Szőcs Levente Zsolt, a tavaly alakult, hivatalosan idén májustól működő Visit Maros Egyesület menedzsere
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhely és metropoliszi övezete mindössze 519 négycsillagos szobával rendelkezik, a szolgáltatások alacsony minősége és változatosságának hiánya aggasztó – vázolta Maros megyei turisztikai árnyoldalát Szőcs Levente Zsolt, a tavaly alakult Visit Maros Egyesület menedzsere.
2018. szeptember 27., 17:292018. szeptember 27., 17:29
– A Maros megyei tanács, a megyei múzeum és a hegyimentő-szolgálat hozta létre közösen a Visit Maros Egyesületet. Mi a célja, mivel foglalkozik a szervezet?
– A Visit Maros Egyesület egy non-profit szervezet, amely Maros megyét, mint turisztikai célpontot népszerűsíti. Legfőbb célja a megyét – térségeinek különböző jellegzetességeit kiemelve – turisztikai célpontként ismertetni a hazai és külföldi piacokon. Ugyanakkor munkánkban meghatározó irányelv a turisztikai szakmával és a stratégiai partnerekkel való szoros együttműködés. Egy közös megye- arculatot dolgozunk ki. Elkészült az egyesület logója, amelyet szeretnénk annyira ismertté tenni, hogy mindenki felismerje, s ha látja, összekösse vele a térséget. Ezen az M betű egyik, zöld része a hegyeket jelenti, a másik, barna része az épített örökséget, templomokat, várakat, a kék szín pedig a tavakat, gyógyvizeket.
– Van-e a turisták számáról és az itt töltött éjszakákról pontos kimutatás?
– Kimutatások, többféle statisztikai adatok vannak, ott van a Statisztikai Hivatal által publikált adathalmaz, viszont ezeket em tartom teljesen hitelesnek. Nagyon sok szállásadó nincs regisztrálva, így a statisztikák nem nyújthatnak egy megbízható, átfogó képet a turisták számáról.
– Milyen eszközökkel próbálja meg az egyesület a megyébe vonzani a turistákat?
– Elsősorban a virtuális világban egy saját portállal és egy applikációval. Az online marketing-kommunikáció egy nagyon fontos elemét képezi a munkánknak. Jelenleg egy háromnyelvű weboldal és egy applikáció fejlesztésén dolgozunk, amelyeknek az a rendeltetésük, hogy a megye értékeit turisztikai szempontból is bemutassák. Ezzel egyidőben kisfilmeket is készítünk, amelyekben a térségünk szépségeit reklámfilmekbe tömörítve mutatjuk be. Novemberben elindítjuk a visit-mures.com weboldalunkat, valamint év végéig a saját applikációnk fejlesztése is befejeződik és letölthető lesz. Fontosnak tartjuk a különböző partnerségek kidolgozását, a magán- és közszféra partneri együttműködését, hiszen közösen lehet kialakítani és működtetni a kollektív desztináció víziót, vagyis meghatározni a fontos turisztikai célpontokat, s olyan szolgáltatásokat kínálni, csomagokat összeállítani, amelyek vonzók a turisták számára. Tanulmányutakat, úgynevezett study tour-okat is szervezünk, ezek keretében a hagyományos és újmédia képviselőit, turisztikai tour-operátorok képviselőit látjuk vendégül. A megye szállodáiból és látnivalóiból kapnak ízelítőt a résztvevők. Október közepén bukaresti újságírók jönnek egy ilyen szakmai látogatásra, majd novemberben részt veszünk a bukaresti turisztikai vásáron.
– Van-e elképzelés a megyén belüli turizmus fellendítésére, vagy a környező megyékben élők bevonzására?
– Terveink között szerepel 2019-ben a megye turisztikai fejlesztési stratégiájának elkészítése szakemberek segítségével, amit majd közvitára is bocsátunk, hiszen fontosnak tartjuk az itt élők szempontját is figyelembe venni. Az expó- és konferenciaturizmus fellendítéséhez is szeretnénk hozzájárulni, kihasználva a rangos orvosi és mérnöki kutatóközpontok szerepét. Az egészség- és gyógyturizmus egyre nagyobb teret hódít, úgy gondoljuk, hogy Marosszentgyörgy és Szováta jellegzetességeivel még inkább meg kell ismertessük a külföldről ide látogatókat, ebben óriási potenciál van. Marosvásárhelyen és Segesváron a kulturális és épített örökség népszerűsítése lenne a cél, innen pedig kihasználva az Alsó és Felső Nyárádmente, valamint a Kis Küküllő-térségét, teret adnánk a túrázóknak és a biciklis turista útvonalak kedvelőinek. A túrázók szerelmeseinek is bőven kínálunk lehetőséget, hiszen számos térképezett túraútvonal van a Görgény völgyében valamint a Felső-Maros mentén.
– Mi az a három dolog, ami jellemző a megyére, ami vonzó lehet egy turistának, s amit kiemelten ajánlani lehet a megyéből ?
– Mostanra már elég nehéz csupán három dolgot kiemelni, ugyanis nagyon sok vonzó helyszíne, értéke van a megyének. A turisztikai fejlesztési stratégia szempontjából mindenképp hangsúlyt fektetünk a kulturális turizmusra, az egészségturizmusra, a spa és wellness kínálatokra, gasztronómiára, valamint természetesen az aktív üdülésre és „kalandutazás” lehetőségeire, ami az egyik legújabb trend a turisztikai piacon, Maros megye természeti adottságai pedig erre is kiváló lehetőségeket nyújtanak. Minden esetben a fenntarthatóságot szeretnénk szem előtt tartani, olyan szabadidős célú utazásokat népszerűsíteni, ahol a természeti-, kaland- és kulturális turizmus elemei sajátosan összefonódhatnak és a különböző célcsoportoknak vonzóak lehetnek.
– Látnivaló van, de van-e elég minőségi szálláshely? A gasztronómia terén hogy áll a megye?
– Nincs elegendő minőségi szálláshely, de ez alapvetően piaci kérdés, a kereslet és kínálat határozza meg. Marosvásárhely és metropoliszi övezete mindössze 519 négycsillagos szobával rendelkezik. A szolgáltatások alacsony minősége és változatosságának vagy éppen egyedi jellegzetességének hiánya aggasztó. Megyei szinten a minőségi szálláshelyek szempontjából Szovátát említhetjük, és elmondhatom, hogy a kereslet alapján folyamatosan fejlődik. A gasztronómia a kedvenc témám, de sajnos a nagy átlagot alapul véve rosszul áll egyelőre a megye. Létezik ugyan néhány etalon helyszín és nagyon sok jó minőségű alapanyag is rendelkezésünkre áll. Azt gondolom, hogy valójában a minőségi oktatás és a modern technológiák ismerete az alapvető hiányosságunk. Hosszú távon a gasztronómia területén van talán a legnagyobb kirobbanási lehetősége a térségnek.
– Melyek a legnagyobb akadályok a turisták előtt: információhiány, közlekedés?
– A jelenleg aktív turisztikai szolgáltatók (utazási irodákat leszámítva) a nemzetközi online jelenléthez mérten sajnos keveset fordítanak marketingfejlesztésre. Az egységes desztináció menedzsmenten belül az online lehetőségeket szeretnénk kiaknázni, mert az információhiány egy valós akadály a turizmusban is. Többnyire az okos eszközök világa hódítja a teret, viszont az ezekre optimalizált információ-, illetve képanyag is nagyon kevés. Lépést kell tartanunk a korral, a különböző generációk igényeivel. Folyamatosan dolgozunk érdekes információk megosztásán és ezek megismertetésén a közönség által. Jelenleg csak a Facebook-oldalunkon, de hamarosan a saját honlapunkon is. Bízunk abban, hogy az infrastruktúra is segítségünkre lesz, hiszen gyarapodik a repülőtéren a járatok száma, alakul az autópálya, és az utak minősége is egyre jobb.
Szállodaipari menedzser
Szőcs Levente Zsolt Szovátán született, Kolozsváron a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen tanult szállodaipari menedzsmentet, 2003–2018 között a Danubius Hotels Cégcsoport szovátai és budapesti szállodáiban dolgozott igazgató-helyettes és étterem-igazgató minőségben.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!