Fotó: Veres Nándor
2014. június 25., 14:212014. június 25., 14:21
2014. június 26., 11:452014. június 26., 11:45
Életének 83. évében elhunyt Fülöp Zoltán nyugalmazott tanár, közíró. Régi csíkszeredai családból származott, pedagógusi, tanfelügyelői munkája mellett az írás lett és maradt egyik kedvtelése, szakmai, sport- és helytörténeti témájú írásai számos lapban megjelentek.
Nemcsak írt, beszélt a sportról, ifjúkorában atletizált, román ifjúsági válogatott kerettag is volt. Orvos szeretett volna lenni, de ez az akkori viszonyok között nem volt lehetséges, nem engedték felvételizni az orvosi egyetemre. Ezért Kolozsváron a Bolyai Egyetemre került, biológia és földrajz szakot végzett. Csíkkozmáson, majd Csíkszeredában tanított, később szaktanfelügyelőként dolgozott, illetve a Pedagógusok Háza igazgatója is volt.
1968-tól kezdődően számos szakmai, módszertani, tudomány-népszerűsítő témájú írása jelent meg szaklapokban, napilapokban, kalendáriumokban. 1990 után dolgozott az Új Sport napilapnál, a Csíki Tévé sportrovatánál, a Marosvásárhelyi Rádiónak is tudósított. Több világhírű magyar sportolóval – Albert Flóriánnal, Balczó Zoltánnal, Grosics Gyulával – készített interjúkat, közeli barátságba került Buzánszky Jenővel, az Aranycsapat egykori játékosával. Több könyv társszerzője, a Vofkori György által írt Csíkszereda és Csíksomlyó képes története című kötet egyik adatközlője.
„Az volt az elvem mindig, pedagógusként is, hogy az embert tisztelni kell, meg kell figyelni, mit mond, nem ledorongolni. A nevelés ebből áll, ez az, ami most hiányzik” – mondta a vele készült utolsó interjúban, amely a Csíki Hírlapban jelent meg.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
szóljon hozzá!