Az igazság teljesen más, mint amit az eddigi tapasztalatainkból ismerünk

Az igazság teljesen más, mint amit az eddigi tapasztalatainkból ismerünk

Fotó: Tuchiluș Alex

Háború és béke – Kül- és biztonságpolitikai korszakváltás határán címmel tartottak beszélgetést Tusványos első napján a Lőrincz Csaba-sátorban. Hogyan változik a geopolitikai helyzet, és melyek erre a legfontosabb kérdések és válaszok? Többek között ezekről is szó esett.

Péter Beáta

2024. július 24., 19:282024. július 24., 19:28

Érezhető, hogy változik a hangulat a nyugati világban, és talán mégiscsak sikerül véget vetni a háborúnak, de mi lesz utána? – tette fel a kérdést a panelbeszélgetés moderátora, Boris Kálnoky, a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány Média Iskolájának vezetője.

Németh Zsolt: kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett

Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke négy kérdést érintett, elsőként felhívta a figyelmet a Patrióták Európáért politikai pártcsalád megszületésére, és arra, kulcsfontosságú kérdés, hogy milyen arculatot fog ölteni. Mint mondta, a természet adta jogoknak és írott jogoknak a védelme egyaránt fontos lesz az elkövetkezendő időszakban, és felhívta a figyelmet az egyéni jogok mellett a Kárpát-medencében a közösségi jogok védelmének fontosságára is mint az interetnikus kapcsolatok rendezésének az eszközére.

Ezt követően az orosz–ukrán, azaz a keleti front kérdésére tért át. „Hangsúlyosan kell föllépnünk azzal a gondolatmenettel, hogy

Idézet
amikor mi békéről beszélünk, akkor nem kapitulációra akarjuk rávenni Ukrajnát, hanem ellenkezőleg. Úgy gondoljuk, hogy az ukránoknak nem dolgozik az idő.

És az ukránok számára az európai, demokratikus és szuverén jövő akkor lesz lehetséges, ha a lehető legrövidebb időn belül sikerül elérni a tűzszünetet, és sikerült elindítani azt, hogy ne a tábornokok, hanem a diplomaták befolyásolják a folyamatokat. De ehhez hangsúlyoznunk kell, hogy kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett is, még akkor is, ha Ukrajna területi integritása támogatásának és megvalósításának a hogyanját, azt nem kívánjuk mi megmondani.”

Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Hangsúlyozta, a jelenlegi háborús helyzetben beszélni kell a másik háborúról is, ez pedig a közel-keleti háború, hiszen október hetedikével kiújult egy több tízezer áldozatot követelő brutális konfliktust, és ennek a déli frontnak a keleti front és a nyugati helyzet után szintén megfelelő figyelmet kell szentelni.

Végül a globális erőviszonyok kérdését említette. „Szemmel láthatóan van egy olyan teória, hogy itt egyfajta globális multipolaritás irányába mozgunk. Ha valamilyen irányba mozgunk, akkor ez alapvetően egy bipolaritás. Egy kínai–amerikai bipolaritásnak vagyunk nyomon kísérői. Ennek kapcsán fogalmazódott meg az az evidens nézet, hogy

Idézet
nem érdekünk a blokkosodás.

Nyilvánvaló, hogy nem érdekünk a blokkosodás. Ugyanakkor, fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a blokkosodás csak az egyik folyamat. A másik folyamat, hogy egyre intenzívebb a kínai–amerikai egymásrautaltság és a kínai-amerikai együttműködés is.”

Kiemelte, meg kell találni azt a pillanatot, hogy akár az amerikai, akár a kínai viszonylatból hogyan lehet a legtöbbet kihozni. „Világossá kell tennünk, hogy a keleti nyitás, vagy a kínaiakkal való együttműködés egyáltalán nincs ellentétben a NATO, illetőleg az Európai Unió iránti elkötelezettségünkkel. A kettő egymás mellett nagyon jól megfér.”

A világ nem lesz többet olyan, mint amilyen volt

Szilágyi Zsolt, a Pro Universitate Partium Alapítvány kuratóriumi tagja úgy véli, most olyan változásokat élünk meg, ami után nem túlzás azt mondani, hogy a világ nem lesz többet olyan, mint amilyen volt azelőtt. Mint mondta, egy markáns európai akarat nélkül tulajdonképpen a nagyhatalmaknak van kiszolgáltatva Európa is. És egy fegyveres konfliktus esetén bizony rádöbben arra, hogy mennyire „védtelen”.

Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Azt is hozzátette, látható, hogy nem lettek jobbak a Nyugat esetleges tárgyalási pozíciói, vagy Ukrajna esetleges tárgyalási pozíciói a háború előrehaladtával. „Két logika figyelhető meg a nyugat-európai országoknak az orosz háborúhoz való viszonyulásában. Az egyik egy kicsit hidegháborús logika.”

Hozzáfűzte, a hidegháborús logika szerint le kell gyengíteni a háborúval Oroszországot, és ezzel visszaszorítani, és olyan mennyiségű fegyvert felhalmozni, hogy az oroszok, az orosz gazdaság ezt ne bírja. De az orosz gazdaság képes volt két év alatt egy hadigazdaságra átállni, tehát nem roppant meg, és az sem igaz, hogy az energiaembargó túlságosan fájna nekik – hangsúlyozta.

Szilágyi szerint a másik a diplomáciai logika, amely szerint nincs a konfliktusnak megoldása, kimenetele, vége a harctéren, mert

simán beállhat egy olyan kisebb-nagyobb intenzitással létező állófront, vagy a konfliktus olyan típusú lefagyása, amely nem tűzszünetet jelent, hanem egy háborús állapot konszolidálását,

ami viszont tovább fogja gyengíteni Európa gazdaságát és Európa esélyeit.

Mesterházy Attila: blokkosodás zajlik

Mesterházy Attila, a Szocialisták és Demokraták baloldali párt elnöke visszautalt Orbán Viktor miniszterelnök tavalyi tusványosi beszédére, amikor is úgy fogalmazott, hogy a politikát három idősíkon érdemes értelmezni: taktikai, stratégiai és történelmi.

Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

„A miniszterelnöknek a politikája külpolitika tekintetében téves, a taktikai, a stratégiai és a történelmi idősíkon is.” Felszólalásában kiemelte, a bipoláris világrend összeomlása után létrejött egy unipoláris világ, amiben az Egyesült Államok maradt az egyetlen szuperhatalom. Egyetért azzal – hangzott el –, hogy blokkosodás zajlik, és hangsúlyozta, hogy a blokkosodás Magyarországnak nem érdeke.

Idézet
Nem jó helyzetbe kerül Magyarország, hogyha ez a blokkosodás tovább folyik.

Ebben a helyzetben általában az szokott lenni az elvárás, hogy a saját szövetségesi rendszerünk felé húzódunk. Tehát mi elkezdjük segíteni azt a szövetségesi rendszert ebben a konfliktusban, még akkor is, hogyha valóban ez nehézségeket is okozhat Magyarország számára. (…) Szerintem Orbán Viktor nem hasznos idióta, hiszen a hasznos idióta nem tudja, hogy miért csinálja azt, amit csinál. A magyar miniszterelnök tudatosan csinálja azt, amit csinál, és ez egy racionális gondolkodásból téves helyzetértékelés, téves jövőkép. De mégis racionális megfontolás alapján próbálja Magyarországot lehorgonyozni ahhoz a szövetségesi rendszerhez, ahová soha nem akartunk és soha nem is tartoztunk.”

A béke általában rendkívül költséges, a háború kevésbé

Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakciójának vezetője három témát érintett beszédében: az orosz–ukrán háborút, a Közel-Keletet és a Távol-Keletet. Mint mondta, az orosz–ukrán háború kapcsán az látható – főként az utóbbi hónapokban –, hogy egy állóháború zajlik. A frontfonalak nem igazán mozognak, és katonai szempontból nem lehet komoly jóslatokba belemenni ebben a pillanatban, hogy mi lesz ennek a háborúnak a kimenetele.

„Ami a béketárgyalásokat és a diplomáciai tárgyalásokat illeti, jelenleg úgy tűnik, hogy az ukrán politikai elit úgy gondolja, hogy ha ezek a tárgyalások beindulnának, tekintve valamennyire a katonai helyzetet is, ez kizárólag az orosz érdekeknek kedvez. (…) De nyilván az egy közhely és egy alapvetés, hogy egy háborúnak végül is bizonyos tárgyalásokon lehet csak véget vetni.”

A Közel-Kelettel kapcsolatban kifejtette, meglátása szerint

október 7-én megdőlt egy olyan izraeli biztonsági feltételezés és hipotézis, amely éveken keresztül működött, nevezetesen az, hogy a fal megvédi Izraelt a terrortámadástól.

Áttérve a harmadik kérdéskörre, Kínára és a Távol-Keletre, kifejtette: „Ami világháborúhoz vezethet, az a Kína és az Egyesült Államok szembenállása. (…) Trump idejében Trump nagyon sok olyan intézkedést hozott, aminek az volt a célja, hogy az Amerikai Egyesült Államok Kínával szemben határozottan lépjen fel, és azt is hozzátenném, hogy Biden, a demokrata adminisztráció viszont nem sokat változtatott ezzel kapcsolatosan. Tehát nekem van egy ilyen hipotézisem, hogy valamennyire létezik egy konszenzus a republikánusok és a demokraták között, hogy hogyan kell Kínához viszonyulni, és itt a kemény vonalat értem a konszenzusnak, ami nem biztos, hogy feltétlenül jó.”

Elmondta, jelenleg Kína és az Egyesült Államok viszonyát három strukturális tényező befolyásolja:

  • a gazdasági erő,

  • a geopolitikai félelem, ami jellemzi ezt a viszonyt,

  • valamint egy nagyon mély strukturális bizalmatlanság a két ország között.

A panelbeszélgetés meghívottjaként jelen volt Mihai Răzvan Ungureanu egyetemi tanár, Románia korábbi miniszterelnöke. Hangsúlyozta, valójában nincsenek válaszok, és meg kell fogalmaznunk válaszokat a kérdéseinkre. „Hajlamosak vagyunk a békéről beszélni. Hajlamosak vagyunk a háború értelméről vitatkozni, miközben az igazság jelen pillanatban teljesen más, mint amit az eddigi tapasztalatainkból ismerünk. (...)

Idézet
Hogy mit kellene tennünk a következő hónapokban, években, arra még mindig nincs megoldásunk”

– mutatott rá. Mit jelent a győzelem ebben az esetben? – tette fel a kérdést. „Hajlamosak vagyunk a győzelem klasszikus megnevezését adni: valaki elveszíti és valaki megnyeri a csatát.” A béke általában rendkívül költséges, a háború kevésbé – hangzott el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 24., szerda

Körforgalom épül a kőkereszt helyén – Gyergyószentmiklós számtalan pontján dolgoznak

Elkezdődtek a munkálatok a Gyergyószentmiklóst Maroshévízzel összekötő és a várost átszelő országút, illetve a Tűzoltó utca találkozásánál. Egy új körforgalmat építenek, ezért az ott több száz éve álló kőkeresztet elmozdították.

Körforgalom épül a kőkereszt helyén – Gyergyószentmiklós számtalan pontján dolgoznak
2024. július 24., szerda

Villám csaphatott egy melléképületbe Szentegyházán

Valószínűleg egy villámcsapás miatt gyulladt ki egy gazdasági épület Szentegyházán szerdán.

Villám csaphatott egy melléképületbe Szentegyházán
2024. július 24., szerda

Honeybeast: a legnagyobb öröm, ha érezni lehet a közönség háláját

A Honeybeast nem tartja magát zárkózottnak, számukra rendkívül fontos, hogy a rajongóikkal személyes kapcsolatot tudjanak kialakítani. Közönségtalálkozón beszéltek a dalszerzés folyamatáról, az együttes dinamikájáról.

Honeybeast: a legnagyobb öröm, ha érezni lehet a közönség háláját
2024. július 24., szerda

Második égszakadás pár óra alatt Tusványoson – fotók

Nem fogadta kegyeibe az időjárás eddig a tusványosozókat: kedden a nyitókoncertek előtt esett, szerdán délután pedig előbb két óra körül szakadt le az ég, egy-két órás szünet után aztán másodjára is.

Második égszakadás pár óra alatt Tusványoson – fotók
2024. július 24., szerda

A határokon túl, egy nemzetként, sztereotípiák nélkül

Erdélyiek, vajdaságiak, kárpátaljaiak, muravidékiek, olyan magyarok, akik az anyaország határain túlról erősítik a nemzeti egységet – létezünk, tudunk egymásról, mégsem kapcsolódunk igazán.

A határokon túl, egy nemzetként, sztereotípiák nélkül
2024. július 24., szerda

A fa eléri azt az életkort, amikor ki kell vágni

A politikusok szerepéről az erdővédelemben témában beszélgetett Nagy István agrárminiszter és Tánczos Barna szenátor Tusványos második napján. A beszélgetés során szó esett Magyarország és Romániai erdészeti kérdéseiről.

A fa eléri azt az életkort, amikor ki kell vágni
2024. július 24., szerda

Elballagot az utolsó MOGYE-s évfolyam

Felemelő ünnepségen búcsúztatták el szerdán azt a több mint háromszáz magyar végzős hallgatót, akik idén fejezték be tanulmányaikat a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetemen. Évek óta külön szervezik meg a magyar végzősök ballagását.

Elballagot az utolsó MOGYE-s évfolyam
Elballagot az utolsó MOGYE-s évfolyam
2024. július 24., szerda

Elballagot az utolsó MOGYE-s évfolyam

2024. július 24., szerda

Az identitás erősítésében fontos szerepet játszanak a támogatások

Az identitás erősítésének fontosságáról és az ebben szerepet vállaló Nemzetpolitikai Államtitkárság programjairól tartott beszámolót Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán Tusványoson.

Az identitás erősítésében fontos szerepet játszanak a támogatások
2024. július 24., szerda

Árvízkészültséget rendeltek el az ország nagy részére, Székelyföld is érintett

Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) szerdán négy megye folyóira másodfokú, 28 megye folyóvizeire pedig elsőfokú árvízriasztást rendelt el – számolt be az Agerpres.

Árvízkészültséget rendeltek el az ország nagy részére, Székelyföld is érintett
2024. július 24., szerda

Újabb elhagyott autókat szállítottak el Sepsiszentgyörgy közterületéről

Idén immár harmadik alkalommal szállított el elhagyott autókat közterületről a Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség. A járműveket egy ideig még visszaválthatják a tulajdonosaik.

Újabb elhagyott autókat szállítottak el Sepsiszentgyörgy közterületéről
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!