Nem mindennapi használatra készültek ezek az aranytárgyak – magyarázta Soós Zoltán
Fotó: Haáz Vince
Több mint 1100 évig lapultak a föld alatt, majd a 18. század végén kerültek a felszínre azok az aranykincsek, amelyek ma a bécsi kincstár tulajdonát képezik, és amelyek pontos, hű másolatát állítják ki a marosvásárhelyi várban.
2019. április 16., 12:532019. április 16., 12:53
Több mint 1100 évig lapultak a föld alatt, majd a 18. század végén kerültek a felszínre azok az aranykincsek, amelyek ma a bécsi kincstár tulajdonát képezik, és amelyek pontos, hű másolatát állítják ki a marosvásárhelyi várban, a Maros Megyei Múzeum régészeti részlegén.
A csütörtök délután hatkor nyíló kiállításról és az ott látható tárgyakról Soós Zoltán múzeumigazgató elmondta, több polcnyi irodalom született arról, hogy a kincsek honnan származnak, kiknek a tulajdonában voltak. A sokféle elmélet között létezik például egy magyar vonatkozású is, de egy román, egy bolgár, illetve egy avar is.
„A bizánci császár váltságdíjként ajándékozhatta ezeket az avaroknak, hogy ne támadják meg a birodalmukat” – magyarázta a múzeumigazgató a legelfogadhatóbb teóriát.
Fotó: Haáz Vince
Az arany és aranyozott ezüst kupák, ivókürtök, áldozati tányérok nem mindennapi használatra készültek. Több mint egy évezredig lapultak a földben, amikor 1799 nyarán egy szerb szőlősgazda árokásás közben rájuk talált Nagyszentmiklós határában. A kincs darabjai görög és bécsi kereskedők által jutottak el Pestre, ahol végül a Boráros tér névadója, Boráros János pesti városbíró gondoskodott összegyűjtésükről. Az antik tárgyak rajongójának számító Ferenc császár és magyar király intézkedésének köszönhetően a kincs végül Bécsbe, a Császári és Királyi Régiségtárba került. Akkor már csupán huszonhárom edényből állt a gyűjtemény, ugyanis
A másolatokat a 19. században készítették, úgy hogy az eredetiekkel tökéletesen meggyeznek méretben, formában, alapanyagban, valamint a felületi sérülések, hibák szempontjából is. A tárlat a Maros Megyei Múzeum és a szegedi Móra Ferenc Múzeum együttműködésével jött létre, és augusztus 5-ig látható Marosvásárhelyen. A kiállítás következő állomása Székelyudvarhely lesz.
Fotó: Haáz Vince
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!