Fotó: Pinti Attila
Bár a gyerekeket elkísérő önkénteseket – „sofőröket” – néha noszogatni kell, a lábbusz programban részvevő kisiskolások lelkesedése összességében nem hagyott alább sem Székelyudvarhelyen, sem a pedig Csíkszeredában. Tudni kell azonban, hogy a télies időjárási viszonyok között a megszokottnál kevesebb szülő engedi gyerekét, hogy gyalog sétáljon el a tanintézményekbe.
2023. február 06., 07:582023. február 06., 07:58
2023. február 06., 08:002023. február 06., 08:00
Már a második iskolai tanév, amelyben folyamatosan működik a székelyudvarhelyi lábbusz program, amely során önkéntesek kísérik el a gyerekeket a tanintézményekbe – tudtuk meg Simon Mária Tímeától, a projektet koordináló művelődési ház igazgatójától.
Már több intézmény, munkaközösség és más szervezet is vállalt „sofőrködést” a programban – múlt héten a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség helyi munkatársai teljesítették a szolgálatot –, de ha egy-egy jelentkező időközben vissza is mondaná, akkor vannak önkéntesek, akik beugranak helyettük – fejtette ki az igazgató. Mint mondta, szerencsés helyzetben vannak, hiszen
Az utasoknak is jól telik, rendszerint 50–100 gyerek gyűl össze – a létszám csak hidegebb időjárás esetén csappan meg – a hét útvonal találkozópontjainál. A sofőröket friss kávéval motiválják – a Vekker kávéközösség jóvoltából –, míg az utasok pontokat gyűjthetnek a gyakori részvétellel, és ezeket ajándékokra válthatják, valamint érdekes foglalkozásokon vehetnek részt. Simon Mária Tímea azt is elárulta, hogy sokszor maguk az önkéntesek is meglepik a gyerekeket lehetőségük szerint. Úgy érzi, hogy egy nagyon jó közösség alakult ki.
Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője közölte, érkeztek olyan megjegyzések a lakók részéről, hogy miért csak a városközponti tanintézetekbe kísérik el a gyerekeket, de tudni kell, hogy a Palló Imre és a Tompa László iskolához is szerveznek járatot. A lakótelepi iskolákhoz nehezebb lenne újabb járatokat indítani, hiszen ahhoz több önkéntesre lenne szükség. Ő egyébként egyik legkeményebb kihívásnak látja a kísérők beszervezését. A szóvivő hozzátette, a céljuk a program további fenntartása, erre még pénzt is különítettek el a költségvetésben.
A sepsiszentgyörgyi jó példát vették alapul Csíkszeredában, amikor tavaly ősszel ők is megszervezték a lábbusz programot, amely során hét útvonalon haladva kísérik el iskolába a gyerekeket az önkéntesek – tudtuk meg Tamás Csillától, a projekt egyik koordinátorától. Közölte,
A motiváció Csíkszeredában sem marad el, hiszen a programban részvevő gyerekek decemberben például kézműves foglalkozásokon, mézeskalácssütésen vehettek részt. Ennek is megvolt a hangulata, hiszen közösségi kovácsolódhattak a részvevők, ami érződik a séták során, hiszen azóta szívesebben beszélgetnek, nevetnek egymással a kicsik.
Fotó: Pinti Attila
Tamás Csilla rámutatott, tapasztalata szerint a hidegebb időjárási viszonyok között kevesebb szülő engedi gyalog a gyerekét iskolába – átlagosan huszonötön vesznek részt. Arra biztatja a szülőket, hogy ne idegenkedjenek a programtól, hiszen a kicsik szocializálódhatnak, mozoghatnak és jól is érezhetik magukat biztonságos körülmények között a kísérőknek köszönhetően. Hozzátette, csatlakozzanak ugyanakkor „sofőrként” is a járatokhoz, hiszen az is nagy élmény lehet. Önkéntesnek egyébként bárki jelentkezhet – egy, a program Facebook-oldalán is közzétett formanyomtatvány kitöltésével –, a munkaközösségek például jó kis csapatépítőt jelenthet a részvétel. A kísérők beszervezésével egyébként rendszerint nincs nagy gondjuk, de ha mégis kevesebben jelennek meg vártnál a reggeli találkozóhelyeken, akkor rendszerint számíthatnak a helyi rendőrség csapatára.
Összességében a koordinátor úgy érzi, hogy még vannak nehézségek a programmal kapcsolatosan – ami nem csoda, hiszen nem is olyan rég indult –, de az ő és a részvevők lelkesedése töretlen, így mindenképp folytatni fogják.
– fogalmazott.
A csendőrség is csatlakozott
Kíváncsiak voltunk a székelyudvarhelyi gyerekeket múlt héten kísérő csendőrök tapasztalataira is, ezért telefonon kérdeztük a hatóság Hargita megyei szóvivőjét. Gheorghe Suciu lapunknak elmondta, szerinte egy példaértékű programról van szó, hiszen az a gyerekek egészséges életmódját, ugyanakkor a szocializációját is elősegíti.
„Mi szívesen veszünk részt hasonló programokban, amikor a mindennapi, a közrend biztosításával kapcsolatos munkánkon túl egy másfajta, emberközelibb kapcsolatot alakíthatunk ki a közösséggel, amelynek mi is részesei vagyunk. Az egyenruha mögött mi is emberek vagyunk, akiknek családjuk, gyerekeik vannak” – fogalmazott. Közölte, kollégáik többsége a munkaidején kívül, önkéntesen vállalta, hogy vigyáz az iskolába igyekvő gyerekekre, hiszen fontosnak tartják a kicsik biztonságát. A részvevők szerint közösségfejlesztő hatása is van a közös sétának, hiszen a kísérők és az utasok szemtől szemben találkoznak, ami nem pótolható egy telefonhívással vagy a közösségi médián keresztül történő kapcsolatfelvétellel.
Arra is kitért, hogy számos pozitív visszajelzés érkezett hozzájuk az ország más részeiről a kezdeményezéssel kapcsolatban: többen úgy vélik, hogy minden településen szükség lenne egy ilyen programra.
Nem hirdetett ítéletet a Maros Megyei Törvényszék szerdán a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, ezt egy későbbi időpontra halasztották.
Fiatal tehetségek és a Csíki Kamarazenekar ad hangversenyt Csíkszeredában április 7-én, hétfőn. A koncerten megismerkedhet a közönség a bemutatkozásra váró, Nagy István Művészeti Középiskola diákjaival.
A legfőbb ügyészség vádat emelt szerdán Ion Iliescu exállamelnök és Petre Roman volt miniszterelnök ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében.
Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
A Rétyi Nyír víkendtelepének közelében támadták meg a kutyák a félmaraton-futásra készülő amatőr futót, akit végül a kutyák gazdájának a megjelenése mentett meg a nagyobb bajtól – de két harapást így is elszenvedett.
Medvék járnak a marosvásárhelyi Somostető területén, a vadak különösen éjszaka merészkednek elő. Az esetről a Marosvásárhelyi Állatkert osztott meg vieófelvételt.
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
szóljon hozzá!