Megkeseríti a méhészek életét a piaci helyzet. Tavaly viszonylag jó évet zártak, de a termés szinte eladhatatlanná vált
Fotó: Veres Nándor
A szupermarketekben megtalálható, gyanúsan olcsó mézek, az Ukrajnából vámmentesen érkező szintén olcsó méz, illetve a pénz értékének a romlása miatt eladhatatlanná váltak a helyben megtermelt mézek. A tavalyi termés nagy része még a méhészek raktáraiban áll, ahogyan az udvarhelyszéki méhészeket tömörítő egyesület vezetője fogalmazott, „a kutyának sem kell”. Az áldatlan helyzet miatt a hamarosan kezdődő méhészeti idény költségeire is csak azoknak a méhészeknek lesz pénze, akik rendelkeznek tartalékokkal.
2023. március 05., 12:552023. március 05., 12:55
A kedvezőtlen időjárás miatt sorra zárták a rosszabbnál rosszabb szezonokat a méhészek az elmúlt esztendőkben, a tavalyi volt az első az utóbbi években, amikor viszonylag jól alakult az idény. Ezúttal viszont az a gond, hogy
A tavaly kipergetett méz jó része még a méhészek raktáraiban áll, „a kutyának sem kell” – mondta el Ádám József, a főként udvarhelyszéki méhészeket tömörítő Örösi Méhész Egyesület elnöke. Az áldatlan helyzet oka az – magyarázta –, hogy
Volt olyan nagy bevásárlóközpont az országban, ahol 3,5 lejbe került a fél kilós kiszerelésű méz. „Az én kérdésem az, hogy az miből van, mert szinte a csomagolás is többe kerül. Két lej egy fél kilós kiszerelésű üveg. Ha azt mézpótló hamisítvánnyal töltenék meg, az is többe kerülne” – értetlenkedett a méhészegyesület vezetője. A további okokat illetően elmondta, hogy
– de a háborús helyzet miatt is szeretnék mielőbb eladni a mézet az ottani termelők –, azzal az árral pedig nem tudnak versenyezni az itteni méhészek.
Még úgy sem, hogy a méz nagybani felvásárlói ára csökkent, miközben az infláció hatására minden másnak emelkedett az ára 25–30 százalékot.
– magyarázta a méhész szakember. A gazdasági helyzet romlásának állítólag az a hatása, hogy
– fűzte hozzá Adám József. Kitért ugyanakkor arra is, hogy az olcsóbb vegyes virágméz iránti kereslet is csökkent, de az ára is: a 2021-es 13–14 lejes kilónkénti árról 12-re.
– fogalmazott Ádám József.
Sok méz ragadt benn a helyi méhészek raktáraiban, és bár az áru hosszú ideig eltartható,
Közeleg a szezonkezdés is, a költségek fedezésére viszont Ádám József szerint valószínűleg csak azoknak a vándorméhészeknek lesz pénze, akiknek vannak tartalékaik.
Nem csak az értékesítés jelent óriási kihívást a termelőknek, a méhészkedés is egyre nehezebb az utóbbi időben a mezőgazdasági vegyszerhasználat, a gépesítés, illetve az egyre szeszélyesebb időjárási jelenségek miatt.
„Régen, a nagyapáink idejében nekikezdtünk a havasi legelők kaszálásának valamikor júniusban, és az egészen augusztusig, szeptemberig tartott.
– panaszolta a szakember. A növényvédőszerek használatáról szerinte már szinte beszélni sem érdemes:
Ezek a szerek olyan erősek, hogy egy számítás szerint 2,5 dekagrammnyi mennyiség elég lenne a teljes magyarországi méhpopuláció, azaz 1,2 millió méhcsalád kipusztításához – érzékeltette a rovarirtó által jelentett problémát. Például a gombostű fejénél alig nagyobb repcemag által magába szívott vegyszer elegendő ahhoz, hogy egész életén át védje a belőle kikelt növényt, sőt, a neonikotinoid még repcemézben is kimutatható. „Ha a nektárból és a mézből kimutatható, akkor mi van a repceolajban? De ugyanez a helyzet a napraforgóval és a kukoricával is.
– fakadt ki a méhész, aki szerint rövid időn belül nagyon vissza fog esni a méhészetek száma, ha a helyzet nem változik. De annak a hatása a mezőgazdaságra is ki fog hatni, ugyanis a terméshozam-többletet mintegy húsz százalékos arányban a méhek által végzett beporzás eredményezi – mutatott rá az összefüggésekre a szakember.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
3 hozzászólás