Szucher Ervin
2018. január 03., 14:162018. január 03., 14:16
2018. január 03., 14:462018. január 03., 14:46
Új, eddig teljesen ismeretlen élőlényfajta árasztotta el az óév utolsó napján Marosvásárhelyt.
A városháza által a 2017. december 31-én végzett gyors kutatás eredményeiből kiderült, hogy egy olyan ázsiai eredetű, elevenszülő, méhlepényes emlősfajról van szó, mely
Orrból és szájból ugyan mindössze egy-egy darab van neki, de ezzel is lényegében a homo sapiensre hasonlít.
Kedves tragumúráknak nevezte a marosvásárhelyi magyarokat a városháza hivatalos Facebook-oldalán megjelent, szilveszteri utcai mulatságra hívogató szöveg, amely pár perc alatt futótűzként terjedt, és jelentős felháborodást váltott ki. A kommunikációs osztály vezetője szerint tévedni emberi dolog.
Állítólag több tízezer példány is fellelhető a városban, de elszórtan vidéken, az ország más régióiban, sőt a tengeren túl is előfordul. Bár nem tudni, hogy az új faj tagjai közül ki milyen életkorú, a polgármesteri hivatal kutatócsoportja azt is kiderítette, hogy valamennyi egyednek január elsején volt a születésnapja, rögtön, miután a főtéri toronyóra elütötte az éjféli tizenkettőt.
Nos, ha nem lenne egyben bosszantó, megalázó és siralmas, még azt mondanám, hogy nevetséges az az óévi üzenet, amellyel a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal kedveskedni próbált a város magyarságának. De
Lehet, hogy a szöveg megfogalmazója már jóval az újévi koccintás előtt a pezsgő hatása alatt bizsergett, ám az is megeshet, hogy jobban bízott saját tudásában, mint azokéban, akiknek esetleg anyanyelvükként ismerik a magyart. Persze az sincs kizárva, hogy egyszerűen nem tudta, miként nevezik magyarul a marosvásárhelyieket.
Tényleg okleveles tolmácsra volna szükség abban a városban, ahol a legtöbb romániai magyar él egy tömbben, ahhoz, hogy valaki megsúgja a városháza nemzetközi közkapcsolati osztályát irányító személynek, hogy Tîrgu Mureş neve magyarul Marosvásárhely és nem Tragumúra, lakói meg marosvásárhelyiek és nem tragumúrák? Hisz ezt magyar, román, cigány egyaránt, nem sokkal az anyjából való kipottyanás után megtanulja, arról nem is beszélve, hogy polgármesterré választása után, 2000-ben Dorin Florea is a leghamarabb – és azóta is egyedüli köszöntésként – a „kédvés morozsvásárheliek, jó nopot kivánok”-at magolta be.
A valós kétnyelvűség mellőzéséért vagy folyamatos megcsúfolásáért azok is legalább annyira ludasok, akik szemüket behunyják, amikor nyelvünket nem ismerő személyek próbálják megmondani, miként kell magyarul helyesen leírni a községházát, vagy fülüket bedugják, amikor rangos kulturális vagy egyházi rendezvényeinket olyan közpénzekből megfizetett jópofizók konferálják a cifrapalota színpadáról, akik „azt hinni, jól állni a fele apă, fele víz” beszédstílus.
Azokra a romániai magyar politikusokra gondolok, akik képtelenek érvényt szerezni a közösségi jogoknak, a nyelvi chartának, a közigazgatási törvénynek. Azokra, akik lehet, hogy nem is többek némi tragumúrákoknál.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
6 hozzászólás