Hagyományos és különleges fűszerezésű kolbászok készítése és kóstolása, komákkal, ismerősökkel való találkozás, sürgés-forgás az asztalok körül: jó hangulatban zajlott szombaton a csíkszentmiklósi labdarúgópályán a helyi ifjúsági egyesület által negyedik alkalommal megtartott kolbászfesztivál, amelyre Szépvíz község apraja-nagyja kilátogatott.
2017. február 11., 21:312017. február 11., 21:31
2017. február 12., 10:342017. február 12., 10:34
A kolbászkészítési versenyre ezúttal húsz csapat nevezett be, és különbnél különb receptekkel készültek az eseményre. Miközben a csapatok tagjai a kolbásztölteléket gyúrták, és azon voltak, hogy övék legyen a legfinomabb kolbász, egy szentmiklósi és egy gyulai hentescsapat azt mutatta be a közönségnek, hogy ki milyen módszerrel szedi szét és dolgozza fel a disznót. A fesztivál programját a nap folyamán néptáncelőadások, humoros jelenetek és különböző vetélkedők – például sacc- és favágóverseny – tarkították.
„Van, amit enni és inni. Az egész falu és a szomszédfalusiak is bekapcsolódnak. Ügyesek a fiatalok, hogy megszervezik, kell a közösségnek egy ilyen rendezvény, összehozza az embereket, és kikapcsolódás is” – mutatott rá a helybéli Péter Miklós.
„Nem ismerek embert, aki ne szeretné a kolbászt. Ez egy hagyományainkra épülő rendezvény, hiszen mindnyájan még vágunk disznót, és mindnyájunk számra egy családi vagy baráti ünnepség a disznóvágás. Ez alkalommal községi ünnepséggé nőtte ki magát, hiszen úgy van, mint otthon: mindenki itt van. Itt vannak a gyerekek, a felnőttek és itt van az idősebb korosztály is, és mindenki próbál hozzátenni ehhez” – ezt már Ferencz Tibor, a község polgármestere hangsúlyozta a megnyitón.
A versenyzők között találtunk visszatérőket és olyan csapatokat is, akik első alkalommal vesznek részt a rendezvényen. Most is jelen voltak a Faluvégi menyecskék, és akárcsak tavaly, a mostani alkalomra is készítettek egy kolbászból készült portát dekorációként. A csapat kb. egy éve állt össze, hogy különböző gasztronómiai rendezvényeken közösen főzzenek, mára már számos díjjal büszkélkednek. Ezúttal rumos kolbászt készítettek, rumos-mazsolás krumplikörettel. Ugyanakkor egy rumos koktélt is készítettek a zsűri tagjainak „kísérőnek”. „Azért lett a nevünk Faluvégi menyecskék, mert mindannyian az ápolóközpontban dolgozunk Szépvízen, és mivel négyen a csapatból szentmiklósiak, gondoltuk, megtiszteljük őket azzal, hogy eljövünk testületileg” – magyarázta Szakács Mária Magdolna.
A kutasi (Magyarország) csapat tagjai a somogyi parasztkolbászhoz darálták éppen a húst, amikor benéztünk a sátrukhoz. „Szépvíz húsz éve testvértelepülésünk, és fontosnak tartjuk, hogy évente legalább egy alkalommal találkozzunk, és ez a fesztivál egy jó lehetőség erre” – osztotta meg velünk Ütő Szabolcs, Kutas polgármestere.
Melletük a szépvízi polgármesteri hivatal csapat tüsténkedett. Ők az eddigi években hagyományos recept szerint készítették a kolbászt, idén újítottak: feketeribizli-boros, mézes, magos kolbászt készítettek.
A Borzsovai férfikórus „dalos kolbászt” készített. „Azért jó, hogy itt vagyunk, mert a falun kívül, de a községen belül is megmutatjuk magunkat. És a buli része is összeköt. Mellettünk épp egy felvidéki csapat van, akik szórványból jöttek ugye, és itt felüdülést, megerősítést nyernek, úgyhogy kötelességünk is itt lenni” – mutatott rá Váli Csongor, a kórus egyik tagja.
A szlovákiai Búcs községből érkezett csapat tagjai pedig örömmel tettek eleget a szervezők meghívásának. Úgy vélik, fontosak a kolbászba kerülő alapanyagok, de attól lesz igazán finom, hogy lelkesedést is tettek bele.
A Brindás János (magyarországi sztár séf, több Venesz-díjas mesterszakács tanító mestere), Kiss Gábor, (a Gyulai Húskombinát Zrt. kolbászgyártó üzemének volt vezetője), Hajduk Zoltán, (az Erdélyi Magyar Fehérasztal Lovagrend gasztronómiai nagykövete, kolbászkészítés Guinness-rekorder), Benedek Árpád, (Gyergyószentmiklós gasztronómiai nagykövete, a Szabadtűzi Lovagrend észak-székelyföldi főkapitánya), valamint a magyarországi Dékány Ferenc koronázott kolbászkirály (a zsűri elnöke, több gasztronómiai lovagrend tagja) alkotta zsűrinek nem volt könnyű dolga.
„Elmentünk, megnéztük a csapatokat, pontoztuk a kinti munkát, a higiéniát, az egységes megjelenést, a tálalást és a munkát, hogy hogyan, miképpen csinálják. A kolbászoknál pontoztuk a tálalás színvonalát, utána megkóstoltuk, és ízét, színét, zamatát, a teljes ízvilágát pontoztuk. Jobbnál jobb kolbászok vannak, és én mindig tisztelem azokat, akik csinálják. Mert nekik az a legjobb. A húsz csapat kiválóbbnál kiválóbb kolbászokat készített. Nekünk mégis el kellett a húszból dönteni – figyelembe véve a tájjelleget, az ízvilágot – hogy ki lesz az első, második, harmadik” – magyarázta Dékány Ferenc.
A negyedik csíkszentmiklósi kolbászfesztivál versenyének győztese pedig a Faluvégi menyecskék csapata lett, második díjban részesült a Motoros trió+1 elnevezésű csapat, a harmadik helyezett pedig a Don Poppy csapata.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!