Fotó: Veres Nándor
2014. június 25., 14:212014. június 25., 14:21
2014. június 26., 11:452014. június 26., 11:45
Életének 83. évében elhunyt Fülöp Zoltán nyugalmazott tanár, közíró. Régi csíkszeredai családból származott, pedagógusi, tanfelügyelői munkája mellett az írás lett és maradt egyik kedvtelése, szakmai, sport- és helytörténeti témájú írásai számos lapban megjelentek.
Nemcsak írt, beszélt a sportról, ifjúkorában atletizált, román ifjúsági válogatott kerettag is volt. Orvos szeretett volna lenni, de ez az akkori viszonyok között nem volt lehetséges, nem engedték felvételizni az orvosi egyetemre. Ezért Kolozsváron a Bolyai Egyetemre került, biológia és földrajz szakot végzett. Csíkkozmáson, majd Csíkszeredában tanított, később szaktanfelügyelőként dolgozott, illetve a Pedagógusok Háza igazgatója is volt.
1968-tól kezdődően számos szakmai, módszertani, tudomány-népszerűsítő témájú írása jelent meg szaklapokban, napilapokban, kalendáriumokban. 1990 után dolgozott az Új Sport napilapnál, a Csíki Tévé sportrovatánál, a Marosvásárhelyi Rádiónak is tudósított. Több világhírű magyar sportolóval – Albert Flóriánnal, Balczó Zoltánnal, Grosics Gyulával – készített interjúkat, közeli barátságba került Buzánszky Jenővel, az Aranycsapat egykori játékosával. Több könyv társszerzője, a Vofkori György által írt Csíkszereda és Csíksomlyó képes története című kötet egyik adatközlője.
„Az volt az elvem mindig, pedagógusként is, hogy az embert tisztelni kell, meg kell figyelni, mit mond, nem ledorongolni. A nevelés ebből áll, ez az, ami most hiányzik” – mondta a vele készült utolsó interjúban, amely a Csíki Hírlapban jelent meg.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
Gyomorforgató látvány fogadta szombaton a csíkszeredai Tudor lakónegyedben élőket, hiszen valaki egy ottani szeméttárolónál szabadult meg egy bárány tetemétől és belsőségeitől. A maradványokat rövid időn belül begyűjtötte a helyi köztisztasági vállalat.
Ha rövidesen aláírják a finanszírozási szerződést, akkor ki lehet írni a közbeszerzési eljárást a piricskei víz- és szennyvízhálózat kiépítésére. A beruházásra korábban az Anghel Saligny programtól nyert támogatást Csíkcsicsó.
Megkezdte tevékenységét a Potápi Árpád János Alapítvány a Magyar Nemzetért március 28-án, a néhai államtitkár születésnapján – olvasható a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárságának közleményében.
Nem mindig konfliktusmentes az együttélés a lakótelepeken. Az egyik csíkszeredai lakóövezetben például amiatt alakult ki súlyos vita, mert az egyik lakó nem nézte jó szemmel, hogy a kutyatartó szomszédja egy elkerített területen sétáltatta kutyáját.
Kétmillió lejes, vissza nem térítendő európai uniós támogatásból szerelik fel a csíkszeredai megyei sürgősségi kórház mikrobiológiai laboratóriumát. A finanszírozási szerződést szerdán írták alá Bukarestben.
Az elmúlt évek sikereire alapozva ismét elindítják Csíkszeredában a környezetszépítő mozgalmat, melynek célja – többek között – kulturált, vonzó lakókörnyezet kialakítása – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
„Reméljük, jó évet fogunk magunk mögött hagyni 2025-ben” – fogalmazott Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a város idei, 438 millió lejes költségvetésével kapcsolatban, amelyet szerdai ülésén fogadott el az önkormányzati képviselő-testület.
Bár a csíkszeredai városvezetés szerint egyre kevesebb a visszaváltható palack, a „kincs” a szeméttárolókban, még mindig naponta látni guberálókat a város különböző pontjain. A legtöbb panasz a szétszórt szemét miatt fogalmazódik meg a lakókban.
szóljon hozzá!