Bartolf Hedwig: soha nem féltem a munkától

Soha nem tartott két egyforma órát, mert úgy tartja, a tanórák nem szabad unalmasak legyenek. •  Fotó: Borbély Fanni

Soha nem tartott két egyforma órát, mert úgy tartja, a tanórák nem szabad unalmasak legyenek.

Fotó: Borbély Fanni

Szakmája iránt elhivatott ember Bartolf Hedwig. Nem véletlenül mondja, szigorú és igényes önmagával szemben, hiszen ez a gondolat vezérelte mind pedagógusként, mind főtanfelügyelőként, de még a mindennapi életben is. Néhány éve nyugdíjba vonult.

D. Balázs Ildikó

2025. március 23., 13:312025. március 23., 13:31

– Az ország nyugati részéről érkezett Székelyföldre. Milyen meghatározó emlékei vannak gyermekkorából?

– Szemlakon (Arad megye – szerk. megj) születtem, sváb családban nőttem fel, habár édesanyámnak székely, csíkmadarasi gyökerei vannak. Nekünk természetes volt, hogy németül vagy svábul beszéltünk, a szomszédban románul, három házzal arrébb magyarul vagy szlovákul, míg a falu végén cigányul. Senkit sem zavart, hogy a szomszéd más nemzetiségű, egy multikulturális falu voltunk, ahogyan ma mondanánk. Jól emlékszem, hogy 1970-ben nagy árvíz volt, és a Maros három helyen átszakította a gátat, így sajnos a mi házunk is elúszott. Nehezebb időszak következett, mert albérletbe kellett költöznünk. Szerencsére a szüleim fiatalok és szorgalmasak voltak, és új házat építettek. Ezért szoktam mondani, hogy

Idézet
gyakorlatilag két helyen nőttem fel. Az óvodát és az iskolát német nyelven végeztem a szülőfalumban, majd a középiskolát román nyelven Nagylakon.

Kolozsváron, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen végeztem el a német–francia szakot 1983-ban, majd kihelyezés alapján Csíkszeredába kerültem. Tizenhárom nagyváros – köztük Arad, Temesvár, Nagyvárad, Kolozsvár – zárt városnak minősült, oda nem lehetett menni, és mivel tudtam egy kicsit magyarul, összeszedtem a bátorságomat, és ide jöttem. Nem voltam férjnél, nem volt családom, az élet vidéken egyáltalán nem volt könnyű abban az időben, és úgy gondoltam, hogy könnyebb lesz, ha városba kerülök.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Meg tudná határozni, hogy ideköltözése után mi hiányzott otthonról a legjobban?

– Az ottani ízek – de azok nagyon. Nagyon finom volt a zöldség, a gyümölcs, édes volt a paprika, a paradicsom, és olyan finom kajszibarack vagy cseresznye volt otthon, amilyet itt, Csíkban, már nem tudtam kóstolni, vagy csak ha nagyon ritkán találtam a piacon. A szőlő is hiányzott, a házunk mellett volt egy kis szőlősünk. Ezek az ízek hiányoztak a későbbi életemből. Persze jöttek más dolgok, amelyek kompenzálták az otthon ízeit, az emlékeket.

– A nyolcvanas évek elején, friss egyetemi diplomával a kezében, mondhatni távol az otthonától, milyen közeg fogadta Csíkszeredában?

– Egy évvel korábban indult a mai Székely Károly Szakközépiskola, az akkori 4-es számú líceum, és akiket felvettek, azok többnyire fiatalok voltak. Én is becseppentem ebbe a fiatal társaságba. Augusztus 31-én érkeztem Csíkszeredába, szeptember 1-jén kezdtem meg a tanévet német szakos tanárként. Györfy Ildikó matematika szakos kolléganőmmel egyszerre érkeztünk, bementünk az igazgatóhoz, aki, látva, hogy a poggyászainkkal vagyunk, azt kérdezte: „Van-e hol lakni?” Nem volt. Végül a Tudor negyedben, a készruhagyár munkásszállóján kaptunk ketten egy szobát.

Idézet
Semmink nem volt, ami szükséges a mindennapi élethez, de a kolléganőink egy hét alatt mindennel elláttak minket, úgyhogy beindulhatott a normális életünk.

De nemcsak a Székely Károlyban tanítottam – habár ott töltöttem több időt –, hanem a mai Nagy Imre Általános Iskolában is, az akkori 12-es számú általános iskolában, mert a két intézmény abban az időben egy épületben működött. Mindkét iskolában 1990-ig tanítottam, ekkor áthívtak a Márton Áron Főgimnáziumba, 1991-ben versenyvizsgáztam, és állandósítottak. Itt 2022-ig tanítottam, akkor ugyanis eldöntöttem, hogy nyugdíjba megyek.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Nemcsak német szakos tanárként ismerjük önt, hanem egykori tanfelügyelőként és főtanfelügyelőként is.

– 1992-ben felkértek, hogy a Hargita Megyei Tanfelügyelőségen vállaljam el az idegennyelv szakok irányítását. Idegennyelvi táborokat és versenyeket szerveztünk, nagy lendülettel indítottuk be az idegennyelv-oktatást, mert el kell mondanom, hogy a ’80-as években az idegen nyelveket egy kicsit „elnyomták”.

Idézet
Akkor még a felnőttek és a diákok is azt kérdezték saját maguktól, meg tőlünk is, hogy miért tanuljanak idegen nyelvet, ha úgysem mehetnek sehova.

1994 végén megszületett a fiam, úgyhogy 1995-ben visszamentem a Márton Áron Gimnáziumba tanítani. Ott még három évig tanítottam, majd 1998-ban visszakerültem a tanfelügyelőségre, ahol egészen 2022-ig, nyugdíjba vonulásomig dolgoztam.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Tanfelügyelőségi megbízatása nem jelentette azt, hogy felhagyott a tanítással. Mit adott önnek a tanítás?

– Valóban, sosem fordult elő, hogy „csak” a tanfelügyelőségen dolgozzak, még akkor sem, amikor főtanfelügyelő voltam. Nem akartam soha elszakadni a tanítástól. Nemcsak attól tartottam, hogy egyszer megváltozik a rendszer, és vissza kell mennem az iskolába tanítani, hanem azért is, mert egyszerűen szerettem a tanítást. A nagyon stresszes időkben pedig kikapcsolódást is jelentett számomra. Én tanárként mindig jól éreztem magam. Soha, de soha nem fordult elő, hogy felkészületlenül menjek órára. Nem tartalmi szempontból kellett készülnöm, hanem módszertanilag.

Idézet
Soha nem tartottam két egyforma órát, mert úgy gondoltam, hogy nem szabad, hogy a tanórák unalmasak legyenek.

Szigorú és igényes voltam magammal szemben. A kitartó munkámnak pedig megvolt az eredménye: nagyon sok diákom megtanult rendesen németül, nyelvvizsgát szerzett, sikeresen leérettségizett, és sokan bejutottak egyetemre. Voltak olyan diákjaim is, akik az itthon megszerzett némettudásukkal Bécsben, Berlinben vagy Münchenben tanultak tovább.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Feltételezem, nemcsak a tanítás terén ennyire céltudatos és átgondolt. Az imént úgy fogalmazott, hogy igényes és szigorú önmagával szemben.

– Úgy gondolom, hogy mindent először el kell tervezni, és meg kell beszélni, például a családon belül is. Ha én nem látom át, hogy mit szeretnék és hogyan szeretném, akkor abból nem lesz semmi. Ha boltba megyek vásárolni, akkor is tudom, hogy mit akarok. Valószínű, hogy ez részben a génjeimben, részben a neveltetésemben van.

Idézet
Úgy szeretek élni, hogy mindent előre betervezek.

Persze nem sikerül mindig minden, mert nem minden tőlem függ, de ha valami rajtam múlik, az biztos, hogy a feladatomat öntudatosan és szorgalommal elvégzem.

– Térjünk vissza a tanfelügyelőségi munkára, amely többnyire szervezésről szól. Mi határozta meg azokat az éveket?

– Nagyon fontos volt a csapatmunka és az odafigyelés. Emberekkel kellett dolgozni, és nagy körültekintéssel kellett közös nevezőre hozni például egy-egy konfliktusos helyzetet, amely kapcsán panaszlevelet kaptunk. Nagyon sok ilyen kivizsgáláson vettem részt. Körülbelül húsz évig minden megyei vizsgáztató bizottságban benne voltam, legyen szó abszolválásról, érettségiről, pótérettségiről vagy felvételiről. Kitűnően együttműködtünk Görbe Péter és Hodgyai László kollégáimmal. Nem volt könnyű, hiszen azokban az időkben még nem állt rendelkezésre olyan fejlett információs technológia, mint ma. Sokat kellett telefonálni, faxolni, a vizsgatételeket Bukarestből kellett elhozni. Most már a vizsgaszervezés is sokkal egyszerűbb, hiszen e-mailen és különböző online platformokon keresztül gyorsabban meg lehet oldani mindent. Persze

Idézet
a vizsgákat nem három ember bonyolítja le, hanem több száz pedagógussal kell együtt dolgozni.

Átgondoltan és tisztán végeztük a munkánkat. Megerőltető volt: egy-egy vizsgaidőszak alatt legalább 4-5 kilót fogytunk a stressz és a nyomás miatt, hiszen mindent zökkenőmentesen kellett lebonyolítani. Ma már elégtétellel mondhatjuk el, hogy nem volt hiábavaló a munkánk, hiszen ki tudja, hány ezer diák és generáció vizsgázott normális, nyugodt, korrekt körülmények között.

Idézet
A tanfelügyelőségen magasabb beosztásokat is vállaltam: voltam főtanfelügyelő-helyettes, majd főtanfelügyelő is.

Soha nem féltem a munkától. Mindig elfogadtam a rám háruló feladatokat, és mindig megtaláltam azokat a kollégákat, akikkel jól tudtam kommunikálni, és akik segítettek a problémák megoldásában.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Mi határozta meg a pályaválasztást? Miért a német–francia szakot választotta?

– Matematika-mechanika tagozaton végeztem, ahol sok matematikát, fizikát és műszaki tantárgyat tanultam. Ennek ellenére a nyelvek vonzottak, és a szívem mélyén éreztem, hogy nem a műszaki pálya az én utam. Ezért választottam inkább a nyelveket, emellett pedig mindig is sokat olvastam. Ma már meg tudom fogalmazni – akkor még nem tudtam –, hogy ez egyfajta menekülés volt a szürke kommunizmusból, egy olyan világból, amelyben nem éreztem igazán otthon magam.

– Említette, hogy amikor Csíkszeredába költözött, beszélni ugyan valamennyire tudott magyarul, de írni nem.

– Valamennyire már otthonról tudtam magyarul, hiszen bár egymás között svábul beszéltünk, de a rádió és a tévé magyarul szólt. Nagy szerencsém volt, hogy amikor Csíkszeredába kerültem, az emberek nem nevettek ki, nem közösítettek ki, hanem szeretettel befogadtak, kijavítottak, segítettek az egyes mondatok összeállításában. Moldova György Malom a pokolban című könyve volt az első magyar nyelvű könyv, amelyet elolvastam. A barátnőm, Györfy Ildikó adta a kezembe, mondván, hogy olvasnom kell, hogy gyarapodjon a szókincsem. 1990-ig nagyon szigorúan figyeltem arra, hogy folyamatosan fejlesszem a nyelvtudásomat: hetente váltogattam az olvasmányaim nyelvét – román, magyar és német könyveket olvastam felváltva.

– Bár a tevékenysége sokrétű volt, mégis maradt ideje tankönyvírásra is.

– Egyrészt szülőként is láttam, hogy milyen tankönyvekből tanulnak a gyerekek nyelveket, másrészt ismertem a külföldi nyelvkönyveket, amelyek sokkal színesebbek voltak, jobban figyeltek a párbeszédekre, és közelebb álltak a gyerekek világához. Így azt mondtam: megpróbálok én is egy tankönyvet írni. Először német feladatkönyvet és tesztkönyvet írtam. Egy bukaresti kiadóval kezdtem dolgozni, és az első könyvem után újabb és újabb megrendeléseket kaptam. Később egy dévai kiadóval is együttműködtem, és román tankönyvet írtam magyar diákok számára. Most, hogy nyugdíjba vonultam, mesekönyvet írok – kisebb gyerekeknek szóló történeteket. Német nyelven már megjelent, most készül magyarul is. Kicsit műfajt váltottam, de a tankönyvírást sem hanyagolom el. Január elsejétől pedig ismét a tanfelügyelőségen dolgozom egy nyertes pályázat keretében.

– Szinte okafogyott a kérdés, hogy friss nyugdíjasként hogyan telnek a napjai. Nagyon aktív, és még nem is beszélt arról, hogy szeret utazni.

– Valóban, szerencsére a férjem és a családom is osztozik ebben a szenvedélyben, így amikor csak lehetőség adódik, „elmenekülünk” egy-egy hétre – akár Budapestre, akár Németországba, ahol az édesanyám és a húgom él. Olykor pedig egyedül is feliratkozom egy szervezett kirándulásra, és egy teljesen új csapattal utazom el valahová. Ezek az utak feltöltenek, kizökkentenek a hétköznapokból, és utána újult erővel térek vissza. Emellett

Idézet
önkéntesként is dolgozom: két alapítványnak segítek fordításokkal, tolmácsolással, levelezéssel és szervezési munkákkal.

Nyáron a kert és a virágok gondozása is sok időt igényel. Vasárnaponként, ha tehetjük, Hargitafürdőre megyünk a családdal. Ha az egészségem engedi, és ebben a ritmusban folytatom az életem, akkor nagyon boldog leszek, és hálát adok a jóistennek, hogy mindezt megélhettem és megvalósíthattam. Talán néha túlságosan is intenzív életet éltem – szakmailag és magánéletileg egyaránt –, de most úgy érzem, hogy körülöttem kerek a világ, és minden rendben van.

A cikk először lapcsaládunk hetilapjában, a Heti Hírmondóban jelent meg 2025. március 14-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 23., péntek

Mindent megpróbálnak: kiberbiztonsági szakembereknek adják ki magukat telefonos csalók

A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmezteti az intézmény a romániai vállalkozókat.

Mindent megpróbálnak: kiberbiztonsági szakembereknek adják ki magukat telefonos csalók
2025. május 23., péntek

Nem teljesültek az elvárások, lemondott a székelyudvarhelyi távhőszolgáltató vállalat vezetése

Egyértelművé vált, hogy az Urbana Rt. nem tette meg azokat az elengedhetetlen lépéseket, amelyek javították volna a működés hatékonyságát, a gazdaságosságot és a szolgáltatás színvonalát. Lemondások és visszahívások a vezetőtanácsban.

Nem teljesültek az elvárások, lemondott a székelyudvarhelyi távhőszolgáltató vállalat vezetése
2025. május 23., péntek

Tizenhét személyt, köztük három gyermeket szállítottak kórházba egy buszbaleset nyomán

Kamionnal ütközött egy autóbusz péntek délután a Iași megyei Lețcani településen. Tizennégy felnőttet és három kiskorút szállítottak kórházba.

Tizenhét személyt, köztük három gyermeket szállítottak kórházba egy buszbaleset nyomán
2025. május 23., péntek

Lemondott bukaresti főpolgármesteri mandátumáról az államelnökké választott Nicușor Dan

Lemondott bukaresti főpolgármesteri tisztségéről a Románia elnökévé választott Nicușor Dan, a főváros képviselő-testülete pedig a nemzeti liberális párti alpolgármestert, Stelian Bujduveanut választotta ügyvivő főpolgármesterré.

Lemondott bukaresti főpolgármesteri mandátumáról az államelnökké választott Nicușor Dan
2025. május 23., péntek

Illyés Gergely: a magyar közösség az országos közvélemény előtt pozitív helyzetben találta magát

Két hét alatt nagyot változott a politikai helyzet Romániában, az esélytelennek tartott jelölt végül legyőzte ellenfelét. A végeredményhez hozzájárultak a romániai magyarok is.

Illyés Gergely: a magyar közösség az országos közvélemény előtt pozitív helyzetben találta magát
2025. május 23., péntek

Őzet fogott be, ezer lejébe került

Ezer lejre bírságoltak az állatrendőrség egy csíkszentsimoni személyt, mert hatósági engedély nélkül tartott fogságban egy őzet – közölte pénteken a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Őzet fogott be, ezer lejébe került
Őzet fogott be, ezer lejébe került
2025. május 23., péntek

Őzet fogott be, ezer lejébe került

2025. május 23., péntek

Idén a szabadság jegyében rendezik meg a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivált

A nyár egyik legmeghatározóbb gyergyószentmiklósi közösségi eseménye, a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivál idén június 19. és 22. között várja a látogatókat. Az idei rendezvénysor a szabadság témája köré épül.

Idén a szabadság jegyében rendezik meg a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivált
2025. május 23., péntek

Útjaik százfelé válnak, de szívük egy célért dobog – ballagnak a sepsiszentgyörgyi végzősök

Csaknem hatszáz sepsiszentgyörgyi diákot búcsúztattak el pénteken a belvárosi református templomban megszervezett ökumenikus istentiszteleten. A ballagók útravalója bátorság, szeretetet, és tisztesség.

Útjaik százfelé válnak, de szívük egy célért dobog – ballagnak a sepsiszentgyörgyi végzősök
2025. május 23., péntek

Hasznosnak bizonyult az első csíkszeredai pályabörze

Megérte részt venni – így értékelték a csíkszeredai diákok az első pályabörzét. Az Erőss Zsolt Arénában ugyanis amellett, hogy több munkaadó kínálta pénteken a szabad állásait, a Hargita megyei középiskolák is népszerűsítették szakjaikat.

Hasznosnak bizonyult az első csíkszeredai pályabörze
2025. május 23., péntek

Esernyő vagy napernyő? – megvan, hogy milyen lesz június időjárása

Csapadékos idővel búcsúzik a május, de júniustól szárazabb, az évszakra jellemző időjárás várható, a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékletekkel – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 26-tól június 23-ig érvényes előrejelzéséből.

Esernyő vagy napernyő? – megvan, hogy milyen lesz június időjárása