Továbbra is mellőzhető a rendelő felkeresése. A fertőző betegségben szenvedők és a krónikus betegek távkonzultáció során kaphatnak ellátást. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A fertőző, valamint a krónikus betegségek esetében a járványhelyzet miatt bevezetett korlátozások feloldása után is megmarad a távkonzultációk lehetősége az egészségügyi alapellátási rendszerben. Az érintett páciensek a távkonzultációk mellett gyógyszerrecepteket, küldőpapírokat is kaphatnak anélkül, hogy el kellene menjenek a rendelőbe.
2022. április 13., 09:032022. április 13., 09:03
2022. április 13., 12:002022. április 13., 12:00
A távkonzultációs lehetőségek meghosszabbításáról döntött múlt héten a kormány, az ezt szabályozó sürgősségi kormányrendelet értelmében a fertőző betegségben szenvedő páciensek továbbra sem kell elmenjenek az orvosi rendelőbe, amennyiben távkonzultáció során is megkaphatják a szükséges egészségügyi szolgáltatást, és a krónikus betegek is élhetnek ezzel a lehetőséggel.
„A keretszerződés-melléklet és annak az alkalmazási normái is megtartották a távszolgáltatások lehetőségét. Ilyen szolgáltatásokat végezhetnek a háziorvosok, illetve a szakorvosok is a járóbeteg-szakrendelőkben.
Ilyen esetben természetesen minden kommunikációs csatornát ki lehet használni, és nincs szükség a beteg egészségügyi kártyájára, a háziorvos vagy a szakorvos a kártya hiányában is el tudja számoltatni ezeket a szolgáltatásokat, úgy, mint a járványügyi korlátozások idején.
A háziorvos vagy szakorvos ezt feljegyzi a saját nyilvántartásában távszolgáltatásként, leírja azt is, hogy milyen kommunikációs csatornát használt a távkonzultáció során, és a páciens számára szükséges dokumentumokat el tudja küldeni beszkennelve, lefotózva vagy más formában, azért, hogy a páciens tudja érvényesíteni a távkonzultációs jogait” – magyarázta a távkonzultáció lebonyolításának a módját Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Duda Tihamér szerint természetes és normális, hogy az említett pácienscsoportok esetében a jogalkotók jóváhagyták a távkonzultációk lehetőségét a járványhelyzet miatti korlátozások feloldását követő időszakra is. Azokat az intézkedéseket, amelyek a kényszerhelyzet idején születtek és beváltak, át kell menteni. Ez az egészségbiztosítási pénztárnál is megtörtént, és ennek köszönhetően már kevesebben kell utazzanak adott esetben 50–60 kilométert, hogy az intézmény megyeközponti székhelyén személyesen intézzék ügyeiket – tudtuk meg Duda Tihamértől. A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója a távkonzultációkkal kapcsolatban azonban hangsúlyozta,
Az akut megbetegedésben szenvedőkre nem vonatkozik a távkonzultációs lehetőség, legalábbis a vonatkozó szabályozás erre a pácienskategóriára nem tér ki, de bizonyos esetekben ilyen helyzetben is alkalmazható a távszolgáltatás, ezt az orvos dönti el. Ugyanakkor fordított helyzet is előfordulhat, amikor például a fertőző beteget személyes konzultáció során szeretné megvizsgálni az orvos – tudtuk meg Duda Tihamértől.
Azt viszont tudni kell – hívta fel a figyelmet –, hogy a háziorvosi, illetve szakorvosi rendelőbe egyaránt előjegyzés alapján lehet elmenni. Ez alól az akut megbetegedések képeznek kivételt, az ilyen esetek ugyanis sürgősségnek minősülnek.
A távkonzultációs lehetőséget a koronavírus-járvány miatt vezették be az egészségügyi rendszerben 2020-ban. A rendszer működésével meg kellett ismerkedjenek a szolgáltatók, azt követően viszont már nem voltak problémák, általános fennakadások, a távszolgáltatás már egy jól működő dolog – mondta érdeklődésünkre a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) javaslatára további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbítják a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását.
Tettlegességig fajult konfliktus miatt riasztották a rendőröket Gyergyóvárhegyre szerdán este. Mint kiderült, két testvér ütlegelte egymást – olvasható a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság csütörtöki közleményében.
Tizenegy megyére adott ki kiadós csapadékra vonatkozó másodfokú figyelmeztetést csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az USR államfőjelöltje korlátozná az elnökválasztási kampányban a TikTok-hozzáférést, a miniszterelnök szerint ez ostobaság. De mit gondol az olvasó?
szóljon hozzá!