Még több mint 120 ezer hektárnyi Hargita megyei földterület esetében várja a támogatásigénylési kérelmeket az APIA
Fotó: Farkas Tamás
A földművelésre alkalmas időjárás miatt az utóbbi időszakban az érintettek egy része nem jelent meg az előre meghatározott időpontban a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségénél, ami nehézségeket okoz a kérelmek fogadásának beütemezésében.
2019. április 13., 11:302019. április 13., 11:30
Az igénylési időszak kezdete, azaz március elseje óta már több mint tízezer mezőgazdálkodó nyújtotta be a 2019-es évi egységes agrártámogatásra vonatkozó kérelmét a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Hargita megyei kirendeltségéhez.
– tudtuk meg Haschi Andrástól. Az APIA Hargita megyei igazgatója kérdésünkre elmondta, az utóbbi időszakban a jó idő kicsit bezavart az előjegyzés alapján behívott gazdák igényléseinek fogadásában, ugyanis a támogatásra jogosultak egy része valószínűleg a mezei munkák miatt nem jelent meg az előre meghatározott időpontban.
Ők ezt megelőzően általában új időpontot sem kérnek, egyszerűen nem jelennek meg,
– részletezte a nehézségeket az igazgató. Hozzáfűzte, valahogy megoldják ezeket az eseteket is, hiszen a gazdáknak csak egy kis hányadára jellemző ez, döntő többségük tartja magát az előjegyzett időponthoz.
A 40 százalékos támogatásigénylési arány egyébként egy százalékkal az országos átlag alatt van, de a kérelmezési iratcsomókban feltüntetett területek összességét tekintve messze az országos átlag fölött áll a megye. A mintegy 176 ezer hektárnyi földterületből több mint 52 ezer hektárra vonatkozóan adtak már le támogatásigénylési kérelmet a mezőgazdálkodók, ami 30 százalékos arányt jelent, szemben a 14,58 százalékos országos átlaggal – tájékoztatott Haschi András.
Az APIA-nál – az előző évek gyakorlatának megfelelően – az első hetekre idén is a tíz hektárnál kisebb területekkel rendelkező, csak területalapú támogatást igénylő gazdák kaptak előjegyzést, de már mindenkit fogadnak, nemcsak a földalapú, hanem az állattartási támogatásért folyamodókat is.
A jogosultak múlt évre hektáronként 102,5 euró értékű területalapú támogatást kaptak. Mint érdeklődésünkre Haschi András elmondta, a juttatás idei értékéről majd csak decemberben lesznek pontos információik.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!