Ezek a legfontosabb tudnivalók a fogyatékkal élők jogaival kapcsolatban

Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a fogyatékkal élők jogaival kapcsolatban. Képünk illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a fogyatékkal élők jogaival kapcsolatban. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Ami a törvény szerint jár, abból a valóságban nem minden esetben jut – derült ki a fogyatékkal élők kedvezményeire vonatkozó összeállításunkból. Az azonban lényeges, hogy az érintetteknek mindenképp érdemes ismerniük a rájuk vonatkozó jogszabályokat, ellenkező esetben több jogosultságról is lemaradhatnak. Szakemberek segítségével tisztáztunk néhány fontos kérdést.

Barabás Hajnal

2023. június 21., 21:032023. június 21., 21:03

2023. június 22., 10:132023. június 22., 10:13

Számos kedvezményre jogosultak a fogyatékkal élők és adott esetben azok kísérői, gondozói. Hargita megyében több mint tízezer személy érintett, közülük közel ezer kiskorú.

Jogosultságukat a kedvezményekre a számukra kiállított igazolvánnyal bizonyíthatják, amelyet a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságoknál lehet igényelni.

Hargita megyében 313 igazolványt bocsátottak ki fogyatékkal élők számára idén, ezek kiadása folyamatos – tudtuk meg Elekes Zoltántól, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetőjétől. Ennek az igazolványnak, vagy más igazoló dokumentumnak a felmutatásával

a fogyatékkal élő gyermekek és kísérőik bárhol az országban jogosultak térítésmentes belépőkre az előadásokra, múzeumokba, kulturális- és sporteseményekre, akárcsak a súlyosan sérült felnőttek és kísérőik.

A közepesen és enyhén sérült személyek ugyanolyan kedvezményben részesülhetnek ezeken az eseményeken, mint a diákok.

A fogyatékosság súlyosságától függően további kedvezményeket kaphatnak az érintett személyek. Például

a súlyosan sérült (románul: gradul de handicap grav) mellé személyi gondozót alkalmazhat a polgármesteri hivatal.

Továbbá többek között jogosultak még a felszíni tömegközlekedésre érvényes igazolványra, ezen kívül

  • évente 24 utazási jegyre,

  • vagy legtöbb 1500 lejes üzemanyag-támogatásra,

  • ugyanakkor a kamatláb elszámoltatására,

  • legtöbb 10 ezer eurós hitel esetén autó vásárlására,

  • vagy a lakás átalakítására.

Nem kell fizetniük útdíjat (románul rovinieta) az országutakon. Illetve jár nekik havonta 419 lej támogatás (indemnizație) és további 180 lejes kiegészítő költségvetés.

A hangsúlyosan sérült számára (gradul de handicap accentuat) a fentiekhez hasonlóak a jogosultságok. Kivéve, hogy 24 utazási jegy helyett 12 jegyre, vagy 750 lejes üzemanyag-támogatásra jogosultak. Továbbá valamivel kevesebb azaz, 317 lejes juttatás, plusz 132 lejes kiegészítő költségvetés jár nekik.

A közepesen sérült személy (gradul de handicap mediu) már csak fogyatékkal élők számára kiállított igazolványt kérheti, emellett mentesül az útdíj kifizetése alól, és 72 lejes kiegészítő költségvetésre jogosult.

További kedvezmények

Minden fogyatékkal élő ingyenes egészségügyi ellátásban részesülhet, ingyenesen kaphat gyógyszereket, díjmentesen veheti igénybe a balneológiai kezeléseket.

A tanulók ingyenesen kaphatnak iskolai bentlakási helyeket és étkeztetést, az egyetemisták pedig ezeket a szolgáltatásokat 50 százalékos kedvezménnyel vehetik igénybe.

A gyermekek és egyetemisták, illetve gondozóik egy évben egyszer jogosultak egy táborra. Továbbá a súlyos és a hangsúlyosan súlyos esetek mentesülnek az albérlet fizetése alól az állami, vagy önkormányzati tulajdonú lakásokban.

Idézet
Fontos tudni, hogy a felsoroltakon kívül a 2006-ból származó 448-as számú törvény ennél több jogosultságot is biztosít, külön fejezetet szentelve az oktatáshoz, munkához, szociális ellátáshoz való jogoknak is”

– jegyezte meg Elekes.

Volt európai kártya

A korábbi években egy európai uniós pályázatnak köszönhetően, amelynek részese volt néhány európai ország, köztük Románia is, kibocsátottak európai kártyát fogyatékkal élők számára, amely

jogosulttá tette annak tulajdonosát ezekben az országokban térítésmentesen vagy kedvezményesen részt venni különböző kulturális- és sporteseményeken.

Ilyen kártyákat Hargita megyéből is igényeltek, azonban most már nem biztosít ilyet Bukarest, ugyanis lejárt a szóban forgó pályázat – tudtuk meg Elekestől.

Antal Ildikó, a csíkszeredai AutHelp Egyesület elnöke elmondta, hogy gyakran utaztak keresztül-kasul az országban, és minden más megyében a turistalátványosságoktól elkezdve az állatkertekben, a múzeumokban és más hasonló helyeken

egyértelműen ki volt írva látható helyen, hogy a fogyatékkal élőknek ingyenes a belépés.

Azonban Hargita megyén belül úgy tapasztalta, már nem mindenhol van ez egyértelművé téve. „Bár nyitottsággal fogadtak bárhová is mentünk, értékelnénk, ha ez nem kérdezés tárgya lenne, hanem világosan kiírt szabályzat, hogy egyértelmű legyen azon sérültek és kísérőik számára, akik igénybe vennék a szolgáltatásokat” – tette hozzá.

Bürokrácia a fogyatékossági besorolás körül

Rákérdeztünk arra is, hogy mi az eljárás a fogyatékosság besorolásának megállapításához. Elekes Zoltán ennek kapcsán jelezte, hogy

a fogyatékosságot és annak súlyosságát (fokozatát) a megyei érintettek esetében a Hargita Megye Tanácsánál működő felmérő szolgálat végzi el, a döntést pedig egy bizottság (románul: comitetul de evaluare) állapítja meg, elsősorban orvosi papírok alapján.

„Hozzá kell tennem, hogy óriási a munkavolumen, és jelenleg mindössze egy orvos dolgozik az értékelő osztályunkon, ide már régóta keresünk munkatársat” – magyarázta az intézményvezető. Hozzátette:

nagyon bonyolult kritériumrendszer alapján állapítják meg a fogyatékosság súlyosságát, amelyet a vonatkozó törvények szabályoznak.

Végleges besorolást csak azoknak adhatnak, akik megfelelnek az előírt feltételeknek, és szintén szigorú előírások vannak arra vonatkozóan, hogy milyen esetben és milyen gyakorisággal kell felülvizsgálatra visszatérni a bizottsághoz.

A fogyatékkal élő gyermekek besorolásához havonta két alkalommal ül össze a bizottság, vagy ha szükséges, akkor gyakrabban. Például az autista spektrumzavarral rendelkező, hét éven felüli gyermek, ha kétszer egymásután megkapja teljes besorolását (kétévente kell bizottság elé járulni), akkor ezután 18 éves koráig érvényes igazolást adhatnak ki számára.

A felnőttek esetében a felmérő bizottság hetente ül össze. A szintén autista spektrumzavarral rendelkező felnőtt, állapotának súlyosságától függően évente, kétévente kell felülvizsgálatra visszatérnie, vagy súlyos esetekben megkaphatja a végleges besorolást is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Nem volt párja a csíki választási incidensnek Hargita megyében

Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.

Nem volt párja a csíki választási incidensnek Hargita megyében
2025. május 19., hétfő

Két darabban az autó, de a sofőr túlélte

A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.

Két darabban az autó, de a sofőr túlélte
2025. május 19., hétfő

Szavazólapokat fényképeztek

Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.

Szavazólapokat fényképeztek
Szavazólapokat fényképeztek
2025. május 19., hétfő

Szavazólapokat fényképeztek

2025. május 19., hétfő

Országszerte példátlan, ahogy Hargita megye szavazott vasárnap

Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.

Országszerte példátlan, ahogy Hargita megye szavazott vasárnap
2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan: Románia életében egy új fejezet kezdődik

Megköszönte a támogatást szimpatizánsainak vasárnap éjjel Nicușor Dan megválasztott államfő.

Nicușor Dan: Románia életében egy új fejezet kezdődik
2025. május 19., hétfő

Már beszélt is egy európai vezetővel Nicușor Dan

Nicușor Dan hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.

Már beszélt is egy európai vezetővel Nicușor Dan
2025. május 19., hétfő

Kelemen Hunor: le a kalappal az erdélyi magyar közösség előtt

Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kelemen Hunor: le a kalappal az erdélyi magyar közösség előtt
2025. május 19., hétfő

Elismerte vereségét George Simion

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője elismerte vereségét választási ellenfelével, Nicușor Dannal szemben. Egy videóüzenetben arra kérte támogatóit, hogy folytassák a „harcot az igazságért”.

Elismerte vereségét George Simion
Elismerte vereségét George Simion
2025. május 19., hétfő

Elismerte vereségét George Simion

2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztást

Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját a leadott szavazatok százszázalékos feldolgozottsága alapján.

Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztást
2025. május 18., vasárnap

Nicușor Dan: mindent meg fogok tenni azért, hogy a román állam végre az ország polgárait szolgálja

Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.

Nicușor Dan: mindent meg fogok tenni azért, hogy a román állam végre az ország polgárait szolgálja