Lezárult az a projekt, amelyet a Mentsétek meg a gyermekeket Maros megyei szervezete, illetve az Actus Dramatikus, a Maros Megyei Sürgősségi Kórház és a Maros Megyei Tüdőklinika gyerekrészlege kezdeményezett a gyerekek tuberkulózis (TBC) fertőzésének csökkentése céljából.
2011. május 31., 17:222011. május 31., 17:22
2011. május 31., 19:242011. május 31., 19:24
Sok szülő pénzhiányra hivatkozva egyáltalán nem viszi orvoshoz beteg gyerekét
A legtöbb megbetegedést és tragédiát valójában nem is a baktérium okozza, hanem az információhiány, ugyanis sok szülőnek nincs tudomása arról, hogy a gyerekek ingyen hozzájuthatnak a kezeléshez – derül ki a projektet kezdeményező szervezetek felméréséből. A tuberkulózis (TBC) vagy régi nevén gümőkór az egyik legtöbb áldozatot szedő betegség a világon. Ma már gyógyítható, ám így is több mint kétmilliárd embert fertőzött meg a betegséget okozó Mycobacterium tuberculosis baktérium.
A Maros megyében zajló projekt május 31-én zárult, s legfőbb célja a betegséggel kapcsolatos tudnivalók, a tünetek és a terjedésre vonatkozó információk megosztása volt, de a különböző foglalkozások, játékok révén lelki és érzelmi támogatást is nyújtottak a fertőzött gyerekeknek.
A kampány kezdeményezői úgy vélik, Maros megyében a legtöbb tuberkulózissal fertőzött felnőtt azzal sincs tisztában, hogy gyerekeiket megfertőzhetik. Számos szerényebb körülmények között élő szülő pedig anyagi okokra hivatkozva egyáltalán nem, vagy csak későn viszi gyerekét orvoshoz, noha 18 év alatt nem kell fizetni a kezelésért. A betegeket kizárólag kórházban, orvosi felügyelet alatt lehet gyógyítani, sokan pedig nem hajlandók erre. A projekt kezdeményezői többek között őket próbálták informálni lehetőségeikről, ugyanis számos fertőzött gyerek és családjaik az információhiány miatt szorul a társadalom peremére.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!