Fotó: Veres Nándor
Természetes, hogy a számos más szórakozási és információszerzési lehetőség mellett a mai gyerekek kevesebbet olvasnak – mondta Kiss László iskolai könyvtáros azon a csíkszeredai tanácskozáson, amelyen négy megye iskolai könyvtárosai beszélnek arról, hogyan lehet megszerettetni a gyerekekkel az olvasást.
2013. április 26., 14:412013. április 26., 14:41
2013. április 27., 23:072013. április 27., 23:07
Hargita, Kovászna, Bákó és Brassó megyékből érkezett nyolcvan iskolai könyvtáros arra a konferenciára, amely pénteken reggel kezdődött el Csíkszeredában az Apáczai Csere János Pedagógusházban A diákok olvasási készségeinek fejlesztése az iskolai könyvtárakban címmel. Amint Márdirosz Ajka, a pedagógusház könyvtárosa elmondta, az intézményük, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség és a Román Könyvtárosok Egyesületének Hargita megyei fiókszervezete által szervezett rendezvény utolsó mozzanata egy két éve zajló projektnek, melynek keretében a másik négy megyében már tapasztalatot cseréltek a könyvtárosok.
Kiss László, a projekt koordinátora, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Gimnázium könyvtárosa elmesélte, két éve néhány kollégával együtt úgy gondolták, létre kell hozni egy regionális konferenciát annak érdekében, hogy az eléggé elszigetelten dolgozó iskolai könyvtárosok megismerhessék egymást, megoszthassák tapasztalataikat. „Megmutatjuk a kollégáknak azokat a módszereket, amik jól működtek, ugyanakkor tanulunk is új eszközöket, amelyekkel tudnánk fejleszteni a tanulók olvasási készségét. A gyermekek olvasási készségének fejlesztésével gond van, ráruházták a tanárokra ezt is, de igazából a könyvtár az, ahol tudnánk ezt fejleszteni” – mondta Kiss László.
Márdirosz Ajka kifejtette, a konferenciákon módszertani és gyakorlatias előadások hangzottak el, az iskolai könyvtárakban már lezajlott projekteket mutattak be, de terveket is, amelyeket meg lehetne valósítani annak érdekében, hogy minél inkább rávezessék az olvasás örömére a diákokat, megszerettessék velük ezt az élményt és mindennapossá tegyék. Márdirosz Ajka szerint ehhez bensőséges kapcsolatra van szükség a diákok és könyvtáros között, fontos a könyvtári légkör és az alkalmazott módszerek is. Kiss László szerint a rengeteg más információszerzés és szórakozási mód mellett természetes, hogy a mai gyerekek kevesebbet olvasnak. A könyvtáros úgy véli, hogy a már klasszikusnak számító módszerek mellett – mint például a felolvasómaraton – olyan tevékenységekkel is be lehet csalogatni a gyerekeket a könyvtárba, amelyek nemcsak a könyvekhez kapcsolódnak. „Én például azt csinálom, hogy a sportszerető gyerekeknek szervezek egy hegyikerékpározást, ezáltal bekapcsolódik a könyvtár az életükbe, és ha már bejönnek, akkor oda tudok csempészni a kezükbe egy-két könyvet” – mutatta be Kiss László. Véleménye szerint a könyvtárosnak részt kell vennie az iskola életében, és be kell kapcsolnia a könyvtárat is ennek körforgásába.
Az iskolai könyvtárosok pénteki csíkszeredai tanácskozásának kezdetén Burus-Siklódi Botond, a pedagógusház igazgatója köszöntötte a résztvevőket. Rámutatott, a gyermekek fejlesztésében a pedagógusok mellett az úgynevezett kisegítő oktatási személyzetnek, köztük a könyvtárosoknak is nagyon fontos szerepük van. Mint megtudtuk, a könyvtárosok számára az idei Bolyai Nyári Akadémia keretében a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége is szervez továbbképzőt. A könyvtárosokat péntek reggel Dorina Moraru Drăghici Hargita megyei román szakos szaktanfelügyelő is köszöntötte. Kifejtette, a kötelező iskolai olvasmányokon és a pedagógusok egyéb követelményein túl a könyvtárosoknak meg kell tanítaniuk a gyerekeket örülni az olvasásnak.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!