Fotó: Boda L. Gergely
Az 1989 előtti időszakban minden zöldségpiacon kötelezően ki kellett függeszteni a jóváhagyott árjegyzéket (mercurial), s ezt az árusoknak, őstermelőknek be kellett tartaniuk, különben bírságolták őket. A Maros Megyei Tanács február 24-éig közvitára bocsátja azt a határozat-tervezetét, amelyben a múlt évi szabadpiaci átlagárak alapján vetnének ki jövedelemadót azokra, akik termőföldjeiket úgy adták bérbe, hogy ellenértékként terményeket kapnak.
2010. február 15., 15:362010. február 15., 15:36
2010. március 08., 11:532010. március 08., 11:53
Fotó: Boda L. Gergely
Írásban közölhetik az érdekeltek véleményüket erről, s csak ajánlat-, illetve javaslatként fogják kezelni a tanács iktatóirodájába benyújtott, vagy a cjmures@cjmures.ro honlapra elküldött olyan hozzászólásokat, amiket e tárgyban tesznek az érdekeltek.
Célkeresztben a földbérlet ellenértékének megadóztatása
Az indoklásban az áll, azért van szükség átlagárak megállapítására, hogy az adóhivatal ellenőrizhesse a bérbeadott földek utáni jövedelmet, amennyiben bérleti díjként terményeket szabnak meg. Átiratban kérték a megyei mezőgazdasági és vidékfejlesztési igazgatóságtól, valamint a mezőgazdasági szakatanácsadó hivataltól a 2009-es piaci gabona-átlagárakat.
Mennyi az annyi?
A két mezőgazdasági szakhivatal szerint az elmúlt évben a megyebeli piacokon 0,50 lejt fizettek egy kiló búzáért, takarmánybúzáért, 0,45 lejt az árpáért, sörárpáért, kukoricáért és 0,40 lejt egy kiló zabért.
Tucatnyi gazdálkodóval beszélgettünk, akik valamennyien arra esküsznek, hogy ennyiből nem lehet előállítani a gabonát. Egy hektár gabonaföld megművelése, a növényápolás, betakarítás, a gabona szárítása, raktározása, szállítása 2000 lejes kiadásra rúg. Ilyen költségek mellett – jó terméssel, hektáronkénti 3500 kilóval számolva a búzánál, ami nálunkfelé igen ritka terméshozam – egy kilót legkevesebb 58 baniért kellene eladni ahhoz, hogy a költségek megtérüljenek. De csak a költségek. Ahhoz, hogy a saját munka értéke is benne legyen, meg némi haszon is származzon, ennél jóval magasabb árra lenne szükség.
Hol a veszély?
Ha ezeket az árakat veszik alapul a bérelt területek jövedelemadójának kiszámításakor, egy mesterséges értéket kapunk, aminek semmi köze a valósághoz. Mert a gabona reális ára nem ennyi lenne, még akkor sem, ha a csökkenő világpiaci árakat veszük figyelembe. De eszerint fizet majd a bérbeadó és életjáradékkal „megtámogatott” gazda. A bérlőt nem érdekli, a piacot még annyira sem, az államot meg vajmi kevéssé, hogy tulajdonképpen mi is történik a mezőgazdaság háza táján.
Baj csak akkor lesz, ha tulbuzgónak mutatkozik majd a megyei tanács, s ezeket az átlagárakat kifüggeszteti a gabonapiacokon, mint irányadót. Mert az egyértelmű, hogy akkor eltűnik a piacokról az a kevéske gabona is, ami még ott van. Ugyanis 8 banis veszteséggel senki nem lesz bolond búzát árulni.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!