Fotó: Kristó Róbert
Harminc községnek nyújt támogatást Hargita Megye Tanácsa idén az uniós elvárásoknak megfelelő ravatalozók megépítéséhez – tájékoztatta szerkesztőségünket az intézmény sajtóirodája.
2011. február 15., 17:552011. február 15., 17:55
2011. február 27., 17:202011. február 27., 17:20
A csobotfalvi ravatalozó még az építkezés kezdetén. Hasonló létesítmények építését támogatja a megyei tanács.
Ennek megfelelően a megyei tanács költségvetéséből összesen 1 523 000 lejt fordít 36 ravatalozókápolna megépítésére. Ebből a pénzből több csíki település esetében is támogatják a már elkezdett munkálatokat vagy új épületek kialakítását.
A haszonélvezők között van Szépvíz, Dánfalva, Nagytusnád, Kozmás, Csíkszentkirály. A közlemény szerint a költségvetés településekre történő leosztását kiegészítve, Hargita Megye Tanácsa további összegeket tervez erre a célra elkülöníteni az egyház-támogatási programból is, ha az építtető valamelyik történelmi egyház, és ravatalozóépítésre nyújt be pályázatot. Közösségeinkben számos hagyomány és szokás fűződik halottainkhoz, illetve a végtisztesség megadásához, és bár a ravatalozók építése uniós előírás, azért is teszünk eleget neki, mert ezzel is továbbéltetjük temetkezési szokásainkat – fogalmaztak a közlemény szerkesztői.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.