Oltás közben
Fotó: Gecse Noémi
Mivel a tőzeg akár fél méternél mélyebben is izzhat a föld alatt, szinte minden évben gondot okoz az oltása. A tőzegégés lehetséges oltási módszereiről Biró Albinnal, a tőzeges talajok szakértőjével beszélgettünk.
2018. november 11., 22:002018. november 11., 22:00
Több mint három hete ég a tőzeg Csíkszereda határában, és ugyanez a helyzet többek között Csíkcsicsó tőzeges területén is. A tűzoltóknak több alkalommal közbe kellett avatkozniuk ezeken a helyszíneken.
A csíkszeredai Biró Albin a tőzeg felhasználási lehetőségeiről írta 2006-ban doktori dolgozatát, amelyben részletesen kitért a tőzegtűz oltási módszereire is. A tőzeges talajok szakértője megkeresésünkre kiemelte,
Javaslata szerint a tőzeges területeket szárazság idején folyamatosan kellene felügyelni, és amennyiben tüzet észlelnek, azt azonnal jelenteni, hogy minél hamarabb közbe lehessen lépni. „Nagyon veszélyes, ha nagy felületen nagy mennyiségű tőzeg ég el, hiszen emiatt jelentősen megnövekszik a levegőbe jutó ammónia mennyisége” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy az ammónia rákkeltő hatású, akárcsak más szennyező anyagok, amelyek a tőzegégés során keletkeznek.
Biró több alkalommal is részt vett tőzegoltásban. A kilencvenes évek végén a hargitai megyeszékhely határában úgy próbálták meg eloltani a nagy területre kiterjedt tőzegtüzet, hogy körbesáncolták és azon belül vízzel locsolták, a munka során azonban két munkagép is mélyen belesüllyedt a tőzegbe.
– magyarázta. 2012-ben is részt vett a tőzegoltásban Csíkszeredában az Olt közelében, ahol 4–5 hektáron több mint két hónapon át küzdöttek az izzás eloltásával, akkor az ammónia mértéke a város levegőjében megközelítette a megengedett határértékeket. Ugyanabban az évben Csíkcsicsó, Madéfalva határában még a csíkszeredainál is nagyobb tőzegégéssel néztek szembe, ugyanis
„Akár hatvan centiméter mélyen is éghet fojtottan a tőzeg, annál lentebb már nem, mert oda már nem jut oxigén” – fűzte hozzá. 2013-ban Gyergyóremetére hívták szintén tőzegtűzoltáshoz, ott már a megengedett határértéket is túllépte az ammóniaszennyezés.
Jelentősen szennyezi az égő tőzeg a csíki levegőt
Fotó: Farkas Tamás
Jelenleg a csíkszeredai tőzeges területen visszafogottan, de még mindig izzik a föld, a tűzoltók és a városháza alkalmazottainak közbeavatkozásával sikerült valamelyest megfékezni az égést. Biró Albin szerint a leghatékonyabb módszer a tőzegtűz megállítására és eloltására, ha a tűzfészkeket minél korábban beazonosítják és körbeássák. „Az égő tőzeget be kell dobni a tűzfészek közepébe, miközben körbeássák, így nem terjedhet tovább, ha pedig a környékét vízzel is meglocsolják, még biztosabb a megfékezése” – részletezte. Szerinte a sáncásás nem a leghatékonyabb módszer, mert megnehezíti a tűzfészkek megközelítését.
Égették a tárlót, de még nem tudni, hogy kik
„Több mint valószínű, hogy tarlóégetés következtében gyúlt meg a tőzeg Csíkszeredában, azonban nincs bizonyítékunk arra, hogy ki gyújtotta meg. Ha nem lett volna ilyen szárazság, akkor talán nem gyúl be olyan könnyen a tőzeg, de megtörtént, és addig fog égni, amíg nem esik nagyobb mennyiségű eső vagy hó” – magyarázta Radu Monoranu őrnagy, a Hargita megyei tűzoltóság munkatársa. Mint elmondta, annyit tudnak tenni, hogy visszaszorítják a tűzfészkeket. Hozzátette, a tűzoltóság feladata elsősorban a tűz eloltása és megfékezése, a felelősök elleni eljárás elindítása a rendőrség hatásköre. De amennyiben szükséges, az ügyet a megyei sürgősségi esetek bizottsága elé tárják, ahol minden érintett intézmény képviselteti magát, és akkor biztosan keresnek megoldást erre a helyzetre.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!