Fotó: Iochom Zsolt
A gödöllői Szent István Egyetem vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzés Csíkszeredába kihelyezett tagozatának ünnepélyes tanévnyitóját péntek délután tartották.
2015. október 03., 11:222015. október 03., 11:22
2015. október 03., 17:572015. október 03., 17:57
A Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány szervezésében immár negyedik alkalommal került sor a gödöllői Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán zajló Vidékfejlesztési agrármérnök mesterképzés tanévnyitó ünnepségére a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium dísztermében.
Az elsőéves hallgatókat Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára köszöntötte, azt kívánva számukra, hogy a két év alatt megszerzett tudással élni és boldogulni tudjanak. Ugyanakkor arról is beszámolt, hogy idén második alkalommal indították el ösztöndíj programjukat, amelynek keretében az egész Kárpát-medencéből elismerésik a példaértékű teljesítményeket.
Gyetvai Árpád, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri biztosa is a tudás megszerzésére és az itthon történő kamatoztatására biztatta a negyvenöt mesteris hallgatót. Tőzsér János, a Szent István Egyetem rektora kihangsúlyozta, hogy az évek során szándékuk nem változott: „A szándék az volt és ma is az, hogy olyan képzést nyújtson a Szent István Egyetem, amely az itteni régiónak fontos”.
Káposzta József, a Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékánja csiszolatlan gyémántoknak nevezte a tanévkezdő hallgatókat. Rámutatott arra, hogy minden fiatalt tehetségnek tekintenek és céljuk több mint a tananyag átadása. „Nem csupán szakmát kapnak a kezükbe, hanem hivatást: a sorvadó falvak képviseletét, a csodás természeti és néprajzi értékek megóvását, a kulturális örökség védelmét” – fogalmazott a tanévet megnyitó dékán. A köszöntő beszédek után az első évfolyamos hallgatók ünnepélyes eskütételével és a székely himnusz eléneklésével zárult a tanévnyitó.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!