egy másik vevő szerint négyből három alkalommal román nyelven beszélt hozzájuk a pénztárnál dolgozó a Lidl csíkszeredai üzletében. akadt azonban olyan is, aki értékelte, hogy bár nem tudott folyékonyan magyarul a pénztáros, de legalább megpróbált szót érteni az ügyfelekkel.
Csíkszeredában 2012-ben nyitotta meg üzletét a Lidl nagyáruház. A helyi önkormányzat képviselő-testülete két évvel korábban, 2010-ben fogadta el azt a tanácsi határozattervezetet, amelynek mellékletében szerepelt a Lidl Romániával kötött szerződés tervezete. A dokumentumban kitértek többek között arra, hogy a nagyáruházban biztosítani kell olyan alkalmazottak jelenlétét – főként a pénztáraknál –, akik tudnak magyarul is. Továbbá az állandó, tájékoztató jellegű feliratokat is kötelesek két nyelven közzétenni az üzletben. Amennyiben a cég számára nehézséget jelentene az önkormányzat részéről elvárt előírások valamelyike, úgy a csíkszeredai önkormányzat kérésre vállalja – legalábbis a melléklet szerint –, hogy a Lidlnek segítséget nyújt 15, legfeljebb 30 napon belül pótolni a hiányosságot. Ha nem teszi, akkor a másik szerződő fél mentesül ez alól a kötelezettség alól – áll a dokumentumban.
Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere megkeresésünkre csupán annyit mondott, hogy tud ezekről a kitétekről, a határozatról. Mint fogalmazott, „fontos az anyanyelvhez való jog, és ezért a szerződésben is rögzítettük ezeket a pontokat”. A Lidl Romániával is felvettük a kapcsolatot, hogy megkérdezzük, csíkszeredai üzletükben sikerült-e érvényt szerezni a szerződésben foglaltaknak. Azt javasolták, hogy emailben forduljunk a nagyáruház központi sajtóosztályához, amelyet meg is tettünk november 4-én. Azóta sem kaptunk rá választ. Újbóli megkeresésünkre kedden mindössze annyit tudtunk meg, hogy kérdéseinket továbbították a megfelelő osztálynak.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!