Mint azt Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója kihangsúlyozta, a tárlat ötlete Kolcsár Zoltán gyárigazgatótól származik
Fotó: Borbély Fanni
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
2025. július 15., 16:302025. július 15., 16:30
2025. július 15., 19:012025. július 15., 19:01
A Csíkszeredai Sörgyár idén ünnepli fennállásának 51. évfordulóját. Ebből az alkalomból nyílt meg a Csíki Székely Múzeumban az a kiállítás, amely nem csupán ipartörténeti áttekintés, hanem egy közösségi ünnep is. Mint azt Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója kihangsúlyozta, a tárlat ötlete Kolcsár Zoltán gyárigazgatótól származik, aki a múzeum munkatársaival közösen álmodta meg a több mint fél évszázadot felölelő, gazdag anyagot.
Kolcsár Zoltán beszédében hangsúlyozta, a gyár ma már 2,9 millió hektoliter sör előállítására képes, ami tizenháromszorosa a kezdeti kapacitásnak
Fotó: Borbély Fanni
A kiállítás kurátora, Szabó E. István történész kiemelte: az 1974-ben alapított sörgyár története jól mutatja, hogyan lehet túlélni gazdasági, társadalmi változásokat, és közben egyre erősebbé válni. A tárlat a kezdeti évektől napjainkig kalauzolja végig a látogatót, miközben
Régi fotók, személyes tárgyak és történetek teszik emberközelivé az ipari múltat.
A Csíkszeredai Sörgyár idén ünnepli fennállásának 51. évfordulóját
Fotó: Borbély Fanni
Kolcsár Zoltán beszédében hangsúlyozta, a gyár ma már 2,9 millió hektoliter sör előállítására képes, ami tizenháromszorosa a kezdeti kapacitásnak. A Heineken család tagjaként
De nemcsak gazdasági szereplőként van jelen a városban: szponzorként, gyakorlati képzőhelyként, sőt közösségi események szervezőjeként is aktív.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere köszöntőjében kiemelte, a gyár fennmaradása és fejlődése példamutató
Fotó: Borbély Fanni
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere köszöntőjében kiemelte, a gyár fennmaradása és fejlődése példamutató, és azt is megmutatja, hogyan lehet egy ipari létesítmény a város szerves része, nemcsak gazdaságilag, hanem emberileg is.
A kiállítás kurátora, Szabó E. István történész kiemelte: az 1974-ben alapított sörgyár története jól mutatja, hogyan lehet túlélni gazdasági, társadalmi változásokat
Fotó: Borbély Fanni
A kiállítás mögött komoly közösségi munka áll. A gyár dolgozói fotókat, emlékeket, tárgyakat hoztak, történeteket meséltek, így a kiállítás valódi közösségi időutazássá vált.
A tárlat nemcsak a múltról szól, hanem a jövőbe is tekint. Inspirációt kíván nyújtani a következő ötven évre – emlékeztetve arra, hogy a sör mögött mindig emberek, munkák, döntések és közös álmok állnak.
A tárlat inspirációt kíván nyújtani a következő ötven évre – emlékeztetve arra, hogy a sör mögött mindig emberek, munkák, döntések és közös álmok állnak
Fotó: Borbély Fanni
A kiállítás augusztus 31-ig látogatható a Mikó-vár előtti téren.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
3 hozzászólás