
Továbbra is mellőzhető a rendelő felkeresése. A fertőző betegségben szenvedők és a krónikus betegek távkonzultáció során kaphatnak ellátást. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A fertőző, valamint a krónikus betegségek esetében a járványhelyzet miatt bevezetett korlátozások feloldása után is megmarad a távkonzultációk lehetősége az egészségügyi alapellátási rendszerben. Az érintett páciensek a távkonzultációk mellett gyógyszerrecepteket, küldőpapírokat is kaphatnak anélkül, hogy el kellene menjenek a rendelőbe.
2022. április 13., 09:032022. április 13., 09:03
2022. április 13., 12:002022. április 13., 12:00
A távkonzultációs lehetőségek meghosszabbításáról döntött múlt héten a kormány, az ezt szabályozó sürgősségi kormányrendelet értelmében a fertőző betegségben szenvedő páciensek továbbra sem kell elmenjenek az orvosi rendelőbe, amennyiben távkonzultáció során is megkaphatják a szükséges egészségügyi szolgáltatást, és a krónikus betegek is élhetnek ezzel a lehetőséggel.
„A keretszerződés-melléklet és annak az alkalmazási normái is megtartották a távszolgáltatások lehetőségét. Ilyen szolgáltatásokat végezhetnek a háziorvosok, illetve a szakorvosok is a járóbeteg-szakrendelőkben.
Ilyen esetben természetesen minden kommunikációs csatornát ki lehet használni, és nincs szükség a beteg egészségügyi kártyájára, a háziorvos vagy a szakorvos a kártya hiányában is el tudja számoltatni ezeket a szolgáltatásokat, úgy, mint a járványügyi korlátozások idején.
A háziorvos vagy szakorvos ezt feljegyzi a saját nyilvántartásában távszolgáltatásként, leírja azt is, hogy milyen kommunikációs csatornát használt a távkonzultáció során, és a páciens számára szükséges dokumentumokat el tudja küldeni beszkennelve, lefotózva vagy más formában, azért, hogy a páciens tudja érvényesíteni a távkonzultációs jogait” – magyarázta a távkonzultáció lebonyolításának a módját Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Duda Tihamér szerint természetes és normális, hogy az említett pácienscsoportok esetében a jogalkotók jóváhagyták a távkonzultációk lehetőségét a járványhelyzet miatti korlátozások feloldását követő időszakra is. Azokat az intézkedéseket, amelyek a kényszerhelyzet idején születtek és beváltak, át kell menteni. Ez az egészségbiztosítási pénztárnál is megtörtént, és ennek köszönhetően már kevesebben kell utazzanak adott esetben 50–60 kilométert, hogy az intézmény megyeközponti székhelyén személyesen intézzék ügyeiket – tudtuk meg Duda Tihamértől. A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója a távkonzultációkkal kapcsolatban azonban hangsúlyozta,
Az akut megbetegedésben szenvedőkre nem vonatkozik a távkonzultációs lehetőség, legalábbis a vonatkozó szabályozás erre a pácienskategóriára nem tér ki, de bizonyos esetekben ilyen helyzetben is alkalmazható a távszolgáltatás, ezt az orvos dönti el. Ugyanakkor fordított helyzet is előfordulhat, amikor például a fertőző beteget személyes konzultáció során szeretné megvizsgálni az orvos – tudtuk meg Duda Tihamértől.
Azt viszont tudni kell – hívta fel a figyelmet –, hogy a háziorvosi, illetve szakorvosi rendelőbe egyaránt előjegyzés alapján lehet elmenni. Ez alól az akut megbetegedések képeznek kivételt, az ilyen esetek ugyanis sürgősségnek minősülnek.
A távkonzultációs lehetőséget a koronavírus-járvány miatt vezették be az egészségügyi rendszerben 2020-ban. A rendszer működésével meg kellett ismerkedjenek a szolgáltatók, azt követően viszont már nem voltak problémák, általános fennakadások, a távszolgáltatás már egy jól működő dolog – mondta érdeklődésünkre a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!