Minimális azoknak a száma a közszférában, akik igényelték a csökkentett értékű vakációs utalványt, ez pedig látványos kiesést okoz a belföldi turizmusban
Fotó: László Ildikó
Nagyon megszenvedi a turisztikai ágazat a vakációs utalványok értékcsökkentését és az önrészfizetési kötelezettséget. Ezt csak tetézi az áfaemelés – a két intézkedés együttes hatása miatt csődközelbe kerülhetnek egyes turisztikai vállalkozások.
2025. július 22., 07:552025. július 22., 07:55
A turisztikai szezon csúcsán járunk, ám számos üdülőtelepülésen nincs telt ház, mint ahogyan az más években lenni szokott. A gyenge szezon oka az, hogy tavasszal a felére csökkentették a közszférában dolgozók számára állami finanszírozásból biztosított 1600 lejes vakációs utalványok értékét. A megmaradó, bruttó 800 lejes voucherek odaítélési feltételein is szigorítottak: csak akkor használhatják fel ezeket a közszférában dolgozók, ha az utalvánnyal azonos arányú önrésszel járulnak hozzá az üdülési költségekhez.
A korábbi 1600 lejes érték tehát áprilistól az állam által biztosított 800 lejből és a jogosult 800 lejes önrészéből áll össze. A turisztikai ágazat képviselői már az intézkedés bevezetésekor borítékolták, hogy visszaesést fog okozni a szigorítás, és nem tévedtek.
Így, a csúcsszezon közepén még nem tudnak pontos adatokat mondani, de úgy véli, a szezon végén nagyon elkeserítők lesznek a számok – válaszolta megkeresésünkre László Endre, a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) székelyföldi képviselője. Szerinte azonban adatok nélkül is jól felmérhető az aktuális helyzet, ha megnézzük a román tengerpartról szóló híradásokat, vagy
A vakációs utalványokra vonatkozó tavaszi szigorítás elhibázott döntés volt az állam részéről, de a helyzetet tovább súlyosbította, hogy a voucherre jogosult alkalmazottaknak nem magyarázták el világosan, miként működik a rendszer. Legfeljebb csak megkérdezték tőlük, hogy akarnak-e utalványt, de érdemi magyarázatot nem fűztek hozzá, amiből kiderült volna, hogy ha valaki belföldön akar nyaralni, akkor továbbra is megéri élni a lehetőséggel – mondta a turisztikai szakember.
Azt sem magyarázták el, hogy
mindössze az a feltétel, hogy fele-fele arányú legyen a kártyáról felhasznált összeg és az önrész aránya.
Amiatt is ódzkodnak a potenciális jogosultak a vakációs utalványtól, hogy egy nyilatkozatot kell aláírniuk arról, hogy vállalják a 800 lejes önrész költségét, és hogy belföldi üdülésre használják fel a teljes összeget – magyarázta a szakember, aki szerint a tájékozatlanság és a bizalomvesztés miatt minimális azoknak a száma, akik idén igényeltek vakációs utalványt.
A vendégek számának a visszaesésében azonban a turisztikai vállalkozásoknak is van felelőssége. „Amikor egy jó szezont zárunk, akkor van, aki hátra dől. Ezt nem szabadott volna tenni. A múlt év végén, amikor már tudni lehetett, hogy mi lesz, már a B terven kellett volna gondolkodni. Ez sok helyen nem történt meg, és nem is hitték el a vállalkozók azt, hogy ilyen negatív hatása lesz. Így most sajnos
– válaszolta László Endre arra a kérdésünkre, hogy lehetett volna-e tenni valamit az intézkedés negatív hatásainak az ellensúlyozása érdekében.
A turisztikai szektorban az augusztustól történő áfaemelés is növeli a terheket, ugyanis – amint azt László Endrétől megtudtuk – a vállalkozások a többletköltségeket nem fogják beépíteni áraikba és ezáltal áthárítani vendégeikre.
Ahány vállalkozóval beszéltem, mind azt mondták, hogy nem emelünk árat, ezt most végig csináljuk, ahogy kezdtük.”
A szállodai és éttermi szolgáltatások esetében 9-ről 11 százalékra nő az áfa augusztustól, de felmerült már annak a lehetősége is, hogy ha az intézkedés nem váltja be a várt reményeket, októbertől 21 százalékra növeli azt a kormány. László Endre szerint az felérne egy katasztrófával a turisztikai szektor számára.
Fotó: László Ildikó
Már az augusztusi adóemelések és a vakációs utalványok értékének a megfelezése is nehéz helyzetbe hozza a turisztikai vállalkozásokat.
ha a vállalkozás nem áll több lábon, azaz nincs más jövedelmező tevékenysége. Így volt ez a koronavírus-járvány idején is, csak sajnos abból sem tanult eleget az ágazat.
„A turizmusban egy lábon állni nagyon-nagyon veszélyes, és az, aki a perifériára szorul, nem fog megmaradni. Akinek van mibe kapaszkodnia, az lehet, hogy kivár, de az, akinek nincs, az szerintem váltani fog” – vázolta meglátásait a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének székelyföldi képviselője.
László Endre szerint – aki egyben a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke is – a külföldi turisták bevonzásával lehetne pótolni a kiesést a romániai, erdélyi idegenforgalomban. „Főleg a hegyvidéken, mert a tengerpart a hiányos és rosszul kialakított infrastruktúra miatt egyelőre nem lesz versenyképes, például Bulgáriával szemben. De a hegyvidék, az igen.
– fogalmazott. Meg kell keresni azt a piacot, amely vevő erre, reklámozni kell, nemcsak turisztikai vásárokon, hanem pénzt kell áldozni a különböző szaklapokban történő népszerűsítésre is – fűzte hozzá, példaként a lovasturizmust említve meg.
Jobban ki kellene használni az erdélyi repülőtereket is, mert jelenleg minimális azoknak a külföldieknek a száma, akik turisztikai céllal érkeznek ide, pedig a légijáratok száma egyre nő, legalábbis a kolozsvári és a brassói reptér esetében, sajnos, a marosvásárhelyi e tekintetben nem jó példa, mert ott visszaesés volt.
Tehát most már nem lehet arra hivatkozni, hogy bonyolult Bukarestből eljönni a térségbe, mert állandóan be van dugulva a Prahova-völgye, már vannak repterek a környéken, ki kellene használni az általuk teremtett lehetőségeket – hangsúlyozta a turisztikai szakember.
Hét embert evakuáltak a Máramaros megyei Rónaszék településen, miután beomlott egy korábbi sóbánya. Az érintett területet négyezer négyzetméteren lezárták – tájékoztatott hétfőn este a Máramaros megyei prefektúra sajtószolgálata.
Bírálta hétfőn Ilie Bolojan miniszterelnök bizonyos kórházak szerinte eredménytelen menedzsmentjét, az aránytalan bérköltségeket és a digitalizáció késését.
Közzétették hétfőn a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának végleges eredményeit.
A hétvégén országszerte csökkenni fog a hőmérséklet, és szombattól kiterjedt területeken várhatók zivatarok – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) következő két hétre szóló előrejelzéséből.
Szerdán figyelmeztető sztrájkot tartanak, jövő héten pedig általános sztrájkba lépnek a polgármesteri hivatalok alkalmazottai és a szociális ellátásban dolgozók.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
Áramszünetre kell számítani kedden több gyergyószentmiklósi háztartásban munkálatok idején – tájékoztat a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Tűz pusztított péntek este Gyergyószentmiklóson: két melléképület égett le, a tűzoltóknak sikerült kimenekíteni 15 állatot.
Marosvásárhely főterének átalakítása jövő évben kezdődhet el és a beruházás nyomán nem költöztetik el a szobrokat, sem a virágórát. A Bodor Péter-kútja nem szerepel a tervben, de helyet hagynak neki – hangzott el a hétfői tanácsülésen.
Paul Stănescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára hétfőn kijelentette, sürgősen meg kell vitatni a koalícióban az újabb deficitcsökkentő intézkedéseket, a PSD-nek pedig el kell döntenie, hogy továbbra is kormányon marad-e.
1 hozzászólás