Szakember javaslata alapján tért vissza a diák az osztályközösségbe. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi iskola vezetősége a rendőrség, a tanfelügyelőség és a megyei neveléslélektani központ véleményét kikérve, minden törvényes feltételt betartva fogadta vissza azt a tizenegyedikes diákot, aki egy hónappal ezelőtt egy verekedés során megszúrta két társát. Aggódó szülői levél nyomán tértünk vissza az esetre.
2022. december 08., 09:002022. december 08., 09:00
2022. december 08., 10:412022. december 08., 10:41
November 3-án a marosvásárhelyi volt katolikus iskola gólyabálja utáni bulin, egy szórakozóhely előtti verekedésben egy tizenegyedikes diák megkéselt két tizedik osztályos tanulót. Mindhárom fiatal a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum alegységeként működő katolikus iskola diákja volt.
A Székelyhonnak elküldött levelében egy szülő azt írja, hogy
Az osztály szülői közössége döbbenten tapasztalja, hogy az iskolának kötelező visszafogadnia a gyereket anélkül, hogy tisztázva lett volna, véletlenül vagy tudatosan, teljes mentális képességeinek birtokában vagy pszichiátriailag igazolt szindróma hatása alatt követte el tettét” – olvasható a levélben, amelyből kiderül, hogy az érintett szülő a rendőrségtől is magyarázatot kért, hogyan halad az ügy kivizsgálása.
Megkéselte két tizenhat éves diáktársát a marosvásárhelyi katolikus iskola egyik tizenhét éves tanulója csütörtök éjjel egy Sinaia utcai szórakozóhely udvarán. A két sérültet kórházba vitték, megműtötték, állapotuk stabil.
A Székelyhon kérdésére a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője, Aurica Sabău azt mondta, hogy a kivizsgálás nem zárult le, vádemelés még nem történt, így nem tud megosztani részleteket az ügyről.
– mondta a sajtószóvivő. A verekedést rögzítette a szórakozóhely biztonsági kamerája, és ezt már másnap, vagyis több mint egy hónapja megkapta a rendőrség is.
Klinikai pszichológiai vizsgálat után térhet vissza vagy sem az iskolapadba az a diák, aki a múlt héten egy buliban megszúrta három társát. Kettő közülük kórházba került, megoperálták őket, jelenleg már otthon lábadoznak.
A Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója, Hajdú Zoltán a Székelyhonnak elmondta, ők is megkapták a szülő levelét. Emlékeztetett, hogy a nemkívánatos esemény nem az iskolában és nem iskolai rendezvényen történt.
„A törvényes rendelkezések értelmében a tizenegyedikes diákot nem tilthattuk el, és nem is tanácsolhattuk el az iskolából. Megkértük a szülőket, hogy klinikai szakpszichológussal méressék fel a gyermeküket, és mutassák be nekünk ezt a szakvéleményt. Ezt a kérést ők teljesítették.
Mi előzetesen kikértük a tanfelügyelőség, a neveléslélektani központ és a rendőrség álláspontját is. Egyik intézmény sem írta azt, hogy a diák nem térhet vissza az iskolába. A szülőket és diákokat értesítettük előzetesen erről, jelenleg
– részletezte az intézményvezető. Megkérdeztük, hogy az incidens előtt voltak-e gondok a szóban forgó diákkal az iskolában. Hajdu Zoltán azt mondta, hivatalosan sem az osztályfőnök, sem más nem jelentette, hogy a tizenegyedikes diák viselkedésével különösebb gondok lennének.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
3 hozzászólás