Búza nélkül hagyhat a tavaszias november

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Noha a legtöbben kimondottan örvendünk az utóbbi hetekben tapasztalt, ehhez az évszakhoz képest szokatlanul magas hőmérsékletnek, az időjárási viszonyok problémákat is okozhatnak a mezőgazdaságban. Megtörténhet ugyanis, hogy a csapadékmentes napoktól már amúgy is szenvedő őszigabona-vetések egy hirtelen fagytól teljesen tönkremennek.

Rédai Botond

2010. november 16., 16:182010. november 16., 16:18

2010. november 16., 19:182010. november 16., 19:18

Egy hirtelen beállt fagy a teljes őszi vetést tönkreteheti

„A legnagyobb gond jelenleg a magas hőmérséklet, illetve a csapadékhiány” – vázolta a helyzetet Sztankovszky Attila kertészmérnök. A Vetőmagok Minőségét Felügyelő Központi Laboratórium vezérigazgatója kifejtette, az őszi kultúrák esetében helyenként már a vetőmag sem bizonyult a legjobb minőségűnek idén, ezekben az esetekben a kelési arány is kisebb mintegy 20–30 százalékkal. „A gabonák általános helyzete sokkal rosszabb, mint a korábbi években” – nyomatékosított a szakember.

Elmondása szerint probléma az is, hogy a nyári időjárás miatt megrongálódott minőségű talajon nem sikerült megfelelő magágyat készíteni az őszi vetésre. Emellett a novemberi magas hőmérsékletek és a csapadékhiány miatt a növény nem tud felkészülni a téli időszakra, az is előfordulhat, hogy kicsírázik. „Ilyenkor növénykondicionáló szerek használatát ajánlják, ez némileg megelőzheti a bajt” – magyarázta az illetékes. Hozzátette, amennyiben fokozatos lesz a november végére előrejelzett lehűlés, nem lesznek különösebb problémák. Ám ha gyors fagy áll be, akkor az őszi gabona teljesen tönkremehet. A szakembertől azt is megtudtuk, a gyümölcsfákat egyelőre nem fenyegeti ilyen mértékű veszély, ám egy hirtelen beállt fagy ezek esetében is károkat okozhat.

Az átlagnál magasabbak a hőmérsékletek

A meteorológusok szerint a novemberi átlagnál magasabb hőmérsékleteket egy meleg fronthatás okozza. Állításuk szerint hasonlót máskor is lehetett tapasztalni, semmi különleges nincs ebben. Amint azt a csíkszeredai meteorológiai állomás ügyeletesétől megtudtuk, környékünkön a legmagasabb novemberi hőmérsékletet 1952-ben mérték, a higanyszál akkor 30,6 Celsius-fokra kúszott fel. Idén eddig 18,8 fok volt a rekord, ezt november 14-én regisztrálták. A nappali átlaghőmérséklet egyébként 15–17 C-fok között ingadozott, az éjszakai órákban viszont sokszor fagypont alá süllyedt, volt olyan eset is, hogy –9 Celsius-fokot mutatott a hőmérő. Az előrejelzések szerint a következő napokban is tart a kellemes időjárás, a hétvégén viszont esőkre, illetve lehűlésre lehet számítani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei