Ambrus Irén: az orvoslás egy csodálatos munka

Ha elölről kezdhetné, ugyanezt csinálná az infektológus főorvos •  Fotó: Pinti Attila

Ha elölről kezdhetné, ugyanezt csinálná az infektológus főorvos

Fotó: Pinti Attila

Kitartás és alázat – talán ez a két szó jellemzi legjobban Ambrus Irén csíkszeredai infektológus főorvos szakmai pályafutását, magánéletét. Embernek maradni minden körülmények között – ezzel az útravalóval indult el a csíksomlyói szülői háztól, így nem is csoda, ha több mint negyvenéves pályafutását is ennek szellemében élte meg a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségeket kezelő osztályán.

D. Balázs Ildikó

2024. szeptember 22., 11:312024. szeptember 22., 11:31

– Megvan az a pillanat, amikor eldöntötte, hogy orvosi pályára lép?

– Meg. Csíksomlyón végeztem az általános iskolát, már akkor nagyon érdekelt a biológia, nagyon szerettem bíbelődni az állatokkal. Hatodik osztályos koromtól egészen tizenegyedikig sportoltam, sífutásban és tájfutásban értem el szép eredményeket. Tizenegyedik osztályos voltam, amikor Temesvárra kerültem az Országos Biológia Olimpiászra, és ez volt az a fordulópont az életemben, amikor végérvényesen eldöntöttem, hogy orvos leszek. Abbahagytam a sportolást, és nagyon komolyan tanulni kezdtem.

Az orvosi egyetemen abban az évben heten-nyolcan voltunk egy helyre, másodiknak jutottam be.

Az egyetemen is sportoltam még három évig, a tájfutást folytattam. 1979-ben fejeztem be egyetemi tanulmányaimat, abban az időben a pálya elején volt három év gyakornokoskodás, azaz a kórház különböző osztályaira kerültünk, ahol hat-hat hónapot töltöttünk, minden hat hónapban vizsgáztunk, majd ezt a vizsgajegyet hozzáadták a hat év médiájához, és aszerint volt a kinevezés. Én Déván egy évet, Besztercén pedig két évet gyakornokoskodtam. 1982-ben, akkor szültem a második gyerekemet, a Beszterce-Naszód megyei Szászlekencére neveztek ki körzeti orvosnak, de nem jártam dolgozni, mert gyereket neveltem. 1983-ban versenyvizsgára jelentkeztem, Marosvásárhelyen volt a fertőző- és járványtan vizsga, amelyen sikerült elnyernem Temesváron egy posztot. A férjem Besztercén volt orvos, a gyermekeim a nagyszülőknél, s hogy közelebb kerüljek a családomhoz, Kolozsvárra jelentkeztem szakképzésre, aztán egy év Kolozsvár után következett egy év Marosvásárhely, majd

1985-ben sikerült hazajönnünk, és a csíkszeredai kórház fertőző betegségeket kezelő csíksomlyói osztályán kezdtem dolgozni.

1989-ben kineveztek a kórház medikális igazgatójává, nem kérdezték, hogy akarom-e vagy sem, fiatal voltam, tapasztalatlan. Átmeneti időszak lett volna, de nagyon próbára tett szakemberként is, és emberileg is. Persze mindeközben végig dolgoztam az osztályon is. 1991- ben főorvos lettem, majd 1992-ben osztályvezető. Pályafutásom során különböző szakvizsgák, versenyvizsgák, konferenciák, felkészítők, továbbképzések sokasága következett, de ez beletartozik egy orvos életébe. Arany János mondása volt számomra az útmutató, „legnagyobb cél pedig itt, e földi létben, / Ember lenni mindég, minden körülményben”.

– Gondolom, hogy ez az élete mottója is.

– Erre neveltek a szüleim. Édesapám öt évig volt fogságban, ez is, és a kollektivizálás is nagyon mély sebeket ejtett a családon. Gyermekként sokszor kihallgattam a felnőttek beszélgetését, megrázó dolgokat hallottam. De azt mindig elmondták, hogy az életben mindig tisztességesnek kell lenni.

– Rejtélyesnek tűnő betegségek, folyamatos kihívások egy gyorsan változó világban – talán így lehetne egyszerűsíteni egy infektológus főorvos mindennapjait. Pályafutása során feltételezem több alkalommal is szembesült újabb s újabb fertőző betegségek megjelenésével.

– Sok minden történt az évek alatt, amikor is szükség volt a helyzet pontos és helyes felismerésére. 1990-ben jelent meg például hivatalosan Romániában is a szerzett immunhiányos állapot, azaz az AIDS. Addig is volt, de mindaddig tilos volt erről beszélni, azaz már 1989 előtt voltak esetek, de hivatalosan csak utána. Nem volt eszköz, amivel védekezzünk, és ott voltak a betegek. Általában 2-3-4 éves kisgyerekeket hoztak hozzánk, jól emlékszem, az elsőt Kostancáról hozták, aztán érkeztek felnőttek is. Voltak nehéz pillanatok is.

Az első hat évben nagyon sok beteget elveszítettünk, nem volt kezelés, aztán szerencsére fokozatosan megjelentek a piacon az antiretrovirális gyógyszerek.

Egyébként Románia nagyon topon volt a kezelésben, minden gyógyszer elérhető volt, ami újonnan megjelent. Ahogy bevezették a kombinált terápiát, kezelni tudtuk a betegséget, nem veszítettünk el pácienseket. Szerettem ebben a patológiában dolgozni annak ellenére, hogy tényleg veszélyes volt. Jó eredményeink voltak ahhoz képest, hogy eleinte ez egy halálos, gyógyíthatatlan kórkép volt. Az orvoslás egy csodálatos munka. Nagyon jól irányította szakmailag az országot Adrian Streinu-Cercel professzor, mindig megbeszéltük a súlyos eseteket, és ha nem tudtunk valamit, felhívhattunk. Különben én nagyon sokat dolgoztam egyedül.

Az osztályom nem volt könnyű, ezért igyekeztem olyan csapatot formálni a káderekből, akiben nagyon meg tudtam bízni, tudták, hogy felelősségteljes a munkájuk, és azt is tudták, hogy bármikor felhívhatnak otthon.

Egyrészt itthon jó volt a csapat, másrészt mindig volt egy kolléga Kolozsváron, Bukarestben, Brassóban, Vásárhelyen, akivel szükség esetén megbeszélhettünk egy-egy problémát, akire lehetett számítani. Ez kölcsönös volt.

– Érzett valaha félelmet?

– Soha nem féltem, mindig, minden körülmények közé bementem az osztályra. Egyszer kaptam el egy fertőző betegséget, a H1N1 vírust, azt is tudom, hogy egy jászvásári diáktól, ő jött idegen környezetből, és később konfirmálódott nála a betegség. Bejön a beteg, és szóba állsz vele, egy légtérben vagytok, nem tudod, hogy honnan jön, mit hozhat. Akkor még maszkot is ritkán hordtunk. Szerencsés voltam, mert hasonló eset sosem fordult többet elő. Ez egy folyamatos kihívás, nem tudjuk, hogy honnan jönnek a kórokozók.

Folyamatosan követni kell a világ alakulását, mert ami egyszer valahol megjelenik, az előbb-utóbb elér hozzánk is.

Amikor megjelentek az első cikkek Kínában a Covidról, és egy gyorsan terjedő fertőző betegségről adtak hírt, őszintén szólva nem is gondoltuk, hogy még minket is ilyen hamar utolér. És mennyi tragédiát okozott.

– Embert próbáló időszakban irányította a fertőző osztályt, éveken keresztül egyedüli szakorvosként. Szigorú, de következetes embernek, orvosnak tartják.

– Sosem tettem különbséget beteg és beteg között, de a káderek között sem. A betegeket mindig a betegség súlyossága szerint tekintettem fontosnak, vagy nagyon fontosnak. És voltak olyan esetek, amit nem lehet elfelejteni, mert egy-egy betegség evolúciójában néha történhet váratlan fordulat. Ilyen a medicina.

Én viszonylag szigorú voltam, még önmagamat is ellenőriztem, de ellenőriztem a munkatársaimat is, mert nagyon sokszor meglepetést okozhatnak bizonyos gyógyszerek mellékhatásai.

Nagyon jó csapattal dolgoztam, akik sokszor még a gondolataimat is tudták, akikkel félmondatokból is értettük egymást. Nagyon „szerettem” a gyerek pácienseket, hálás betegek, ahogy egy kicsit jobban vannak, felállnak, és már valami csínytevésen gondolkoznak.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Az, hogy évekig egyedül volt az osztályon, gondolom, nem kis nehézséget okozott. Fordult-e meg valaha a doktornő fejében az, hogy talán nincs a helyén?

– Soha. Én szerettem, amit csinálunk, szerettem felnőttekkel, gyerekekkel is dolgozni. Nehéz volt, ma már egészen más világ van. Én csak csodálkoztam, amikor külföldön voltam, hogy milyen laza programmal dolgoznak a kollégák, ott volt idő olvasni a munkahelyen, annál is inkább, hogy ez benne van a munkaprogramban. De idehaza sok minden kivitelezhetetlen volt. Emlékszem, volt egy olyan alkalom, hogy az éjszakai műszakból másnap délután 3 órakor indultam haza, és jött egy páciens, aki fel volt háborodva, hogy én megyek haza. Én, amíg dolgoztam, nem volt időm még betegnek sem lenni.

Életem java részét a munkával töltöttem. Sokat köszönhetek a családi hátteremnek, mert a férjem megértő volt, hiszen nagyon sokat hiányoztam otthonról.

De segítettek a nagyszülők is, és aztán a gyerekek, mondhatom, már kisiskolás koruktól nagyon önállóak voltak.

– Az, hogy a férje – Alexandru Mureşan gyermekgyógyász főorvos – is szakmabeli, teher volt, vagy egyszerűsítette a helyzetüket?

– Otthon a betegekről nem beszéltünk, az otthon az otthon volt. Az egy másik kérdés volt, hogyha felhívták valamelyikünket telefonon egy-egy esettel, azt hallottuk, de mi nem beszéltünk a kórházi munkánkról, arról, hogy mi történik bent az osztályon. Már csak azért sem, mert ott voltak a gyerekek is. Ők csak annyit jegyeztek meg, hogy nálunk állandóan csend kellett legyen, mert olvastunk, szakmailag fejlesztettük magunkat.

– Két lányuk van.

– Igen. Egyikük orvos lett, a másik pedig közgazdaságot végzett.

– 42 évet volt a pályán, négy éve nyugdíjas. Ha végigmegy az utcán, sokan megállítják…

– Sok emberrel találkoztam életemben, és igyekeztem mindenkin segíteni. Egészen jól esik, amikor a piacon végigmegyek – keveset járok be a városba –, és megkérdezik, hogy vagyok. Jó érezni, megélni a környezetünk megbecsülését.

– Több mint negyvenéves szakmai tapasztalattal a háta mögött milyen tanáccsal látná el a fiatal orvos generációt?

– Fontos, hogy legyen példaképük az orvoslásban, hogy lássák, egy másik ember, akire felnéznek, hogyan cselekszik. Mi mindannyian felnéztünk a tanárainkra. Ma már úgy gondolom, hogy rendkívül fontos volna a pszichológiai ismeret, a holisztikus szemlélet. Rendkívül fontos a beteggel többet beszélgetni, és megtudni, milyen a környezete, milyen behatások érték, mert lehet, hogy épp annak a következménye a testi, lelki vagy szervi problémája. Nagyon megváltozott a mai világban, főleg a Covid után az orvos-páciens viszony.

Ma már a páciensek utánanéznek a tüneteiknek, konzultálják dr. Google-t, őrült nagy az információs dömping, és a gond ott kezdődik, hogy nem tudják eldönteni, hogy mi a valós és mi nem.

Nincs hozzá ismeretük, egy tünet alapján nem lehet diagnosztizálni. Ezért is tudatosítanám az emberekben is, hogy nagyon fontos a szakorvosi vélemény. Fontos az életvitelünk, környezetünk, a táplálkozásunk és egymáshoz való viszonyunk. Fontos a prevenció, és ennek egyik fontos része az önismeret, hogy tudjuk, hova helyezzük önmagunkat, merre tartunk, mi a célunk. Ha az egyének szintjén ez létezne, mindannyiunknak jobb lenne. Nagyon jól emlékszem,

több évvel ezelőtt kezeltem egy idős nénit, akiről nagyon-nagyon sokszor azt mondtuk, hogy vége, itt már többet nem tudunk csinálni. És sikerült, meggyógyult. Ma is él. Elmondom a titkát: nagyon fontos az ápolás, a hozzáállás, a hozzátartozótól érkező támogatás.

A lánya arra kért, hogy lehessen az édesanyja mellett. Nagyon fontos lépés volt, mert a beteg tudta, hogy ott van mellette a hozzátartozó, és ez sokat segítette állapota javulását, erőre kapott.

– Halálesetekkel is szembe kellett néznie…

– Engem minden haláleset nagyon megrázott, akkor is, amikor tudtuk, hogy elkerülhetetlen volt, de muszáj továbblépni. Tudja, a nehéz élethelyzetekben mi adott erőt? A sport. Ötvenöt éves koromig sportoltam, minden nap kijártam a pályára szaladni, sajnos egy baleset következtében le kellett álljak.

– Ennek a sok évtizedes pályafutásnak meg lehet fogalmazni egy tanulságát?

– Az, hogy a pályán voltam, számomra egy jó dolog volt. Családom számára elfogadható, másképp nem tudom jellemezni. A gyerekeimnek nem nagyon volt megfelelő, de ha elölről kezdeném, ugyanezt csinálnám. Ugyanezt.

Pályám, hivatásom útja nem volt diadalmenet, történelmileg is bonyolult, olykor csüggesztő időszakban kellett vállalt ügyünket szolgálni, ami egyaránt juttatott a munka örömeiből, de kudarcaiból is, próbára téve hivatásbeli felkészültségünket, emberségünket.

Igyekeztem megtartani hitemet, emberségemet annak reményében, hogy nem hagytam magam mögött gyógyíthatatlan sebeket, égető tüskéket. Már csak azt szeretném, hogy azt a pár évet, ami még előttünk van, azt valahogy csendben, a párommal együtt, egymásra figyelve, és egymásra vigyázva, elvonulva falura, a hegyekbe töltsük el, értékelve az életet.

A cikk először lapcsaládunk hetilapjában, a Heti Hírmondóban jelent meg 2024. szeptember 20-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Egyre több gyermeket érint az autizmus valamely formája

Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.

Egyre több gyermeket érint az autizmus valamely formája
2025. április 01., kedd

A finn irodalom kiemelkedő alkotóit látja vendégül az idei SepsiBook

A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.

A finn irodalom kiemelkedő alkotóit látja vendégül az idei SepsiBook
2025. április 01., kedd

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
2025. április 01., kedd

Elkezdődött a beiratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Elkezdődött a beiratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

Felújítás miatt egy kis időre bezár a gyergyóalfalvi művelődési ház

Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.

Felújítás miatt egy kis időre bezár a gyergyóalfalvi művelődési ház
2025. április 01., kedd

Évfordulót ünnepelnek a Hargita megyei tűzoltók

Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.

Évfordulót ünnepelnek a Hargita megyei tűzoltók
2025. április 01., kedd

Rendőrök hozták a behívót

Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.

Rendőrök hozták a behívót
Rendőrök hozták a behívót
2025. április 01., kedd

Rendőrök hozták a behívót

2025. április 01., kedd

Hét kilogramm kannabisz eladásakor értek tetten egy 30 éves férfit

Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.

Hét kilogramm kannabisz eladásakor értek tetten egy 30 éves férfit
2025. április 01., kedd

Kilőtték a nyílt utcán hegyimentőre támadó medvét

Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.

Kilőtték a nyílt utcán hegyimentőre támadó medvét
2025. április 01., kedd

A hegyivadász dandár területére tévedt egy hárombocsos anyamedve – petárdákkal űzték el

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

A hegyivadász dandár területére tévedt egy hárombocsos anyamedve – petárdákkal űzték el