Herczeg Ágnes a múzeum hátsó kertjében
A Székely Nemzeti Múzeum felújításával egy időben az épület udvarán, kertjében is átfogó munkálatokra, látványos átalakításokra került sor, ám mindvégig tiszteletben tartva az intézmény és tervezője (Kós Károly) szellemiségét. Az éppen Sepsiszentgyörgyön tartózkodó Herczeg Ágnes budapesti kerttervezővel, egyetemi docenssel beszélgettük a koncepcióról, kivitelezésről, és arról, hogyan sikerült a századokra visszanyúló erdélyi kertépítészeti hagyományokat átmenteni a mába.
2023. augusztus 28., 19:192023. augusztus 28., 19:19
2023. augusztus 28., 19:372023. augusztus 28., 19:37
Herczeg Ágnes éve óta rendszeresen jár Erdélybe, ahol rendületlenül szervezi a fürdőépítő kalákákat. Legutóbb idén júliusban a bálványosi Apor lányok feredője felújításából vette ki a részét. Mindig elhozza magával tanítványait is, hiszen mint mondja,
és különben is „ez a műfaj nem magányos küzdelem, közösen minden jobban megy”.
Herczeg Ágnes a magyar motívumkincsből válogatott mintákkal díszíti a múzeumudvarban levő padokat
Fotó: Bodor Tünde
Most is két hallgatóval és egy kollégával érkezett a múzeumba, ahol ott jártunkkor éppen saját kezűleg festett a padokra a magyar motívumkincsből összeállított mintát.
Herczeg Ágnes ugyanakkor nemcsak tájépítész és kerttervező, hanem kerttörténész is, a Magyar Kertörökség Alapítvány létrehozója. Ennek a szervezetnek a megalapításával is azt célozta meg, hogy ezt az örökséget közkinccsé tegye, népszerűsítse, hiszen büszkeségre ad okot.
A Székely Nemzeti Múzeum előterében a „kertörökségüknek is fantasztikus időszakát képező, ún. táblás kerttel találkozhat a belépő, aminek eredete Mátyás király udvaráig, az egész Európában méltán híres kulturális központban kialakult kertművelési módszerig nyúlik vissza”. A reneszánsz hagyományt aztán az erdélyi nagyasszonyok, köztük Lorántffy Zsuzsanna, Bornemissza Anna a 16–17. századig éltették, annak eszmeiségét és a magasabb alkímiai ismereteket is átörökítvén.
Így a Székely Nemzeti Múzeumban is a szabályos négyszögekben kialakított gerenda- vagy kőperemű ágyásokban a rózsa mellett gazdagon zöldell a lestyán, vagy a bukszus mellett a zsálya, kakukkfű, izsóp, palástfű.
A táblás kert – régi hagyomány, hogy egy ágyásba kerül a dísznövény és a haszonnövény, itt a rózsa a lestyánnal, muskotályzsályával
Így él tovább eleink öröksége, hiszen régen is a kertekben mindent megtermeltek, és mindent feldolgoztak. Innen kerültek a kamrába a befőttek, lekvárok, aszalványok, de a nők – mivel a kertészkedés főleg az asszonynép feladatát képezte – a szépítkezéshez, tisztálkodáshoz és a betegségek gyógyításához való virágvizeket, szappanokat, illóolajokat, tinktúrákat, elixíreket is elkészítették.
„Harminchárom éve vagyok a szakmában, nagyon sok műemlék kastélykertet terveztem, de ez a megbízás nagyon meghatott, mert nagyon kötődöm Kós Károlyhoz” – vallotta be a neves kertépítész, hozzátéve, „a 20. század elejének legnagyobb kortárs építésze volt, aki nem a múltba nézett, hanem az örökség minden hasznos és szép részét a maga korához alakítva vitte tovább.”
Herczeg Ágnes szerint egy múzeumkert megtervezése izgalmas feladat, nagyon összetett: integrálni kell a gyűjteményeket (mint pl. a lapidáriumokat), a szobrokat, de parkként és rendezvények megszervezésére alkalmas térként is működnie kell.
– magyarázta, és miközben körbesétáltuk a múzeumkertet, ennek a gyakorlati megvalósítását is megszemlélhettük.
Már a kapu és a múzeumajtó között található kis előtér is szolgálhat pihenőhelyül, de előadások, rendezvények megtartására is alkalmas. Az épület mögötti színpadhoz egy amfiteátrumszerű nézőteret építettek ki, ami előadásokon kívül csak kerti bútorként, üldögélésre alkalmas helyként „működik”. Hátul pedig, „ahol kicsit kaotikusabb volt a tér”, és szétszórtan szobrok voltak kihelyezve, most pázsit zöldell, illetve a támfalakon üldögélni lehet, de azok akár később kihelyezendő szobrok posztamenseként is funkcionálhatnak majd, hiszen a jövőre, a múzeumfejlesztésre is gondolni kell. Rendezvényeket, kirakodóvásárokat is lehet majd itt szervezni.
A Csíki-házhoz érkezvén zártuk körsétánkat. Itt szeder, málna, hárs, csicsóka díszeleg a ház oldalában, de a virágok sem hiányoznak, miközben a régi hagyományt követve, miszerint fiú születésekor körtefát, lány születésekor almafát ültettek, itt is két gyümölcsfát találunk.
Minden idős fát megtartottak és leltárba vettek, így a nagy tiszafákat, bukszusokat, a nyolcvanéves mogyoróbokrokat, amik nagy értékei a kertnek. Készül az egyedre szabott faápolási stratégia: az odúkat ki kell tisztítani, levegőssé tenni, kivezetni belőlük a vizet, olykor metszeni is szükséges.
A múzeumkert ugyanis jelenleg a fenntartási szakaszban leledzik, ami időnkénti monitoringot is feltételez.
A Pagony Táj- és Kertépítész Iroda, amelynek Herczeg Ágnes vezető tervezője, ugyanakkor nemcsak a kert megtervezését, a növények kiültetési tervének összeállítását kapta feladatul, hanem a burkolatokat, kerti építményeket, bútorokat, lámpákat is egyedileg tervezte meg, a hely szellemiségéhez és az épülethez illően.
– osztotta meg a kerttervező. Sok helyen felbukkan a bükszádi andezit (pl. a táblás kertben az ágyásokat keretezve vagy az egyedi lámpák anyagaként), helyi művész készítette az ivókutat faragott kőből, helyi vállalkozás a kerti padokat, a kovácsoltvas lámpák olaszteleki kovácsműhelyben készültek. Mindeközben pedig kivételes módon nagyon jól együttműködött az építészeti kivitelezővel (Baumeister Kft.), mert nagy figyelemmel, szeretettel és precizitással dolgoztak.
Az már csak szép ráadás, hogy a kert rovar- és madárbarát, mindig nyílik valami, mindig terített asztalt kínál a kis élőlényeknek. A varjak miatt viszont a kukák zárhatók.
Van pázsit is, az évelők, díszcserjék foltokban, minden a fenntarthatóságot (is) szem előtt tartva alakult
Fotó: Bodor Tünde
Minden növényfaj őshonos vagy az erdélyi kertkultúrában régóta ismert (ilyen pl. a piramistölgy) – a múzeumkert jelenleg összesen mintegy 1500 fajnak kínál otthont.
Mindez sajnos egyelőre nem élvezhető a látogatók által, akik csak jövő tavasztól gyönyörködhetnek a kertben, a felújított Székely Nemzeti Múzeum ugyanis október 26-án nyit egy Gábor Áronhoz köthető, Géniusz a hősök mögött című rendkívüli kiállítással.
Sikerült befogni a másik medvebocsot is, amely az elmúlt napokban a Somostető és az orvosi egyetem környékén kóborolt. A bocsot biztonságos, természetes környezetbe fogják áthelyezni.
A korábbiaktól eltérő szerzeménnyel rukkolt elő a gyergyószentmiklósi No Sugar zenekar. A ki mondja meg? című dal kísérletez, határokat feszeget, valódi társadalmi problémákra reflektál.
Szökésben lévő bűnözőt kaptak el a Kovászna megyei rendőrök szerdán Dobollón. A nőt emberölési kísérlet miatt ítélték börtönbüntetésre.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtökön bejelentette, hogy a következő időszakban esedékes megbeszéléseken nem tárgyalnak az államfővel és a többi párttal miniszteri tisztségekről vagy más kormányzati posztokról.
Csütörtöktől vált elérhetővé a Hunyadi-sorozat a Filmión – adta hírül csütörtökön a Nemzeti Filmintézet (NFI).
Ötmillió lejes hitel felvételéről és a korábban felvett 18 milliós kölcsön átütemezésének igényléséről döntött Gyergyószentmiklós képviselő-testülete. Aktualizálták a városfejlesztési stratégiát is, ami újabb utak felújításának előfeltétele.
Négy rendőr lélekjelenlétének és gyors beavatkozásának köszönhetően sikerült megmenteni a szerda esti csíkszeredai lakástűz sérültjének életét. A rendőrök hezitálás nélkül törtek be az égő lakásba, hogy kimenekítsék az eszméletlen állapotban lévő nőt.
A Szociáldemokrata Párt (PS) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu csütörtökön kijelentette, hogy a szociáldemokraták több „vörös vonalat” húztak meg a kormányalakítási tárgyalásokkal kapcsolatban.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, hogy továbbra is Ilie Bolojan az első számú miniszterelnök-jelöltje.
Rekordot döntöttek 2024-ben a magyar filmek a romániai mozikban – derül ki a bukaresti országos filmközpont (CNC) frissen közzétett adataiból.
szóljon hozzá!