Boromisza Tibor Triptichonja a Marosvásárhelyi Várgalériában Pr-cikk

A Várgalériában nyílt Iskolák, gyűjtők, mecénások – Erdélyi képzőművészet a 20. század első felében elnevezésű kiállítás keretében tekinthető meg Boromisza Tibor Triptichon című műalkotása. A hármasoltár első alkalommal szerepel Marosvásárhelyen a Megyei Művészeti Múzeum „Nagybányai Művészeti Központ”, valamint a marosvásárhelyi Kulturális és Művészeti Központ szervezésének jóvoltából.

Támogatói tartalom

2023. június 23., 11:102023. június 23., 11:10

Boromisza Tibor (1880. március 8 – 1960. január 8.) 1911-ben vagy 1912-ben festette a kiállításban látható Triptichont, amely

első bemutatása idején még A nagy Megújhodás címet viselte.

Időközben a szakirodalomban a kép tárgya is megjelent címként, így a kép harmadik megnevezése a Krisztust feltalálják a pásztorok, amely más megfogalmazásban (más képek címeként) a pásztorok imádásaként ismeretes. A festőről megjelent monográfiában, illetve későbbi tanulmányaiban Jurecskó László a programképek sorában tárgyalja a művet, a Bibliai este című olajkép és a csak reprodukcióból ismert Bűnbeesés (Ádám és Éva) címen ismert faliszőnyeg társaságában. Valamennyi nagyméretű, monumentális alkotás, ami nem szokatlan Boromisza életművében. Meglepő azonban a művek témája, illetve tárgya.

A faliszőnyeg és a Triptichon bibliai témát és tárgyat dolgoz fel, a Bibliai este tárgya egy esti együttlét, a Biblia közös olvasása, értelmezése.

Kérdés, mi válthatta ki Boromisza ilyen hangsúlysos odafordulását ehhez a témákörhöz. A választ a festő akkori helyzetében kell keresni.

Boromisza 1904-től dolgozott a nagybányai szabadiskolában, kezdetben Ferenczy Károly, majd Iványi Grünwald Béla irányításával. Előzőleg Budapesten Ferenczy úgynevezett magániskoláját is látogatta. Az évek során egyike lett a művésztelep leginkább megbecsült résztvevőinek, értékelték tehetségét, eredeti látásmódját. 1906 után az úgynevezett neós csopothoz tartozott, expresszív, erős színfoltokkal, kontúrokkal festett képei mindenütt felkeltették a figyelmet. 1910-11 fordulóján azonban egy régóta készülő konfliktus tört ki a művésztelepen.

A fiatalok, a „második nemzedék” modernista képviselői beleszólást kértek a szabadiskola és a telep ügyeinek intézésébe, nem utolsó sorban a szubvenció elosztásába.

A vita, amelyben Boromisza azt a határozott álláspontot képviselte, hogy egy szabadiskola nem működhet kizárólag a három vezetőtanár elképzelései szerint, hiszen ez ellentmond szabad mivoltának, és hosszú távon minden újítás, változás, lényegében az eleven, élő művészet elhalásához vezet, elmérgesedett.

Boromisza egyik barátját, a festő Harsányi György Lajost vélt, vagy valós helytelen magatartás okán kizárták az iskolából (elvileg egy szabadiskolából ki se lehetne zárni valakit), Boromiszát pedig kihagyták a következő évek kollektív kiállításaiból, többek között a kolónia 15 (valójában ekkor már 16) éves történetét bemutató 1912-es kiállításból. Hosszú volna itt az egész konfliktust, annak szálait áttekinteni, Boromisza helyzetének (és ezen belül a Triptichonnnak) a megértéséhez mégis hozzátartozik egy végtelenül kisszerű eset:

az 1912-es kiállítás során a látogatók az iskolaműtermet és a festők műtermeit látogatták, és óhatatlanul belebotlottak (volna!) Boromisza műtermébe, ha azt szögesdróttal el nem különítik a többitől.

Így túl azon, hogy a vitában kinek volt igaza, Boromisza méltán érezhette nagyon megalázónak, igazságtalannak a vele történteket, kirekesztését, megszégyenítését. Erre adott méltó választ a programképekkel.

A Triptichont 1914 januárjában állította ki először Budapesten a Könyves Kálmán Szalonban. A katalógusban néhány képhez, így a Bibliai estéhez és az ott „A nagy Megújulás” címmel kiállított Triptichonhoz magyarázó szöveget mellékelt. A Triptichon esetében a következőt: „A Múlt, a fénytelen barlang előtt anya [anyja] karjain az ifjú Eszme. Még nincsen zengő szava, csak kitárt, hívogató karjai és a szivárványszínes ég alatt, hegyek, mezők és városok férfiai, asszonyai, gyermekei indulnak, rohannak, táncolnak feléje. A bíborgúnyás legény, aki mámorosan kiált, talán harcos prófétája lesz egykor az eszmének. A mezítelen asszony s a gyermek már értik is szavát, s mindent elvetettek magukról: újjászülettek a csodálatos igében.”

A kép tehát allegória, a „Művészet” (az igazi, meghamisítatlan művészet) újjászületését, de akár megszületését Jézus születésével, pásztorok általi üdvözlésével jelképezi, ezáltal szakrális térbe helyezve a művészetet, mint olyant, amelytől az emberiség megváltása, jobbá levése várható (el).

Minden más művészet a sötét múlthoz tartozik, halott, beleértve a nagybányai vezető mesterek naturalista-impresszionista festészetét is.

Bár soha nem lehet biztosan tudni mi minden jár egy alkotó művész fejében munka közben (vagy előtte, az előkészületek idején), a művek alapján a gondolatmenet, a minták, valamennyire visszakövethetők. Ezek többnyire nem véletlenszerűek, egy ilyen programkép esetén, mint a Triptichon, biztosan nem.

Első pillantásra szembetűnő, hogy a Triptichon egy szimbolista kép, ahhoz a művészeti irányzathoz tartozik amelyhez Munch, Nolde, a Gödöllői Iskola vagy akár Csontváry.

És nem csupán a szakirodalom által említett szecessziós vonalvezetés, hanem szellemi háttere és mondanivalója (programképről van szó, szavakban is megfogalmazott mondanivalóval!) okán is. A bíborgúnyás ifjú maga a Próféta, aki a Megváltó Új Művészetnek tör utat, az ő eljövetelét hírdeti.

A marosvásárhelyi konferencián kibontakozott egy vita arról, hogy kiket is ábrázol konkrétan a kép.

Jurecskó László szerint a Próféta (nevezzük így) alakját közeli barátjáról és eszmetársáról, Tersánszky Józsi Jenő íróról mintázta a festő. Várvédő Zsolt szerint Boromisza saját magát ábrázolta ebben a figurában.

Mindkét állítás igazolható korabeli portréfotókkal, és valójában a kérdésnek nincs is túl nagy jelentősége, hiszen kétségtelen, hogy bárkiről mintázta volna is, a Próféta magát Boromiszát és feleségét testesíti meg. Van itt azonban még valami: a kép talán leginkább Ferenczy Károlynak szól. Az ő „árulását” vehette igazán a szívére Boromisza. Ferenczy nem szólt bele a vitába, de a háttérben az alapító mesterekkel értett egyet, magánlevelezésében Boromisza ellen beszélt, és ez nyilván nem maradt titok. És lehettek más megnyilvánulások is, amelyeket nem jegyzett fel senki.

Ferenczy volt az egyetlen a mesterek között, aki több bibliai témájú képet festett, életművének egyfajta gerincét adják ezek a monumentális kompozíciók.

Amelyek, továbbá, eleinte nem állnak távol a szimbolizmustól sem, és Boromisza elég egyértelműen utal is erre. A kép tárgya áttétellesen azonos Ferenczy Királyok imádása című képével, a Ferenczy képen jobb szélen ülő két angyal Boromiszánál a középső tábla bal szélén látható, nagyon hasonló beállításban, miközben festésmódja egy Van Gogh képet idéz. Ferenczy Keresztlevétel (Sírbatétel) című képének Magdolnáját idézi a Proféta kiáltó, karját magasba emelő alakja is, a zöld ellenpárját, bíborvörös leplet viselve.

A Triptichon színhasználata ugyanakkor Boromisza Fauve-korszakának palettáját hozza. Az intenzív lokál-színek használata, akárcsak az alakok szándékos elrajzolása a 20. század eleji primitívizmus kultuszának része,

egy olyan modalitás, amellyel egy művész visszacsatol a kezdetekhez, a törzsi művészet formáihoz és színeihez, a természeti, mondhatni kozmikus energiához, a teremtéshez.

E tekintetben biztosra vehető, hogy André Derain A tánc (1906) című képe is a festő szeme előtt lebegett miközben a Triptichont festette.

Külön figyelmet érdemelnek az alakok mögött látható jelenetek, pásztorok, tevegelő sivataglakók, hegyek, Nagybánya, egyszóval a Mindenség.

© Boros Judit

A műalkotás a Várgalériában (Avram Iancu utca 2 szám) lévő Iskolák, gyűjtők, mecénások – Erdélyi képzőművészet a 20. század első felében című kiállítás keretében keddtől vasárnapig látogatható, 10 és 18 óra között. A belépés díjtalan.

A marosvásárhelyi Kulturális és Művészeti Központ egy kulturális és közéleti rendezvények közintézménye, amely a Marosvásárhelyi Helyi Tanács fennhatósága alatt működik. Célja a kultúra és a kreatív, oktatási, művészeti és ifjúsági tevékenységek népszerűsítése, valamint a helyi örökség és a turisztikai lehetőség támogatása.

Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala
Bel- és Külkapcsolati Osztály

(X – Fizetett hirdetés)

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 07., szerda

Új iskolai szabályok lépnek életbe tanévkezdéskor

Megküldték a Hivatalos Közlönynek a tanulók jogállásáról, illetve az iskolák megszervezéséről és működéséről szóló keretszabályzatot – közölte szerdán Licia Deca oktatási miniszter.

Új iskolai szabályok lépnek életbe tanévkezdéskor
2024. augusztus 07., szerda

Nagyobb nyugdíjra számíthatnak szeptembertől, akik 25 évnél többet dolgoztak

A méltányossági elv alapján azok az idős személyek, akiknek 25 évnél többet dolgoztak és fizették a járulékokat, szeptember elejétől nyugdíjemelésre számíthatnak. Senki nem fog kisebb juttatást kapni – nyilatkozta a Maros megyei nyugdíjpénztár vezetője.

Nagyobb nyugdíjra számíthatnak szeptembertől, akik 25 évnél többet dolgoztak
2024. augusztus 07., szerda

Csűrmentő kaláka Sepsiszentkirályban

Táboroztató hely, előadó- és „koncertterem” kialakítását tervezi a sepsiszentkirályi unitárius egyházközség a paplak udvarán levő csűrben. Augusztus 2-8. között zajlik a csűrfelújító kaláka Szilágyi Szilamér unitárius lelkész felhívására.

Csűrmentő kaláka Sepsiszentkirályban
Csűrmentő kaláka Sepsiszentkirályban
2024. augusztus 07., szerda

Csűrmentő kaláka Sepsiszentkirályban

2024. augusztus 07., szerda

Csütörtökön kezdődik a pótérettségi

Több mint 33.600-an iratkoztak fel a pótérettségire, amely csütörtökön kezdődik a jelentkezők román nyelvi kompetenciáinak szóbeli felmérésével.

Csütörtökön kezdődik a pótérettségi
Csütörtökön kezdődik a pótérettségi
2024. augusztus 07., szerda

Csütörtökön kezdődik a pótérettségi

2024. augusztus 07., szerda

Erős rajt, igazi hajrá a Székelyföldi Körversenyen

Nincsenek híján a versenyszellemnek a 18. Tour of Szeklerland kerékpárosai. Összesen 216-an álltak ma rajtvonalhoz Sepsiszentgyörgyön, hogy teljesítsék a 4,5 kilométeres, Sugásfürdőig tartó prológ szakaszt.

Erős rajt, igazi hajrá a Székelyföldi Körversenyen
2024. augusztus 07., szerda

Barabási Albert László: a kommunizmus ideje alatt könnyebb volt atomfizikussá válni, mint művésszé

A művészetnek és a tudománynak egy a célja, csak más nyelvet beszélnek – e szavakkal köszöntötte Barabási Albert László világhírű fizikus a jelenlévőket az Üveggyöngyvarázs tudományos fesztivál szerdai hivatalos megnyitóján, a csíkszeredai Mikó-várban.

Barabási Albert László: a kommunizmus ideje alatt könnyebb volt atomfizikussá válni, mint művésszé
2024. augusztus 07., szerda

Fa állította meg az útról lesodródó autót

Lesodródott az útról, majd fának ütközött egy autó szerdán délután Dicsőszentmárton Oláhkocsárd felüli kijáratánál a 14A jelzésű országúton – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Fa állította meg az útról lesodródó autót
2024. augusztus 07., szerda

Utcát zárnak le csütörtökön Szentegyházán

Hídelemeket kell kiemeljenek a patakmederből csütörtökön reggel Szentegyháza nagyfalusi részén, így nem lehet majd közlekedni a helyszínen a késő délutáni órákig – közli a helyi polgármesteri hivatal.

Utcát zárnak le csütörtökön Szentegyházán
2024. augusztus 07., szerda

Lőgyakorlat lesz Székelyudvarhely közelében

Lőgyakorlatot tartanak csütörtökön délután két órától a kerekerdői katonai alakulatnál – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Lőgyakorlat lesz Székelyudvarhely közelében
2024. augusztus 07., szerda

Csökkentették a jegybanki alapkamatot

A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa szerdai ülésén 6,75 százalékról 6,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot augusztus 8-tól.

Csökkentették a jegybanki alapkamatot
Csökkentették a jegybanki alapkamatot
2024. augusztus 07., szerda

Csökkentették a jegybanki alapkamatot

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!