Oltás közben
Fotó: Gecse Noémi
Mivel a tőzeg akár fél méternél mélyebben is izzhat a föld alatt, szinte minden évben gondot okoz az oltása. A tőzegégés lehetséges oltási módszereiről Biró Albinnal, a tőzeges talajok szakértőjével beszélgettünk.
2018. november 11., 22:002018. november 11., 22:00
Több mint három hete ég a tőzeg Csíkszereda határában, és ugyanez a helyzet többek között Csíkcsicsó tőzeges területén is. A tűzoltóknak több alkalommal közbe kellett avatkozniuk ezeken a helyszíneken.
A csíkszeredai Biró Albin a tőzeg felhasználási lehetőségeiről írta 2006-ban doktori dolgozatát, amelyben részletesen kitért a tőzegtűz oltási módszereire is. A tőzeges talajok szakértője megkeresésünkre kiemelte,
Javaslata szerint a tőzeges területeket szárazság idején folyamatosan kellene felügyelni, és amennyiben tüzet észlelnek, azt azonnal jelenteni, hogy minél hamarabb közbe lehessen lépni. „Nagyon veszélyes, ha nagy felületen nagy mennyiségű tőzeg ég el, hiszen emiatt jelentősen megnövekszik a levegőbe jutó ammónia mennyisége” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy az ammónia rákkeltő hatású, akárcsak más szennyező anyagok, amelyek a tőzegégés során keletkeznek.
Biró több alkalommal is részt vett tőzegoltásban. A kilencvenes évek végén a hargitai megyeszékhely határában úgy próbálták meg eloltani a nagy területre kiterjedt tőzegtüzet, hogy körbesáncolták és azon belül vízzel locsolták, a munka során azonban két munkagép is mélyen belesüllyedt a tőzegbe.
– magyarázta. 2012-ben is részt vett a tőzegoltásban Csíkszeredában az Olt közelében, ahol 4–5 hektáron több mint két hónapon át küzdöttek az izzás eloltásával, akkor az ammónia mértéke a város levegőjében megközelítette a megengedett határértékeket. Ugyanabban az évben Csíkcsicsó, Madéfalva határában még a csíkszeredainál is nagyobb tőzegégéssel néztek szembe, ugyanis
„Akár hatvan centiméter mélyen is éghet fojtottan a tőzeg, annál lentebb már nem, mert oda már nem jut oxigén” – fűzte hozzá. 2013-ban Gyergyóremetére hívták szintén tőzegtűzoltáshoz, ott már a megengedett határértéket is túllépte az ammóniaszennyezés.
Jelentősen szennyezi az égő tőzeg a csíki levegőt
Fotó: Farkas Tamás
Jelenleg a csíkszeredai tőzeges területen visszafogottan, de még mindig izzik a föld, a tűzoltók és a városháza alkalmazottainak közbeavatkozásával sikerült valamelyest megfékezni az égést. Biró Albin szerint a leghatékonyabb módszer a tőzegtűz megállítására és eloltására, ha a tűzfészkeket minél korábban beazonosítják és körbeássák. „Az égő tőzeget be kell dobni a tűzfészek közepébe, miközben körbeássák, így nem terjedhet tovább, ha pedig a környékét vízzel is meglocsolják, még biztosabb a megfékezése” – részletezte. Szerinte a sáncásás nem a leghatékonyabb módszer, mert megnehezíti a tűzfészkek megközelítését.
Égették a tárlót, de még nem tudni, hogy kik
„Több mint valószínű, hogy tarlóégetés következtében gyúlt meg a tőzeg Csíkszeredában, azonban nincs bizonyítékunk arra, hogy ki gyújtotta meg. Ha nem lett volna ilyen szárazság, akkor talán nem gyúl be olyan könnyen a tőzeg, de megtörtént, és addig fog égni, amíg nem esik nagyobb mennyiségű eső vagy hó” – magyarázta Radu Monoranu őrnagy, a Hargita megyei tűzoltóság munkatársa. Mint elmondta, annyit tudnak tenni, hogy visszaszorítják a tűzfészkeket. Hozzátette, a tűzoltóság feladata elsősorban a tűz eloltása és megfékezése, a felelősök elleni eljárás elindítása a rendőrség hatásköre. De amennyiben szükséges, az ügyet a megyei sürgősségi esetek bizottsága elé tárják, ahol minden érintett intézmény képviselteti magát, és akkor biztosan keresnek megoldást erre a helyzetre.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!