Gál Károly, a baróti RMDSZ elnöke jelentette be a szavazás eredményeit
Fotó: Farkas Orsolya
Meglepő fordulatok és váratlan kijelentések után megszületett az RMDSZ baróti választmányának döntése a városban induló polgármesterjelölt kérdésében. A szervezeti tagok nagy többsége a jelenlegi városvezető mellett voksolt, Bán István mindössze két szavazatot kapott. Mindeközben Tamás Sándor megyeitanács-elnök a harmadik, vélhetően függetlenül induló polgármesterjelölt megkérdőjelezhető önállóságára hívta fel a figyelmet.
2024. április 10., 21:012024. április 10., 21:01
2024. április 10., 21:152024. április 10., 21:15
Az összesen 35 tagból álló választmányból 33-an voltak jelen, közülük 5-en érvénytelen szavazólapot dobtak be az urnába. A jelenlegi polgármesterre 26-an, vetélytársára 2-en szavaztak.
Benedek-Huszár János 2020-ban függetlenként pályázott a polgármesteri tisztségre, akkor 1272 szavazatot kapott ellenfelével, a szintén független Bán Istvánnal szemben, aki akkor 810 voksot gyűjtött össze.
Az idei választási évben az RMDSZ helyi szervezetének választmánya döntött a jelölésükről.
A szavazás előtt mindkét jelöltnek volt alkalma beszámolni a tervekről. Bán István beszédében kijelentette, nincs mit mondania az elmúlt négy év kapcsán, tekintve, hogy szerinte Barót nem lépett előre a négyéves mandátum alatt.
Bán István
Fotó: Török Etele
Felidézte, hogy független tanácsosként egyvalamire iparkodott, arra viszont nagy hangsúly fektetett: hogy
Benedek-Huszár János visszaemlékezett: az előző választásokra tízéves programot állított össze, és már akkor is hangsúlyozta, hogy
Ami a városi közérzetet, kommunikációt és döntéshozatali átláthatóságot illeti, szerinte jócskán történt előrelépés, közel húsz beruházással számolnak most, amelyek előkészítése folyamatban van, szemben az előző mandátumokkal, amikor alig-alig pályáztak.
Benedek-Huszár János
Fotó: Török Etele
„Ezt a négy évet közvagyon és magánvagyon helyzetének tisztázásával töltöttük, hogy tudjuk elindítani a beruházásokat” – fogalmazott.
A megyeitanács-elnök hozzászólása követte a jelöltek beszédét, reagálva a Bán István által fejtegetett igazságra. A megyei vezető a választmány előtt is kimondta:
Az elnök hozzátette, hogy ezt nem maga találta ki, ez nyilvánvaló a köz számára, a barótiak jól tudják.
Tamás Sándor
Fotó: Török Etele
Így Tamás Sándor szerint Derzsi-Ráduly Kázmér „bábpolgármester” volna, akit a háttérből irányítanak, márpedig ennek nem szabad szükségét érezni egy olyan városban, mint Barót. Az elnök kijelentette továbbá, hogy
ahol volt idő elejétől a végéig végigvinni az elképzeléseket.
Ami a megyeitanács-elnökséget illeti, az ülés második napirendi pontjaként Baróton is bejelentették Tamás Sándor indulását az ötödik mandátumért, a helyi szervezet ebben az ügyben kézfelemeléssel jelezte támogatási szándékát.
Fotó: Török Etele
Végezetül a tanácsosi listán szereplő RMDSZ-jelölteket is ismertették a következő szerkezettel: első helyen a frakcióvezető, majd baróti képviselő, nőszervezeti, felsőrákosi képviselő, ismét két baróti, egy köpeci képviselő, nyolcadik helyen az alpolgármester, majd újabb baróti, bibarcfalvi, nőszervezeti, ifjúsági, bodosi, baróti,és miklósvári képviselőket jelöltek, ebben a sorrendben.
A listára adott 31 szavazattal elfogadták a tanácsosjelölteket, az előbb felsorolt helyekhez mérten, sorrendben: Pál Szilágyi Zoltán, Bende Levente, Buda Rozália, Kotecz Attila, Fehér Zoltán, Lázár Csaba, Szász Levente, Szakács László, Lázár János, Bogyor-Máté Dalma, Vida Enikő, Balázs Tamás, Gáspár Jenő, Ráduly László Dezső és Vajda Irén a választottak.
A választmány eredetileg ugyan Derzsi-Ráduly Kázmér és Benedek-Huszár János közül választott volna jelöltet szerdán, ám előbbi visszavonta indulási szándékát, habár több mint egy éve pályázott a címre. Kihívó azonban így is akadt, Bán István ugyanis meglepetésszerűen nyújtotta be a jelentkezését, megadva ezzel a választási lehetőséget a tagoknak. A döntés értelmében azonban
A választmányi gyűlés előtt a Székelyhonnak úgy nyilatkozott, szerinte éppen ezért lépett vissza Derzsi-Ráduly Kázmér is, a mai ülésen elhangzottak alapján azonban levonható a következtetés, hogy vélhetően ebben a döntésben is „hátulról” segítették. Az eredetileg RMDSZ színekben induló jelölt egyébként egyáltalán nem hagyott fel a kampánnyal, nemrégiben jelentette be ugyanis, hogy előkészítette választási programját.
Fotó: Török Etele
Benedek-Huszár János kicsivel több mint egy éve állt be az RMDSZ-be, ötvenévnyi függetlenséget feladva azzal a feltett szándékkal, hogy a város és Erdővidék fejlődését hatékonyabban segítheti. 2020-as győzelmekor nemcsak a független Bán Istvánt, hanem az akkor RMDSZ színeiben induló Lázár-Kiss Barnát is lekörözte. Benedek-Huszár János 2004-ben is volt már polgármester Illyefalván, tisztségéről azonban lemondott 2007-ben.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
szóljon hozzá!