Fotó: Blendem Production
Nem is lehetne hazaibb a felújított sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum: a 111 éves épület alapfala és lábazata őrkői kőből készült, a tégla Prázsmárról, a cserép Bodokról, a fehér márvány Gyergyószárhegyről származik, a faanyag a kommandói és zabolai erdőkből került ki.
2023. október 25., 10:182023. október 25., 10:18
2023. október 25., 10:192023. október 25., 10:19
Két nappal a felújított Székely Nemzeti Múzeum hivatalos megnyitója előtt múzeumlátogatással egybekötött sajtótájékoztatót tartottak az intézményben, amely pezsgett még a tárlatok építési munkáitól. A múzeumi sétán Vargha Mihály igazgató, képzőművész és az intézményt fenntartó, a felújítást megpályázó megyei tanács elnöke, Tamás Sándor kalauzolta az újságírókat.
A Kós Károly által tervezett múzeum építése 1912-ben fejeződött be, és bár részleges beavatkozásokra a hetvenes-nyolcvanas években sor került, ilyen léptékű munkálatra eddig nem volt példa – tekintett vissza a 111 éves épület múltjára Tamás Sándor az új kapu előtt.
– hangsúlyozta a tanácselnök.
A székely nemzet múzeuma helyi vagy környékbeli munkaerővel és anyagokkal készült: az alapfal és a lábazat őrkői kőből van, a tégla Prázsmárról, a cserép Bodokról, a fehér márvány Gyergyószárhegyről származik, a faanyag a kommandói és zabolai erdőkből került ki. Örvendetes módon helyi cég, a sepsiszentgyörgyi Baumeister Kft. tervezte és kivitelezte a felújítást, az építkezés ellenmérnöke, vagyis az építkezések műszaki ellenőre pedig maga Vargha Mihály volt. A Regionális Operatív Program keretéből finanszírozott teljes körű felújításra 2017 májusában szerződtek, a kivitelezési szerződést 2021 júniusában írták alá, a munkálatokat 2022 végére fejezték be.
Ez jelentősen nagyobb összeg, mint az elején tervezett (5 millió lej), de sok el nem számolható költség adódott, és ilyenkor a megyei tanács segített, hogy a munka haladjon, magyarázta Vargha Mihály.
A kaputól indultunk, amely szintén Kós Károly tervei szerint készült. Elhaladtunk Csereiné Zathureczky Emilia mellszobra előtt, aki a múzeumot Imecsafalván alapította meg 1875-ben. Körbesétáltunk a parkban, mely „a felújítás egyik legnagyobb nyeresége”: 1600 fajta növényt fogadott be, ahogy azt Herczeg Ágnes tájépítész, Kós Károly rajongója elképzelte.
A Székely Nemzeti Múzeum felújításával egy időben az épület udvarán, kertjében is átfogó munkálatokra, látványos átalakításokra került sor, ám mindvégig tiszteletben tartva az intézmény és tervezője (Kós Károly) szellemiségét.
A múzeumkert számos új elemmel gazdagodott, lett egy amfiteátruma, pihenésre csábító padjai, képzőművészeti alkotások talapzatjaként is szolgáló kőpárkányai; de van egy középkort és Szent György lovagot megidéző játszótere is. „A legfontosabbnak az találtuk, hogy legyen egy élő múzeumunk – hangsúlyozta Vargha Mihály. – Nemcsak az ismereteiket bővítsék itt, hanem a szabadidejüket is kellemesen töltsék el az emberek”.
Az irodák elköltöztetésével mintegy 30 százalékkal nőtt a kiállítófelület. Az adminisztrációnak meg egy szuvenírt áruló üzletnek később egy külön épületet húznak fel majd a múzeum területéhez csatolt romkertben. Szép új elemei a parknak az Éltes Barna szobrász által kőből faragott ivókút, a Zakariás Attila építész tervezte kopjafatartók. Nagyon sok apró munkálat (pl. a feliratok elkészítése) még várat magára, a megnyitóra nem lesznek készen, hiszen nagyon rövid volt az idő arra, hogy újra berendezkedjenek az épületben és annak udvarán – sorolta az igazgató.
Sétánkat a múzeum történetét illusztráló teremben folytattuk, ahol a Mérföldkövek nevű kiállítás látható majd az egykori igazgatók falmagasságú portréi között, és a több mint 300 éves, felújított zabolai szárnyasoltár előtt megnyílt az egykor kápolnának szánt tér is, mely sokáig el volt zárva a nyilvánosság elől.
A több mint 300 éves, szépen felújított szárnyasoltár előtt esküvői szertartást is lehet végezni
Fotó: Bodor Tünde
Itt majd meg is esketik az exkluzív vallási szertartásra, helyszínre vágyó párokat – mondta Vargha Mihály, nem titkolva, hogy az ebből származó bevétel nagyon jól fog jönni majd a múzeumnak.
Itt szimbolikusan egy-egy tárgy jelzi azt is, hogy hány részlege van az intézménynek: néprajzi, természetrajzi, archeológiai, képzőművészeti, történelmi gyűjteménye is jelentős. Innen az 1848-49-es forradalomnak szabadságharcnak szentelt terembe megyünk, ahol majd a megnyitó és a múzeum fő attrakciójának számító, Géniuszok a hősök mögött című tárlat lesz látható. Itt még fúrtak-faragtak. A szemben levő teremben kapott helyett Gyárfás Jenő monumentális festménye Gábor Áronról: itt Tamás Sándor dióhéjban előadta az ágyúöntés, illetve Gábor Áron ágyújának izgalmas történetét.
Gyárfás Jenő Gábor Áront ábrázoló monumentális festménye előtt
Fotó: Bodor Tünde
Megtudhattuk, hogy 1906-ban az akkori Rudolf-kórház udvarán találták meg a földbe ásva, egyébként ezt a harcokban bevetni már nem volt ideje Gábor Áronnak. A kézdivásárhelyi városházáról került a két világháború között a Székely Nemzeti Múzeumba, majd 1971-ben Bukarestbe a Román Történelmi Múzeumba, és több évig tartó tárgyalás után került vissza Szentgyörgyre. Vargha Mihály szerint ezúttal
Sétánk utolsó állomása a torony volt, amelyet korábban egy zsúfolt raktárszobából lehetett volna megközelíteni, de gyakorlatilag lehetetlen volt: a toronysipka alatt félméteres guanót találtak a munkások.
Az udvar a toronyból
Fotó: Bodor Tünde
Most tiszta és gyönyörű az ácsszerkezet, de sajnos a látogatóknak nem lehet a tornyot megnyitni, azt a terhelést nem bírná el.
„A múzeumok megöregedtek, a legtöbb múzeum a szép korúakhoz szól – mondta zárásként Vargha Mihály, majd rögtön hozzátette: mindenképp meg kell újulnia egy múzeumnak. Most meg kell nyerni a tizenéveseket, és azt nem úgy kell, hogy „én sírok Gábor Áron ágyúja előtt és várom hogy ő is sírjon velem, mert nem fog. Multimédiás tartalmakkal kell megfogni a fiatalokat, és kell egy kicsit játszani velük: például egy-egy interaktív táblán fel kell majd öltöztetniük a férfiakat huszárnak vagy honvédnak. Ez próbára teszi a tudásukat is. Ha nyernek, kapnak egy szép katalógust. Most kell »megfertőzni« a gyerekeket múzeummal. Akkor lesz majd, ahova visszatérjenek, visszakívánkozzanak, mondván, hogy olyan jókat játszottunk itt...”
A város, a megye ékszerdoboa, büszkesége a szakszerűen felújított épület
Fotó: Bodor Tünde
Csütörtökön ünnepélyes megnyitó sok vendéggel
A múzeum megnyitása több szakaszban történik: október 26-án délelőtt az erdélyi és anyaországi partnerintézményeknek a vezetői számára, majd délután a publikumnak is megnyitják az intézményt. November 8-ára azoknak a román múzeumoknak a képviselőit hívták meg, akikkel együttműködött eddig a Székely Nemzeti Múzeum, illetve a Központi Fejlesztési Régió munkatársait is várják.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
szóljon hozzá!