Fotó: Veres Nándor
Hétfő óta több ifjú fotós is feltűnt Madéfalván, házakat, a kapukon fellelhető faragott motívumokat, életképeket fotóznak. A csíkszeredai Tanulók Háza Alkotóműhelyének diákjai táboroznak a menedékháznál.
2013. szeptember 03., 17:292013. szeptember 03., 17:29
2013. szeptember 03., 17:382013. szeptember 03., 17:38
Az alkotóműhely tíz éve működik Csíkszeredában, vezetője, Kristó Róbert a vakációkban évente tábort is szervez a tagoknak. Ezúttal a madéfalvi polgármesteri hivatal biztosított számukra helyet és támogatta a tábort. „Vizuális neveléssel – rajz, fotó, grafika, szobrászat – foglalkozunk, ennek keretében szervezem ezt a tábort. Öt napig fényképezünk a faluban, életképeket fotózunk, tájképezünk, makrózunk, és nyilván annak függvényében, hogy még milyen események zajlanak, vagy véletlenszerűen miket találunk a faluban, megörökítünk sok helyzetet. Most itt szerencsések a körülmények, mert van vetítővászon és projektor, nagy vásznon tudjuk feldolgozni a képeket, és ebből is sokat tanulnak a diákok. Megnézzük az ő képeiket is, ha valami nem sikerült, másnap visszamegyünk, amit lehet, újrafotóznak, amit nem, azt legközelebb már más szemlélettel, más szögből fotózzák le\" – mondta el Kristó Róbert műhely- és táborvezető.
A tábor résztvevői között van, aki már több éve foglalkozik komolyabban fotózással, van, aki egy éve, de olyan is, aki most kezd ismerkedni vele. „Nagyon tehetségesek ezek a gyerekek. Általában a táborok azért is jók, mert kialakul egy olyan csapatszellem, ami a tanév közben heti egy órában nem tud. Iskolaidőben is járunk kirándulni, de azok többnyire egynaposak. Itt jobbam megismerik egymást az alkotóműhely tagjai, jobban kiforrnak, egymástól is jobban tudnak tanulni, és persze szakmai szempontból is gyümölcsözőbb, hogy ilyen töményen sajátíthatják el a fotózás csínját-bínját\" – véli a táborvezető.
„Jó fényeket!\" – így köszönnek egymásnak az alkotóműhely tagjai, akik a tábor ideje alatt gyakran járnak be a faluba fotózni, a környéken kirándulnak, esztenát látogatnak.
„Azért jöttem el, hogy szórakozzak, kikapcsolódjak és természetesen, hogy fotózzak. Nagyon jó ez a tábor, mivel sokat fejlődünk, sok mindent tanulunk, sok szakmai beszélgetésünk is van\" – osztotta meg velünk Bálint Anna, az egyik résztvevő. „Jók a témák, amiket lefotózunk, ma például lovakat fényképeztünk. Jó a társaság is, jól szórakozunk, tartalmasan használjuk ki a vakáció utolsó napjait\" – fűzte hozzá Csiszér Szokol Szilárd, egy másik táborozó.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!