Árpádházi Boldog Jolán sírhelye. Forrás: Magyar Kurír
A több szálon szövődött lengyel–magyar barátság egyik történelmi jelentőségű munkálójára, a ferencesek és Lengyelország patrónájára, Árpád-házi Boldog Jolánra emlékezik hérfőn a katolikus egyház.
2020. június 15., 14:282020. június 15., 14:28
IV. Béla és Laszkarisz Mária leánya királyi és szenteket adó családban látta meg a napvilágot 1235 táján. Nővére Szent Kinga, húga Szent Margit, nagynénje Árpád-házi Szent Erzsébet és Prágai Boldog Ágnes. Élete első öt évébe beleesett a tatárjárás is. Utána szülei Krakkóba vitték, ahol nővérének, Kingának Boleszláv lengyel király feleségének a gondjaira bízták. 1256-ban a kaliszi és gnieznói herceg, a Jámbor melléknévvel illetett Boleszláv felesége lett.
Jolán sokat imádkozott és vezekelt. Maga nevelte gyermekeiket, Hedviget, Annát és Erzsébetet.
Boleszláv 1279-ben halt meg. Jolán ekkor elosztotta vagyonát az egyház és a rokonai között, és visszatért Kingához a krakkói udvarba.
Miután nővére is megözvegyült, az ószandeci klarissza kolostorba vonultak, és egészen Istennek szentelt életet éltek. Kinga halálát követően, Jolán 1292-ben átment a férje által alapított gnieznói kolostorba.
Szentség hírében halt meg 1298. március 6-án. A kolostor kápolnájában temették el.
Sírját a zarándokok sokasága látogatta, és rendkívüli események helyszínévé vált. Boldoggá avatását 1631-ben indították el.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!