„A kutyának sem kell a helyi méz”

Megkeseríti a méhészek életét a piaci helyzet. Tavaly viszonylag jó évet zártak, de a termés szinte eladhatatlanná vált •  Fotó: Veres Nándor

Megkeseríti a méhészek életét a piaci helyzet. Tavaly viszonylag jó évet zártak, de a termés szinte eladhatatlanná vált

Fotó: Veres Nándor

A szupermarketekben megtalálható, gyanúsan olcsó mézek, az Ukrajnából vámmentesen érkező szintén olcsó méz, illetve a pénz értékének a romlása miatt eladhatatlanná váltak a helyben megtermelt mézek. A tavalyi termés nagy része még a méhészek raktáraiban áll, ahogyan az udvarhelyszéki méhészeket tömörítő egyesület vezetője fogalmazott, „a kutyának sem kell”. Az áldatlan helyzet miatt a hamarosan kezdődő méhészeti idény költségeire is csak azoknak a méhészeknek lesz pénze, akik rendelkeznek tartalékokkal.

Széchely István

2023. március 05., 12:552023. március 05., 12:55

A kedvezőtlen időjárás miatt sorra zárták a rosszabbnál rosszabb szezonokat a méhészek az elmúlt esztendőkben, a tavalyi volt az első az utóbbi években, amikor viszonylag jól alakult az idény. Ezúttal viszont az a gond, hogy

nem tudják értékesíteni a megtermelt mézet.

A tavaly kipergetett méz jó része még a méhészek raktáraiban áll, „a kutyának sem kell” – mondta el Ádám József, a főként udvarhelyszéki méhészeket tömörítő Örösi Méhész Egyesület elnöke. Az áldatlan helyzet oka az – magyarázta –, hogy

a nagy bevásárlóközpontok polcai tele vannak gyanúsan olcsó mézekkel, továbbá az, hogy Ukrajnából vámmentesen érkezik a szintén olcsó méz, de az infláció is sokat rontott a méz iránti keresleten.

Volt olyan nagy bevásárlóközpont az országban, ahol 3,5 lejbe került a fél kilós kiszerelésű méz. „Az én kérdésem az, hogy az miből van, mert szinte a csomagolás is többe kerül. Két lej egy fél kilós kiszerelésű üveg. Ha azt mézpótló hamisítvánnyal töltenék meg, az is többe kerülne” – értetlenkedett a méhészegyesület vezetője. A további okokat illetően elmondta, hogy

Ukrajnából vámmentesen érkezik a méz Európába, tehát Romániába is, és mivel ott a termelési költségek sokkal alacsonyabbak, olcsóbban tudják adni a mézet is

– de a háborús helyzet miatt is szeretnék mielőbb eladni a mézet az ottani termelők –, azzal az árral pedig nem tudnak versenyezni az itteni méhészek.

Még úgy sem, hogy a méz nagybani felvásárlói ára csökkent, miközben az infláció hatására minden másnak emelkedett az ára 25–30 százalékot.

Az akácméznek például – aminek 2020-2021-ben 30–35 lej volt a kilónkénti ára, attól függően, hogy bioméz volt vagy hagyományos – nincs is nagybani felvásárlói ára, tehát ki sem alakult egy átlagár, annyira nincs kereslet iránta

– magyarázta a méhész szakember. A gazdasági helyzet romlásának állítólag az a hatása, hogy

a fogyasztók a drágább termékeket luxuscikként kezdik kezelni, és lemondanak róluk, az akácméz-fogyasztás emiatt több mint ötven százalékkal csökkent

– fűzte hozzá Adám József. Kitért ugyanakkor arra is, hogy az olcsóbb vegyes virágméz iránti kereslet is csökkent, de az ára is: a 2021-es 13–14 lejes kilónkénti árról 12-re.

Idézet
A helyi piacokon szerencsére még tartják az árukat a mézek, de nem jósolok hosszú életet ennek a helyzetnek sem”

– fogalmazott Ádám József.

Sok méz ragadt benn a helyi méhészek raktáraiban, és bár az áru hosszú ideig eltartható,

a méhészeteket bevétel nélkül nem lehet fenntartani.

Közeleg a szezonkezdés is, a költségek fedezésére viszont Ádám József szerint valószínűleg csak azoknak a vándorméhészeknek lesz pénze, akiknek vannak tartalékaik.

Kilátástalan jövő

Nem csak az értékesítés jelent óriási kihívást a termelőknek, a méhészkedés is egyre nehezebb az utóbbi időben a mezőgazdasági vegyszerhasználat, a gépesítés, illetve az egyre szeszélyesebb időjárási jelenségek miatt.

„Régen, a nagyapáink idejében nekikezdtünk a havasi legelők kaszálásának valamikor júniusban, és az egészen augusztusig, szeptemberig tartott.

Idézet
Most egy hét alatt letakarítják a legelőket a gépekkel. Gyakorlatilag a méhek nektár és virágpor nélkül maradnak. Nem tudom, ez ellen is mit lehetne tenni”

– panaszolta a szakember. A növényvédőszerek használatáról szerinte már szinte beszélni sem érdemes:

miközben a neonikotinoidok (rovarirtó szer) használata már évek óta be van tiltva az Európai Unióban, Románia minden évben halasztást kap erre vonatkozóan.

Ezek a szerek olyan erősek, hogy egy számítás szerint 2,5 dekagrammnyi mennyiség elég lenne a teljes magyarországi méhpopuláció, azaz 1,2 millió méhcsalád kipusztításához – érzékeltette a rovarirtó által jelentett problémát. Például a gombostű fejénél alig nagyobb repcemag által magába szívott vegyszer elegendő ahhoz, hogy egész életén át védje a belőle kikelt növényt, sőt, a neonikotinoid még repcemézben is kimutatható. „Ha a nektárból és a mézből kimutatható, akkor mi van a repceolajban? De ugyanez a helyzet a napraforgóval és a kukoricával is.

Idézet
Egyre nehezebb fenntartani a méhállományt, ezért vannak a hatalmas méhpusztulások is”

– fakadt ki a méhész, aki szerint rövid időn belül nagyon vissza fog esni a méhészetek száma, ha a helyzet nem változik. De annak a hatása a mezőgazdaságra is ki fog hatni, ugyanis a terméshozam-többletet mintegy húsz százalékos arányban a méhek által végzett beporzás eredményezi – mutatott rá az összefüggésekre a szakember.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák

Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák
2025. július 01., kedd

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról

Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról
2025. július 01., kedd

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön

Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön
2025. július 01., kedd

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program

Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program
2025. július 01., kedd

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok

Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok
2025. július 01., kedd

Elsőbbségadás elmulasztása okozta a kökösi motorosbalesetet

Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.

Elsőbbségadás elmulasztása okozta a kökösi motorosbalesetet
2025. július 01., kedd

Mostantól csak elektronikus személyit lehet igényelni Székelyudvarhelyen is

Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.

Mostantól csak elektronikus személyit lehet igényelni Székelyudvarhelyen is
2025. július 01., kedd

Ismét Székelyhon játék a GaGán!

Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!

Ismét Székelyhon játék a GaGán!
Ismét Székelyhon játék a GaGán!
2025. július 01., kedd

Ismét Székelyhon játék a GaGán!

2025. július 01., kedd

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Gyergyószentmiklóson

Szúnyog- és kullancsirtást végeznek Gyergyószentmiklós több pontján csütörtökön este 9 órától.

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Gyergyószentmiklóson
2025. július 01., kedd

Parajd jövője biztató, jelene azonban gondterhes

A mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban – fogalmazott Bíró Barna Botond. A hargitai tanácselnök szerint Parajd jelene nagyon nehéz, a jövője azonban biztató.

Parajd jövője biztató, jelene azonban gondterhes