Fotó: Pethő Melánia
Fennállásának 800. évfordulójához közeledve, ünneplőbe öltöztetik a gyergyóalfalvi római katolikus templomot. A műemléképület toronyrészének rekonstrukcióját a hívek adományaiból kezdték el.
2011. augusztus 17., 15:552011. augusztus 17., 15:55
2011. augusztus 17., 17:302011. augusztus 17., 17:30
A templom fennállásának 800. évfordulója ünnepére készülve, a tornyot eredeti állapotába állítják vissza
A gyergyóalfalvi templom a torony alján lévő felirat szerint 1213-ban épült, a Gyergyói-medence legrégebbi temploma. A templomra vonatkozó első írásos emlékek az 1332, 1333, 1334-es pápai tizedjegyzékekben találhatók. A feljegyzések szerint az idők folyamán a történelem háborúi és a természeti csapások miatt többször újra kellett építeni; a korízlésnek megfelelően, mindig más és más stílusban újult meg. Külső javítást utoljára 1930-ban eszközöltek rajta, ekkor egy mellékhajóval bővült az épület. Nemrég a templom belsejében lévő freskókat állították vissza, most, a 800. évfordulóhoz közeledve, a toronyrész restaurálásának fogtak neki.
T. Adorján Imre plébános ismertetése szerint a munkálatokhoz szükséges dokumentációt Köllő Miklós műépítész készítette, Czimbalmas Attila festő-restaurátor csapata is dolgozott, a rekonstrukciós munkálatot pedig a Ben-Com-Mixt Kft. vállalta.
A plébános elmondta, bár Hargita megye műemlékeinek hivatalos jegyzéke szerint a templom műemléképületként van nyilvántartva, az illetékes hivatal nem tud anyagi alapokat elkülöníteni a munkálatokra. A költségeket a hívek adományaiból fedezik, de a tervek szerint pályázati forrásokat is megcéloznak, és a helyi önkormányzat hozzájárulására is számítanak. Ugyanakkor felkérték a helybélieket és az Alfaluból elszármazottakat, segítsék a kezdeményezést, így közös összefogás eredményével ünnepelhetnek 2013-ban.
A templom története
A régi templom a 13. században épült, Szent Simon, Szent Júdás Tádé apostolok és Szent Margit szűz és vértanú tiszteletére. A toronyláb és boltozatai a román stílus jegyeit őrzik. Az épen maradt kő kapu szintén a román korból származik. Entz Géza művészettörténész szerint a mély kapubéllet változatosságával és arányaival egyedülálló az egész Székelyföldön.
A 15. században a templomot gótikus stílusban átépítették, amelyből a torony alsó emelete, a kapuzat főbejárata megőrizte a régi formáját. A főbejárat ablakai gótikus elemeket őriznek. Az átalakítások során a tornyot magasították, a harangot 1537-ben öntötték.
1766-1776 között a templomot barokk stílusban átalakították. Bejárata felett az 1780-as évszám olvasható. Az átalakított barokk műemléktemplomot 1786-ban Batthyány Ignác erdélyi püspök szentelte fel a Szentháromság tiszteletére.
A templom tornyát 1822-ben javították, 1840-ben bádogsisakkal fedték be. 1929-1930-ban a műemléképületet kibővítették, a hajót oldalhajóval kiszélesítették. A javítások alkalmával a kibontott északi falból festett boltívborda darabok, kőablak keretrészek kerültek felszínre. Az orgonát 1930-ban készítették. A templomot egykor várfal vette körül, amelyet a későbbiekben lebontottak, jelenleg csak a kőfal töredékei látszanak.
Ennek a templomnak volt a papja István hitvédő pap, a csíksomlyói pünkösdi búcsú elindítója, P. Domokos Kázmér püspök, Andrássy Antal – az 1848-49-es szabadságharc mártírja, Zomora Dániel – a későbbi gyulafehérvári püspökhelyettes, gróf Mikes János – a későbbi szombathelyi püspök, Gaál Tamás az iskola- és templomépítő pap.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!