Fotó: Iochom Zsolt
Hősökre emlékeztek az elmúlt szombaton, augusztus 17-én az ezeréves határnál. Gyimesbükkön, a Deáky-panzió udvarán bronzszobrot avattak Sebő Ödön főhadnagy tiszteletére, aki 69 évvel ezelőtt a 32. hegyi határvadász zászlóalj élén három hétig védte a szorost a túlerővel szemben.
2013. augusztus 18., 21:022013. augusztus 18., 21:02
2013. augusztus 18., 21:092013. augusztus 18., 21:09
Az 1944. augusztus 23-án történt román átállást követően a Kárpátokban rövid, elkeseredett csatákban vereséget szenvedett a magyar 2. hadsereg. A Gyimesi-szorosban és a környező hegyekben azonban szeptember második feléig tartotta magát és védte az ősi határt Sebő Ödön serege, amely hősiesen és olyan sikeresen harcolt, hogy a szovjet parancsnokság nagy erőket sejtett Gyimesbükk környékén. A gyimesi harcok három hétig tartottak. A Keleti-Kárpátok többi átjáróján már mindenhol betörtek a szovjet csapatok, de Sebő katonái még mindig tartották magukat. Végül csapatát bekerítették, de a fiatal, alig 24 éves főhadnagy megszervezte a kitörést, Hidegségen át, hegyi ösvényeken Felcsíkra vezette katonáit, majd a 22. gyalog tábori pótezred zászlóaljának parancsnokaként a rá bízott katonákat a Münchenhez közeli erdőkig vezette, ahol fogságba estek. A történetet Sebő Ödön fia, Sebő Ferenc kérésére az 1990-es évek második felében megírta. A Sebő együttes vezetőjeként ismert Sebő Ferenc az édesapja által leírtakat, a harcokban részt vevő öreg bajtársak elbeszéléseivel összevetve, az adatokat a Hadtörténeti Múzeumban leellenőrizve könyv formájában megjelentette, így született meg az utóbbi esztendők egyik legsikeresebb magyar nyelvű történelmi témájú könyve: A halálraítélt zászlóalj (Gyimesi-szoros, 1944).
Civil kezdeményezésre, a Gyimesbükkért Egyesület megrendelésére készült el a Sebő-szobor, a bronzból készült alkotás a pátyi Csák Attila szobrászművészt dicséri. „Pályázatainkat rendre elutasították a magyarországi és romániai politikusok vagy pártok, a szobor közadományokból, erdélyi és anyaországi adakozók pénzéből valósult meg, egyik kormány vagy párt sem adott egy lyukas garast sem” – mondta Deáky András nyugalmazott magyar-német-román szakos tanár, az egyesület elnöke.
Megható volt a Bákó megyéhez csatolt Gyimesbükkön tartott szoboravató. Az ünnepség elején a több száz résztvevő együtt mondta el a magyar Hiszekegyet, illetve énekelte el a régi magyar himnuszt, a Boldogasszony anyánk című egyházi éneket. Hunyadi László, a történelmi vitézi rend főkapitánya leleplezte a szobrot, majd Salamon József gyimesbükki plébános áldotta meg az alkotást, aki a Vörösmarty Mihály „Emlékek nélkül, népeknek híre csak árnyék ...” idézetre építette szép, alkalomhoz illő beszédét, az egyházi szertartás végén pedig az összegyűltek együtt imádkozták el a Miatyánkot.
Soltész Gyula, a vitézi rend főszéktartója elevenítette fel a 69 évvel ezelőtti történéseket, Sebő Ödön életpályáját, majd Wittner Mária országgyűlési képviselő lépett mikrofonhoz. Az 1956-os forradalmat követően halálra, majd életfogytiglani börtönre ítélt politikus Gyimessel, Sebő Ödönnel, A halálra ítélt zászlóalj című könyvvel való megismerkedését és az ehhez fűződő élményeit osztotta meg a jelenlévőkkel. Hasonló élményeket osztott meg a budapesti Dávid Zsuzsa, aki elszavalta Reményik Sándor Halotti beszéd a hulló leveleknek című versét, illetve Szilágyi Árpád, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének elnöke, aki ugyancsak egy Reményik-verssel, a Mindhalálig cíművel tette szebbé az ünnepséget.
A szoboravató egyik legmeghatóbb pillanata volt, amikor Sebő Ferenc, Sebő Ödön fia lépett mikrofonhoz. A Kossuth-díjas énekes, akit a Sebő együttes vezetőjeként ismerünk, többek között ezt mondta: „Nehéz szólnom, mélységesen megható ez a pillanat. Hálát adok Istennek, hogy apámat élete utolsó éveiben rá tudtam venni arra, hogy megírja visszaemlékezéseit. A gyimesi történésekről kevés dokumentum maradt fenn, nagy volt a hallgatás több mint 50 éven át az itteni harcokról. Örülök, hogy a gyimesiek ápolják apám emlékét.”
A gyimesi szoboravató ünnepség a maglódi Kostyák Attila hegedűművész előadásával, a szobor megkoszorúzásával, illetve a Himnusz és a Székely himnusz eléneklésével zárult.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!