Fotó: László Ildikó
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
2025. július 08., 07:562025. július 08., 07:56
Többször is elhangzott nyilvános eseményeken, hogy a parajdi sóbánya beomlása nemcsak a helyi turizmusból élőket, hanem a Sóvidék más településeit is érinti – ennek igyekeztünk utánajárni Korondon és Szovátán.
Fotó: László Ildikó
Korondon a megszokottnál kevesebb embert láttunk ugyan sétálni az üzletek között, ám az árusok nem voltak borúlátóak. Mint mondták, a valódi idény még csak most, júliusban kezdődött el, hiszen korábban még zajlott az érettségi és más vizsgák, így a családok nem indulhattak el kirándulni. A tavalyi adatokra hagyatkozva, amikor ugyancsak be volt zárva a sóbánya, legtöbb 15-20 százalékos forgalomkieséssel számolnak.
Fotó: László Ildikó
Úgy látják, a látogatók és vásárlók szempontjából nem függenek akkora mértékben Parajdtól, mint az elsőre tűnhet.
– fogalmazott egyikük a cserépedényekre, taplógomba-sapkákra és más tárgyakra célozva. Természetesen az is tény, hogy többen megálltak Korondon azok közül is, akik a sóbányába látogattak.
15-20 százalékos kieséssel számolnak a korondiak
Fotó: László Ildikó
Összességében egyébként a korondiak jórészt a belföldi turisták egy bizonyos százalékának elmaradása miatt aggódnak, akikre folyamatosan számíthattak a Covid-időszak alatt és közvetlenül azután.
Nagyjából ezt erősítette meg lapunknak Katona Mihály, Korond polgármestere is, aki megjegyezte, valójában nem is szokott éppen annyi turista megfordulni a községközpontjukban, mint Parajdon. Határozottan kijelentette, náluk a július és az augusztus számít főszezonnak, így kár előre „megjósolni” ezen időszak eredményeit.
Fotó: László Ildikó
„Parajd és Szováta egymás kiegészítői, nem pedig konkurensei voltak” – jelezte a Székelyhonnak Fülöp László, Szováta polgármestere. Mint mondta, több mint valószínű, hogy aki hosszabb időre érkezett az üdülővárosba, az meglátogatta a sóbányát is, valamint a parajdi vendégek is eljöttek Szovátára. „Ettől függetlenül
– magyarázta az elöljáró.
Fotó: László Ildikó
Ő egyébként nem látja különösebben veszélyesnek a helyzetet, valamint határozottan úgy véli, csak a szezon zárultával lehet majd összegezni a bányakatasztrófa miatti változásokat. Ettől függetlenül valamilyen szinten pótolni kell a sóbánya okozta veszteséget, erre pedig egy alternatív tervet kell kidolgozni a Sóvidéken – osztotta meg a meglátását.
Fotó: László Ildikó
Mi egyébként számos román és magyar nyelvű turistával találkoztunk a Medve-tó környéki utcákon az elmúlt napokban, ami bizakodásra ad okot. Igaz, akadt olyan, vendéglátásban dolgozó illető is, aki szerint csökkent a vendégek száma.
Fotó: László Ildikó
Beszűkül a gazdaság
Fülöp László inkább abban lát veszélyt, hogy csökkentette, illetve feltételekhez kötötte az állam a közalkalmazottaknak biztosított vakációs jegyeket. Többen ugyanis ezt felhasználva látogattak el Szovátára. Mindemellett a turisztikai szolgáltatások áfájának növelése sem segít a helyzeten.
A polgármester azzal példálózott, hogy míg az építkezési iparban harminc-kilencven nap alatt zajlanak le a kifizetések, addig a vendéglátási szektorban ez jóval hamarabb megtörténik, a vállalkozó már másnap alapanyagot vásárolhat a befolyó pénzből. Mivel ez utóbbi folyamat jelentősen erősíti a gazdaságot, Fülöp nem is érti, miért van szükség az említett megszorításokra. Szerinte ugyanis ezek miatt nem hogy növekedni, inkább csökkenni fog az állam bevétele, mivel egyre kevesebb ember engedheti majd meg magának, hogy Romániában nyaraljon.
A szezon végén lehet kiszámolni, hogy kevesebb turista volt-e Szovátán
Fotó: László Ildikó
A mezőgazdaságban nagy hasznát lehet venni a mesterségesintelligencia-alkalmazásoknak, de számos más területen is kiaknázható az új technológia. Az MI lehetőségeiről tartottak konferenciát hétfőn Csíkszeredában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciói bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a kormány ellen a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet iktatását követő három napon belül – jelentette be hétfőn Mihai Enache.
Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága helyt adott az intézkedés meghosszabbításáról szóló ügyészségi döntésnek.
Fiatalos, vagány, menő rockkoncertet tartanak augusztus 30-án a csíksomlyói nyeregben, ugyanis elhozzák az István, a király rockopera koncertváltozatát – neves énekesekkel és lenyűgöző látványvilággal.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) tizenöt megye folyóvizeire.
Szenvedélybetegeknek és felnőtt hozzátartozóiknak szervez 12 napos terápiás programot a Bonus Pastor alapítvány Szentkatolnán augusztus 4-e és 15-e között – adják hírül a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményükben.
Bűnvádi feljelentést nyújtott be a Maros megyei környezetvédelmi ügynökség a Kis-Küküllő Maros megyei szakaszán történt pusztítás miatt. A szakemberek szerint fontos tudni, hogy ki a hibás a sószennyezésért, mert a helyreállítás sok pénzbe kerül.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztásokat. Emellett hétfőn 13 és 21 óra között zivatarokra figyelmeztető narancssárga jelzésű riasztás lesz érvényben.
szóljon hozzá!