Fotó: Pinti Attila
Egyre-másra jelentkeznek szerkesztőségünknél az idei szárazság ellenére is óriásra nőtt zöldségeikkel a gazdák. Ezúttal egy hatalmas, becslések szerint hat kilogrammos káposzta termett a borzsovai Kovács család veteményesében.
2012. szeptember 26., 18:012012. szeptember 26., 18:01
2012. szeptember 26., 20:202012. szeptember 26., 20:20
Több mint húsz éve, hogy Kovács Károly, a falu kultúrigazgatója és neje, Teréz minden évben szorgalmasan megművelik a házuk mögötti két árnyi veteményest, amely idén is rendkívül bőséges terméssel hálálta meg az öntözéseket és a gondoskodást.
„Minden második-harmadik évben tehéntrágyával megszórjuk a földet, de vegyszert még soha nem használtunk. Jó minőségű a talaj, az udvaron található kútból pedig kivezettünk egy kerti csapot, arról locsoltuk a földet, mi is nagyon meglepődtünk az eredményen” – mutatott a gyönyörű káposzták mellett a gyalogpaszulyra, paradicsomokra, karfiolokra és uborkákra a gazda.
Látogatásunk alanya levelekbe burkolózva rejtőzködött a földön, Kovácsné szerint különös, hogy növekedés közben nem hasadt ki – mint ahogyan történni szokott az átlagosnál nagyobb fejekkel. A több mint negyven centiméter átmérőjű káposztát száz társával együtt csak később, Gál napján (október 16.) gyűjtik be.
„Az alig nyolc négyzetméternyi területre ültetett uborkából eddig huszonnégy literrel tettem el, nagy mennyiséget pedig elajándékoztam. A paradicsom még érik, volt már egykilós darab is, ám azt sajnos a fiam megette, mielőtt eljuttathattam volna az újsághoz” – mesélte nevetve a gazda felesége. „A veteményes melletti krumpliföldön is busás volt a termés, gyakorlatilag ezen a kis területen mindent megtudunk magunknak termelni, üzletbe szinte csak kenyérért járunk” – egészítette ki Kovács Károly.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!