Továbbra sincs megoldva a lejárt szavatosságú gyógyszerek ellenőrzött begyűjtése. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Még várat magára a lehetőség, hogy Csíkszeredában is elkezdődjön a lejárt szavatosságú gyógyszerek gyűjtése. A megyei gyógyszerészkamara Hargita Megye Tanácsához fordult segítségért novemberben, ahol folyamatban van a kérdés megoldása.
2018. február 24., 09:242018. február 24., 09:24
December végén számoltunk be arról, hogy leghamarabb januártól Csíkszeredában is megoldódhat a lakosság tulajdonában lévő lejárt szavatosságú gyógyszerek leadásának és megsemmisítésének problémája. A megyei gyógyszerészkamara ugyanis kampányt hirdetett ezek összegyűjtésére Székelyudvarhelyen, a kezdeményezést pedig Csíkszeredára is kiterjesztenék – erről Székely Pál, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke számolt be. Akkor úgy fogalmazott, hogy még egyeztetniük kell az illetékesekkel ezzel kapcsolatban, viszont
Ezzel kapcsolatban Melles Melindát, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnökét kerestük fel, hogy megtudjuk, történt-e előrelépés múlt év végéhez képest. Lapunknak elmondta, még tavaly év végén vette fel a kapcsolatot Borboly Csabával, a megyei önkormányzat elnökével a lejárt orvosságok összegyűjtésére vonatkozó kampány csíkszeredai és gyergyószentmiklósi helyszíneken történő elindításával kapcsolatban. Mint kifejtette, a lejárt szavatosságú orvosságok leadása és megsemmisítése régóta probléma, épp ezért volt példaértékű a székelyudvarhelyi önkormányzat hozzáállása, amely segítségével december elején kampányt indítottak a háztartásokban felgyülemlett, lejárt szavatosságú gyógyszerek összegyűjtésére a városban és térségében. Ez periodikus jelleggel működik, azaz negyed- vagy félévente szervezik meg.
„E-mailben jeleztem Borboly Csabának, hogy ezt már sikerült elindítani Székelyudvarhelyen, épp ezért a csíkszeredai és a gyergyószentmiklósi térségekben is szeretnénk ha működne, ehhez kérnénk a megyei tanács segítségét.
esetleg helyszínt biztosítson, ahol speciális tárolókba lehet gyűjteni e készítményeket” – magyarázta Melles Melinda. A megkeresésre azt a választ kapta, hogy írja le pontosan, milyen feltételek mellett szeretnék elindítani a gyűjtést. Miután ez megtörtént, azóta nem kapott választ, ez pedig novemberben volt – tette hozzá a gyógyszerészkamara elnöke.
„Az egészségmegőrzés szempontjából rendkívül fontos lenne, hogy elkezdődjön a begyűjtés. Amennyiben továbbra sem kapunk választ, akkor a csíkszeredai és gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatalokat keressük meg” – húzta alá.
A témával kapcsolatban Borboly Csaba megyei önkormányzati elnököt is megkerestük, aki Zonda Erikához, a megyei tanács programok, projektek és közbeszerzési vezérigazgatóságának vezetőjéhez irányított, mondván, hogy őt bízta meg a gyógyszerészkamara kérésének kivizsgálásával. Zonda Erika közölte,
„A projekt részeként olyan hulladékgyűjtő egységeket hoztunk és hozunk létre, amelyekben veszélyes típusú hulladékot is lehet tárolni, például a lejárt gyógyszereket. Mindez ingyenes lesz a lakosságnak. Öt hulladékgyűjtő udvar már elkészült, Maroshévízen, Gyergyószentmiklóson, Balánbányán, Szentegyházán és Székelykeresztúron. Idén még hármat szeretnénk létrehozni, Csíkszeredában, Szentsimonban, illetve Korondon. Annak függvényében készülnek el, hogy hogyan állunk a közbeszerzési folyamattal” – fejtette ki.
Miért van szükség a gyűjtésre?
Mint már többször is cikkeztünk róla, magánszemélyeknek tilos a háztartási hulladékba dobni az orvosságokat, ez büntetendő cselekedet, még akkor is, ha bírságra eddig nem volt példa. A gyógyszertárakban ugyan adottak a biztonságos tárolási körülmények és a lehetőség, hogy megsemmisítésre továbbküldjék ezeket a készítményeket, működési szabályzatuk azonban tiltja, hogy bármilyen gyógyszert átvegyenek, aminek származását nem tudják igazolni. Másrészt ezeknek a készítményeknek a folyamatos begyűjtésére nem volt kialakítva megfelelő rendszer, évente mindössze néhány gyűjtést szerveztek, összeszedve a lakosságtól a felgyülemlett mennyiséget. Ez sok szempontból nem volt hatékony, sokan lemaradtak róla, mert nem tudták vagy nem akarták hosszú ideig tárolni a pirulákat, így azok az alkalmi gyűjtések ellenére mégis a szemétbe kerültek. E készítmények háztartási hulladékba kerülése több szempontból is veszélyes: a szerek nagy része nehezen bomlik le, felhalmozódik, bekerülhet a növényekbe, illetve az állatok szervezetébe, az ivóvíz által pedig az emberi szervezetbe is.
Sok érdekes programot tartogatnak a marosvásárhelyi könyvtári napok november 18-22. között.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, többek között egy medve feltételezett megölése miatt.
Javítási munkálatok miatt több helyen is áramszünet várható a hét második napján Székelyudvarhelyen – olvasható a polgármesteri hivatal közleményében.
A csíkszeredai Fodor Sándor park felújítására pályázik a városi önkormányzat, kedden nyújtják be a dokumentációt – ehhez módosították a beruházás korábban becsült költségvetését a hétfői rendkívüli tanácsülésen.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Elektronikus modult kellett cserélni a zsögödfürdői vasúti átkelőnél. A vasúttársaság (CFR) technikai beavatkozása előtt e hónap elején napokon át csak a piros lámpa villogott a helyszínen.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn reggel az ország nagy részére a meteorológiai szolgálat.
Ha a vakációs időszakra is levonják a tanügyi bérekből a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, akkor a vakáció idejére is jár az oktatásban dolgozóknak az ételjegy – erre hivatkozva indított sikeres pereket az állam ellen a tanügyi szakszervezet.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
szóljon hozzá!