
Már Marosvásárhely közvetlen közelében is károkat okoznak a medvék. Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
Csapdát állítottak Jedden, hogy befoghassák és máshova szállíthassák a medvét, de egyelőre nem jártak sikerrel. Maros megyében idén már 34 esetben kértek kártérítést a gazdák a medve és farkas által elpusztított állatok után – két nagyvadat ki is lőttek.
2024. április 17., 14:272024. április 17., 14:27
2024. április 18., 11:182024. április 18., 11:18
Szinte nincs olyan hét, hogy Facebookon ne tegyenek közzé fényképeket, videókat az éjszaka leple alatt széttépett állatokról, a települések utcáin sétáló nagyvadakról.
A farkasok jelenlétéről már a tél folyamán Gernyeszeg községből számoltak be, ott is okozták a legnagyobb károkat:
A gazdák által benyújtott vadkárokat és a kártérítési iratcsomót a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség összesíti. Cristina Pui igazgató a sajtónak elmondta, hogy
Az eddig bejelentett kár értéke 165 ezer lej. Ők továbbítják a minisztériumnak a kéréseket, a kifizetések azonban nem rajtuk múlanak. Az igazgató ugyanakkor jelezte, hogy
A Marosvásárhellyel gyakorlatilag összeőtt Jedd községben két méretes barnamedve sétálgat, az egyik két boccsal. A lakók a házakra felszerelt kamerák felvételein látják,
Bányai István jeddi polgármester a Székelyhonnak elmondta, hogy háromszor volt kint a csendőrség medvét kergetni, jegyzőkönyvet kiállítani; ezt követően kértek és kaptak is engedélyt a vadállatok elköltöztetésére. Bár jó ideje kint van a csapda, sőt már a második helyen, egyelőre a nagyvadak nem mutatkoznak.
„Először Kebeleszentiványra helyeztük ki, mert ott látták a medvéket. De ahogy kitettük, többet nem mutatkoztak ott a nagyvadak. Pár napja áthoztuk Jeddre, a Patak utcába, most innen tűntek el a medvék.
Az nincs rendjén, hogy az emberek félnek kimenni sötétedés után az utcára, nem érzik biztonságba magukat otthonaik környékén" – húzta alá Bányai István polgármester.
Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezertt Hargita Megye Tanácsa.
Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.
Több mint 114 600 diák vett részt hétfőn a próbaérettségi román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) megtámadta az alkotmánybíróságon a 2026-os állami költségvetésről szóló törvénytervezetet. A testület csütörtökön tárgyalja a beadványt.
A kormánynak az üzemanyagpiacot érintő tervezett intézkedései nem fogják teljes mértékben ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus okozta világpiaci zavarok hatásait, de fékezni fogják az áremelkedést – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
A tél egyik legizgalmasabb eseménye tér vissza a Madarasi Hargita szívébe: március 28–29. között ismét megrendezésre kerül a Battle on Snow, amely évről évre a régió egyik leglátványosabb snowboard- és síversenyévé nőtte ki magát.
Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.
Elkezdődött a végzősök próbaérettségije, Székelyföldön mintegy 6500 diák vesz részt rajta, ebből Háromszéken a legkevesebben, ugyanis a tanárok bojkottja miatt sok helyen elmarad. A többi székelyföldi iskolában megszervezték a próbavizsgát.
szóljon hozzá!